Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ved min hunds store gjennsynsglede av å se meg igjen, og også andre han er glad i, typ når han logrer vilt med halen og danser magedans, så greier han ikke holde seg... han skvetter tiss over det hele.
vi har merket det spesielt i momenter med enten ekstrem glede, og også hvor det er frykt og usikkerhet i bildet.

noen som har erfaring med det? :)

Skrevet

Har opplevd det flere ganger med flere hunder, men da nesten utelukkende mens de enda er relativt unge (inntil 2 år) og kun i forbindelse med stor glede/"opphisselse" ..

Ser ingen problem med det egentlig, at hunden er så glad at den mister kontrollen bittelitt. Men klart, er det snakk om store mengder og en godt voksen hund så ville jeg nok spekulert litt.

Skrevet

Min frøken kan tisse på seg om hun blir skeptisk, og særlig om morgenen. Da blir hun ekstremt smiskete.

Men da bare renner det ut, det er ikke snakk om skvetting her og der. Frøkna her er 4 år og er nok litt usikker av seg.

Skrevet

Flo lot noen dråper slippe ut da hun møtte voksne hannhunder da hun var helt liten, men troooor hun har sluttet med det nå (uten at vi har møtt så mange i det helt siste..). Det er vel ganske normalt, men om det skvetter "overalt" ville jeg kanskje vurdert om hunden var litt i overkant usikker og det måtte jobbes med..

Skrevet

ok,, men det er vel ikke noe normalt? altså, jeg skjønner egentlig den at de ikke har heeelt kontroll på musklene sine nå hele bikkja er så yr av glede at den nesten ikke vet hva den skal gjøre med kroppen sin...

han kan møte oss, og mamma som han har vært med de siste 4 mnd.. gjør han det ikke hos.. så han kan være veldig glad, men rolig for det.. Det er når han blir skikkelig ivrig at det lekker ut.

Skrevet

Altså, for å ha det helt på det rene ang "skvetting overalt" - vi snakker ikke om at bikkja løper rundt, løfter på beinet og markerer i hytt og pine, men at den skvetter/mister kontrollen over blæra i spesielle situasjoner, ikke sant, litt ubevisst? Det er det siste der jeg snakker om, og har sett utallige ganger, at valp/unghund uten 110% blærekontroll helt på plass ennå mister litt kontrollen når den blir ekstra oppspilt. Det er langt fra unormalt, men som sagt; blir det et STORT problem og noe som skjer ofte og i store mengder så bør man jo selvfølgelig vurdere å få det sjekka ..

  • Like 1
Skrevet

Tror det er innenfor normalen på unge hunder jo :) Min reagerte sånn på et par heldige utvalgte frem til han var ca 6 mnd, vi passet bare på å lufte ham før vi ventet besøk, særlig fra de han ble gladest for, også gikk det over av seg selv :)

  • Like 1
Skrevet

Harly, snart 3 år, gledesskvettet til han var 14-15 mnd. Så han ble alltid luftet før hilsing så slapp vi det. :)

Lykke, 6 mnd, gledesskvetter også av og til.

  • Like 1
Skrevet

Sansa gjør det når hun treffer utvalgte personer (hun er 1 år) Hun gjør det ikke når vi kommer hjem feks, men ofte når enten min far eller samboerens søster kommer på besøk. Da hun var yngre skjedde det omtrent hver gang vi fikk besøk og hun kunne finne på å gjøre det når vi var på besøk hos andre. Tror det er ganske normalt for unge hunder.

Skrevet

Jeg hadde ei tispe som skvetta når hun ble kjempeglad fram til hun ble sånn rundt 8 -10 mnd gammel. Tror det er helt vanlig ja.

Prøv å overse hunden når dere møtes, så han klarer å holde seg litt roligere og ikke blir så ivrig.

Skrevet

ok... det lettet litt på bekkjymringen ja. :)

men og når tissemannen kommer litt ut av og til.. så syns jeg tuppen er litt rød... ikke bare rosa.. men sånn likefør det pipler litt blod ut..
han er flink til å vaske seg og bruker tid på det.. og han merker selv etterpå hvis han har "tissa" litt på seg..
men bør jeg holde øye med det? han tar seg ikke like god tid til å tisse ut hele lageret som da han var liten.. han tisser ordentlig sånn en gang eller 2 i løpet av en lengre tur. og innimellom markerer han litt og da løfter han på et av bena. :P ellers ikke.
men det at de ikke tisser ut alt de har i blæra har sikkert noe med hormonene å gjøre og at de sparer på litt for å kunne markere osv? eller hvordan fungerer det? :)

om vi med tiden kanskje kastrerer ham.. vil da markeringen avta også? (bare et sprsm.)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...