Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har vært på ferie i Trondheim nå, og gud så godt det var å være tilbake i trøndelagen! Og ikke minst å høre masse trøndere rundt seg! :lol::D

Fra torsdag til lørdag dro jeg, Mana og pappa på fjelltur. Turen gikk til Brekken og ut i villmarken derifra. Vi har kost oss så mye og hatt 2 dager med KNALLSOL. Kjempeherlig! Nå er vi godt slitne begge to etter å ha tilbakelagt flerfoldige mil med mange kg på ryggen.

Hadde ikke md meg speilreflekskameraet i frykt for fukt osv på turen.. Kan TRO jeg angret ja.. FØSH!

Først ett fra da vi kjørte hundespann med Trondheim husky. Mana fikk prøve seg, og så flink hun var! Dette var 2. gangen hennes i spann. Jeg = stolt! Nesten ikke slakk bakline, og det ble ca 1,3 mil. Utrolig gøy!

IMG_4409_zps167f1d5e.jpg

Så har vi begynt turen. Over store elver må man vasse. Var LITT redd for å tryne her ja, med sekk og mobil på meg.. Men det gikk bra!

IMG_4421_zpsc56e1e54.jpg

Mana var og flink

IMG_4424_zpsbf5be469.jpg

IMG_4437_zps19e2cf39.jpg

Vår første camp.. Sola begynner å titte frem på kveldingen

IMG_4441_zps9a2341fe.jpg

Solnedgangen :wub:

IMG_4449_zpsbcfe20dc.jpg

Bålkos! :D Det er nesten det beste med slike turer.. Det og det å kunne drikke reint, iskaldt fjellvann <3

IMG_4461_zps677bc13c.jpg

Unge, nysgjerrige reinsdyr... De var OVERALT.. Mana syntes det var KULT...! Jeg? Not so much.. Brannsår i hendene som bevis :lol:

IMG_4466_zps99e35d12.jpg

IMG_4480_zps081507c5.jpg

Fersk ørret rett fra vannet. Blir ikke bedre enn det :D

IMG_4486_zps1eb84459.jpg

Vår 2. camp.. Herlig.. Med fiskevannet rett ved..

IMG_4487_zps70b87ab2.jpg

Obligatorisk ta-bilde-på-toppen-bilde.. Her 1223 moh. FOR en utsikt.. Og så verdt den dritlange, bratte turen opp :D Så hare på vei ned igjen..

IMG_4494_zpsd7aa057d.jpg

Viktig å slappe av når man kan på slike turer. Potesokk på pga mye tråkking i myr og vann, så Mana fikk litt løs hud under poten. Ikke at hun merka noe til DET da :P

IMG_4498_zpsdc310390.jpg

Papsen og dyret skuer utover Norge..

IMG_4502_zps8ddc7e38.jpg

Fine kløvdyret! Bak til høyre ser dere toppen vi gikk opp til. Nydelig landskap.. Norge <3

IMG_4507_zps48706f28.jpg

  • Like 13
Skrevet

Ja det var superdeilig å ENDELIG komme seg ut på skikkelig fjelltur! Vi hadde jo to dager med knallsol og blå himmel, og ingen av oss hadde med solkrem.. så *kremt*.. Har et veldig fint skille på nesa.. :lol: Ser ut som jeg har vært på skiferie i Hemsedal :P

Håper det ikke blir alt for lenge til neste fjelltur, og at jeg da tar med meg speilrefleksen!

Takk alle :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...