Gå til innhold
Hundesonen.no

Problemer med "to-spannet" mitt.


Elisabeth00
 Share

Recommended Posts

Jeg bruker en del sparksykkel med hundene. Dvergpinscheren er en veldig ivrig trekker, gir maks hele tiden. Men hun tåler ikke at whippeten kommer opp i gallopp. Så lenge whippeten traver går det greit, men med en gang whippeten kommer i gallopp så hopper hun i henne. En overslagshandling av noe slag? Typisk sånn man ser på hunder som blir stresset dersom de ikke klarer å ta igjen den andre hunden. :sleep:

Jeg kan stoppe henne fra å gjøre det, ved å si nei. Men da blir det jo en del "nei" i løpet av turen da. :|

Jeg har delvis løst det med å la whippeten løpe bak henne. Ideelt sett burde hun løpe foran, men hun er ikke selvstendig nok til det enda.

Noen som har noen tips til meg? Jeg har veldig lyst til å bli kvitt dette helt, slik at de kan løpe ved siden av hverandre. Det blir klønete med så langt bånd på DPen, når whippeten helst også skal ha litt lengde på båndet sitt... :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ha på en ekstra line på henne som du holder i og virkelig si ifra at dette ikke er greit tror jeg hadde vært min løsning. Ingen av mine hunder får fortelle noen av de andre hva som er ok og ikke når det kommer til sånne ting.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ekstra line i halsbånd funket ikke. Hunden trekker ikke når hun har halsbånd på tydeligvis. :|

Men jeg fikk tatt henne skikkelig med båndet som er i selen (jeg gikk nesten på trynet i forsøket :lol: ), og det hjalp ganske mye. Nå i ettertid kunne jeg selvsagt festet den ekstra linen rett i selen, og gjort det enklere for meg selv. Så kommer til å prøve det neste gang.

Prøvde også med å ha whippeten foran, og det funket egentlig ganske bra. Så det får evt bli sånn jeg løser det. :) Stor fremgang fra sist i alle fall.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan jo hende du er inne på noe der- overslag pga for høy fart? eller overslag fordi "kjempegøy"? Finn ut om det er fordi hunden synes det går for fort, i såfall er tempoet greia her. Det er jo litt forskjell på maksfarta til en whippet og en dp?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm, jeg tror overslaget kommer fordi det er gøy, og ikke pga farten. Men skal være mer obs på det nestegang.

Jeg holder farten på dvergpinscherens nivå, altså samme fart som hun holder selv når hun løper alene. Det er kanskje 30-50 meter der jeg lar DPen løpe i sin absolutte maks-fart. Resten er i "normalt trekk-tempo", altså jevn gallopp i en fart hun fint holder i 30 minutter. (Løper selvsagt ikke så lenge med whippeten).

Tempoet whippeten har da er sånn akkurat på grensen mellom trav og gallopp. Overslaget kommer i det whippeten slår over i gallopp. Om whippeten holder seg i raskt trav, så går det fint, men gallopp (selv om det er saktere enn den raskeste traven hun har) har da utløst adferden.

Men sist var det mye forbedring. De har bare trukket sammen en håndfull ganger, så jeg har fått litt tro på at det kan bedre seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...