Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det gjør jeg også, og da blir impulskontroll enkelt. Selvsagt har det lite for seg, men uten kan man ikke ta bilder som dette:

521987_659357254081024_1121586387_n.jpg

Å herrejesus for et herlig bilde! :lol:

  • Like 1
Skrevet

Hvor har jeg skrevet at det er fancy, nytt og at jeg følger det slavisk? Jeg forstår ikke hensikten med å skrive slikt.

Sent from my C6603 using Tapatalk 4

Skrevet

Jeg lo også godt/oppgitt av at dette brått har blitt et konsept med eget, fancy navn, men det er da slett ikke en kritikk av deg, Tabris! :)

Flott at du har funnet en måte å trene selvkontroll på om du føler han trenger det, og du vil finne mange flere eksempler om du googler begreper som "doggie zen", "omvendt lokking" og "shaping".

Jeg har jo ganske avbalanserte/vanskelig motiverte hunder, og har ikke noe ønske om å lære dem passivitet rundt belønning, da blir det skrekkelig trått på banen. :lol: Likevel har jeg selvsagt trent de klassiske kontaktøvelsene TS nevner ved at de må se på meg før de får godiset i hånda mi/mellom leppene mine/liggende på poten deres eller gå ut døra.

  • Like 2
Skrevet

Jeg har det akkurat på samme måte som Sandy, jeg vil slett ikke ha mer passivitet i treningen min, men metoden har funket gull her for nettopp dette med kontakt før belønning og å vente før han får gå ut døra.

Jeg har også brukt dette for å lære inn "Vent" eller "Bli". Veldig praktisk hvis jeg skal legge ut et godbitsøk mens han sitter og ser på, for eksempel.

Skrevet

Jeg sliter litt med å se hvordan dette skal kunne funke til å være hunden alt mulig. Småting som å vente på værsågod før mat, ikke hoppe osv ja selvfølgelig. Men hvordan skal du f.eks. kunne lære hunden å gå pent forbi møtende hunder på gata med denne "metoden"? Hvordan skal du lære hunden å ikke jage sykkelister eller katter?

Det går helt fint, men jeg er ganske dårlig på å forklare metoder, og reiser på ferie om en halvtime, så jeg håper noen andre kan gi et mer utfyllende svar. Men mange av de kjente positive trenerene bruker nettopp dette i f.eks. passeringstrening.

Metoden har forøvrig ingenting med å lære hunden å være passiv (dvs, ja, man kan bruke det for å lære inn bli-øvelser, som mye annet, men ikke utelukkende). Det er jo en form for shaping, som oppfordrer hunden nettopp til det motsatte.

Skrevet

OT- jeg har veldig lite med jakthundmiljøet å gjøre, men vet at duetrening o.l er vanlig. Er det vanlig å bruke levende fugler på den måten? jeg er ikke helt sikker på om jeg synes det er helt ok behandling- de kastes hit og dit jo?

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...