Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi dro over til Finland for å delta på internasjonal utstilling i Pori i håp om at Amigo skulle få CACIB.
Det var 12 stabijer med og det er jo mer enn det pleier å være på vinnerutstillingene rundt omkring så dette gledet jeg meg til (på Europautstillingen i Østerrike nå f.eks er det bare 3...)

Når jeg fikk høre hvilke hanner som var med så sank hjertet en god del hakk for her var det finske bikkjer med tittelrekker så lange som et vondt år og som stort sett gjorde reint bord på hver eneste utstilling de deltok på. Vi tittet litt oppgitt på våre avrøyta hunder og ristet på hodet og lurte på om vi var gale som betalte penger for dette...

Vi hadde med oss vår lille famile bestående av Amigo og sønnen Storm, søster Dundra og mamma Blixtra. Det var mange som ikke levnet oss store sjanser da dette er en helt ny kombinasjon og første Ålandske oppdrettet av stabijhoun. Men skitt samma; man oppnår ingenting ved å sitte hjemme i alle fall!

Først inn var Storm som eneste juniorhann. Han er en liten showgutt og løper kjempefint og stod pent for dommeren. Hun likte ham godt og gav ham CK.

UtstillingiPoriFinland2013024_zpsd467862

Deretter var det en unghund og tre åpen klasse hanner; tror ikke unghunden fikk CK.

Amigo stilte i championklasse, eneste hann der og han viste seg utrolig fint for dommeren. Når vi hadde løpt en runde så spurte dommeren hvor gammel han var og jeg sa at han var snart 8 1/2 år og da sa hun har var i excellent condition og smilte.

Han fikk også CK.

I beste hannhund var det da fem hanner med (deriblant den som alltid vinner) og vi løp en runde før vi stilte oss opp. En hann som stod foran Storm heiv seg brått rundt og gjorde utfall mot ham og da løp dommeren bort og spurte "who was that?" og ba dem pelle seg ut av ringen og takk for i dag.

Det var kontant reaksjon! Kjempebra; har sett mange dommere som ser gjennom fingrene med hunder som nesten slåss i ringen.

Heldigvis så ble ikke Storm forstyrret av det og på neste løperunde vinket dommeren Amigo fremst og Storm på andreplass og slik ble resultatet - 1 og 2 BHK på mine gutter - tenk lille junioren slo ut storvinneren :blink:
Amigo fikk også CERT og CACIB og Storm fikk reservecert - juhuuuuuu :frantics:

Det gikk også strålende for jentene; søster Dundra fikk CK, reservecert og ble 3 BTK og mamma Blixtra klinka til med CK, CERT og CACIB.

Vi måtte jo nesten le - her hadde vi tenkt at dette kom til å gå til skogs og så skal vi plutselig gå mot hverandre i BIR - BIM!

Det endte med at Amigo ble BIR og Blixtra BIM.

UtstillingiPoriFinland2013135_zpscae1d02

Vårt lille hjemmesnekra oppdrett tok rubbel og bit - fy søren så GØY :bananas: :bananas:

Kritikken til Storm:

"Excellent size and type. Very nice head. Good topline, excellent front and chest. Good angulation. Need little bit more substance. Need more time to mature. Excellent expression and movement."

CK, 1 JUK, reservecert, 2 BHK

Kritikken til Amigo:

"Very elegant. Excellent head. Good neck, excellent topline. Very good chest. Excellent bones. Very well balanced. Excellent movement."

CK, 1 CHK, CERT, CACIB, 1 BHK, BIR

Han ble som ventet uplassert i gruppa men det gjorde ingenting - de fantastiske resultatene overskygget alt annet. Dommeren kom bort til oss etterpå og pratet med oss og sa at hun likte veldig godt typen - og hun lo litt når hun skjønte at det var mamma, pappa, barn hun hadde dømt så likt :)

Her er hele gjengen:

UtstillingiPoriFinland2013223_zps7384041

  • Like 12
Skrevet

Jeg ble sååå glad når jeg fikk meldingen fra deg, dette var såå morsomt!! :D Unner dere begge med avkom dette, nå må Amigo bare hente hjem siste cacib ;)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...