Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg bruker en del sparksykkel med hundene. Dvergpinscheren er en veldig ivrig trekker, gir maks hele tiden. Men hun tåler ikke at whippeten kommer opp i gallopp. Så lenge whippeten traver går det greit, men med en gang whippeten kommer i gallopp så hopper hun i henne. En overslagshandling av noe slag? Typisk sånn man ser på hunder som blir stresset dersom de ikke klarer å ta igjen den andre hunden. :sleep:

Jeg kan stoppe henne fra å gjøre det, ved å si nei. Men da blir det jo en del "nei" i løpet av turen da. :|

Jeg har delvis løst det med å la whippeten løpe bak henne. Ideelt sett burde hun løpe foran, men hun er ikke selvstendig nok til det enda.

Noen som har noen tips til meg? Jeg har veldig lyst til å bli kvitt dette helt, slik at de kan løpe ved siden av hverandre. Det blir klønete med så langt bånd på DPen, når whippeten helst også skal ha litt lengde på båndet sitt... :hmm:

Skrevet

Ha på en ekstra line på henne som du holder i og virkelig si ifra at dette ikke er greit tror jeg hadde vært min løsning. Ingen av mine hunder får fortelle noen av de andre hva som er ok og ikke når det kommer til sånne ting.

  • Like 4
Skrevet

Ekstra line i halsbånd funket ikke. Hunden trekker ikke når hun har halsbånd på tydeligvis. :|

Men jeg fikk tatt henne skikkelig med båndet som er i selen (jeg gikk nesten på trynet i forsøket :lol: ), og det hjalp ganske mye. Nå i ettertid kunne jeg selvsagt festet den ekstra linen rett i selen, og gjort det enklere for meg selv. Så kommer til å prøve det neste gang.

Prøvde også med å ha whippeten foran, og det funket egentlig ganske bra. Så det får evt bli sånn jeg løser det. :) Stor fremgang fra sist i alle fall.

  • Like 1
Skrevet

Det kan jo hende du er inne på noe der- overslag pga for høy fart? eller overslag fordi "kjempegøy"? Finn ut om det er fordi hunden synes det går for fort, i såfall er tempoet greia her. Det er jo litt forskjell på maksfarta til en whippet og en dp?

  • Like 1
Skrevet

Hm, jeg tror overslaget kommer fordi det er gøy, og ikke pga farten. Men skal være mer obs på det nestegang.

Jeg holder farten på dvergpinscherens nivå, altså samme fart som hun holder selv når hun løper alene. Det er kanskje 30-50 meter der jeg lar DPen løpe i sin absolutte maks-fart. Resten er i "normalt trekk-tempo", altså jevn gallopp i en fart hun fint holder i 30 minutter. (Løper selvsagt ikke så lenge med whippeten).

Tempoet whippeten har da er sånn akkurat på grensen mellom trav og gallopp. Overslaget kommer i det whippeten slår over i gallopp. Om whippeten holder seg i raskt trav, så går det fint, men gallopp (selv om det er saktere enn den raskeste traven hun har) har da utløst adferden.

Men sist var det mye forbedring. De har bare trukket sammen en håndfull ganger, så jeg har fått litt tro på at det kan bedre seg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...