Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg hadde regnet meg frem til løpetid i August en gang og hadde GOD tid. Heldigvis var hannhund planlagt og i boks for flere måneder siden, for her kom løpetiden litt vel tidlig. Vi reiser på Sverige-tur om en ukes tid og håper på full klaff mellom Kiyomi og denne kjekkasen:

bild1_6768.jpeg

  • Like 15
  • Svar 313
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg hadde regnet meg frem til løpetid i August en gang og hadde GOD tid. Heldigvis var hannhund planlagt og i boks for flere måneder siden, for her kom løpetiden litt vel tidlig. Vi reiser på Sverige-

Vi har vært og tatt ultralyd i dag. Det ER valper inni der! Herregud!!

Skrevet

Du sier noe der :lol:

Det er fullt mulig at det blir født en sort/tan valp her en eller annen gang, kanskje du blir klar for en shiba til da? :P

Kiyomi fikk et kull med to valper 5. Juli i fjor.

Hakushu Ki Aino

IMG_1899-300x225.jpg

Hakushu Ki Yari

Yari_helfigur_redusert-300x207.jpg

  • Like 2
Skrevet

Ok, siden visse personer ikke var fornøyd med min presentasjon i startinnlegget.

Honto-no Kiyomi er ei relativt stødig og miljøsterk tispe. Som japanere flest er hun opptatt av respekt og vil helst ikke ha noe å gjøre med uhøflige hunder. Hun foretrekker tisper fremfor hannhunder, fordi de åpenbart har andre hensikter. Konflikter styrer hun unna, men i eget hjem har hun iblant et behov for å "styre" noen av de som er på besøk, spesielt hannhunder. Hun er meget håndterbar og lar meg (og sannsynligvis alle andre) gjøre tilnærmet hva som helst med henne. Min eks syns for eksempel det var veldig gøy å "vaske gulvet" med henne.

Hun er glad i mennesker og spesielt glad i "flokken sin". Har man blitt kjent med henne, så er man elsket.

Hun er meget tilpasningsdyktig med tanke på aktivitet og har vært gjennom lengre perioder med tilnærmet null aktivitet uten at det ble noe problem, hun liker selvfølgelig bedre større mengder aktivitet. Vi har også hatt perioder hvor vi har trent aktivt agility, noe som endte med bronsemerke og sølvmerke, men dette måtte vi gi oss med fordi det dessverre ikke passer inn i hverdagen. Kiyomi elsker å jobbe sammen med meg, så jeg tror vi kunne fått til mye med trening. Vi har også såvidt trent litt rally og lydighet også dette syns hun er gøy, men uten enorme mengder trening har hun ikke utholdenhet til å holde et helt lp-program.

I tillegg har vi gått noe blodspor, hun får mye skryt av erfarne folk for hvordan hun jobber i sporet. Hun har mye sporvilje. Denne uken gikk vi vår første prøve, og gikk til en 3. premie. Hun har vært min prøvekanin innen flere hundesporter, og jeg ser at hun har potensiale.

På utstilling har hun gjort det godt, hun har flere CK for rasespesialister. Hun har vunnet åpen klasse i stor konkurranse på japanspesialen to ganger.

HD A, AD A, øyelyst u.a, fullt tannsett og korrekt bitt.

Hun har et kull fra tidligere, bilder av valpene er vist tidligere i tråden.

Og et bilde til Bikipile som ALDRI har sett henne før:

293267_10150747885815532_2574497_n.jpg

Hannhunden, Shinshuu Masaichi Go Tokura Ichikawa Kensha, er importert fra japan. Otto er en veldig snill hund. Han reagerer ikke på "ekkel" håndtering og har ikke noe problem med å være i nærheten av andre hannhunder. Det er god motor i gutten, og ikke minst er han en "apporterende vannhund". Han elsker å bade! Jeg får høre mer historier når jeg er der til uka.

Han har vært stilt sparsommelig og uten spesielt gode resultater. Utstilling er ikke helt hans greie.

Han har to kull med totalt syv valper. De eldste nærmer seg vel 6 mnd nå.

HD B, fullt tannsett og korrekt bitt.

Noe mer folk lurer på? :lol:

  • Like 4
Skrevet

Du må jo laste opp et bilde av den vordende mor da. Stakkars frøken! Her er barn og mann vist frem, men ikke hun :shocked: Som mor må jeg si meg skuffet over deg :icon_cry:

:innocent::lol:

Skrevet

Om folk lurer på noe mer så spør de, regner jeg med. Lav terskel for kritikk og mas her på sonen gitt! :lol:

Redigert:

Hakushu Ki Yari som jeg etter hvert kjenner veldig godt ettersom hun er en del av familien, er en relativt ukomplisert hund. Som sin mor. Hun har vært noe forsiktig/fornuftig i møte med andre hunder, men har man først hilst så kjenner man jo hverandre og da er det greit. De hun kjenner blir overfalt, og stort sett alle mennesker blir overfalt.

Hun leker gjerne med sønnen min (1,5 år), men er stort sett også veldig forsiktig med han. Hun er altfor snill og syns alt av håndtering er ok, og er det ikke det så hyler hun - det er ikke i hennes tanker engang at man kan reagere på annet vis. Hun er altså meget håndterbar og lar både meg og andre gjøre hva som helst med henne. Både hun og moren er hunder jeg godt kunne overlatt til "hvermsomhelst" fordi de er så veldig snille.

På valpekurset var hun "stjerna", men det har jeg inntrykk av at shibaene alltid er. Vi har såvidt prøvd oss på å spore litt blod. Hun er interessert og sporer presist og godt. Og leker veldig godt med skanken i enden. :D

Hun har entret utstillingsringen og ble BIS-junior på en NHL's utstilling. Noen uker etter ble hun 2BTK med CERT på NKK Bergen. Ble plasser som 4JKK på spesialen i år, i stor juniorklasse, 12 juniortisper. Hun har også rukket å få en VG og en G.

562453_10152744455785532_17885312_n.jpgYari, min sønn og Kiyomi

Hakushu Ki Aino er som sin søster mye mer enn jeg forventet! Jeg har mast på valpekjøper, for det må da være NOE negativt med han. Jeg vil jo gjerne høre sånt! Han liker ikke hunder med dårlig språk, og det hender at han maser om kveldstur hvis de er treige. :lol: At han er vakker er bare et pluss, håper jeg får lurt dem med på et par utstillinger etter hvert, men det er liksom ikke det viktigste. :)

Skrevet

Og et bilde til Bikipile som ALDRI har sett henne før:

293267_10150747885815532_2574497_n.jpg

Man kan jo aldri få nok bilder av skjønnheten :wub: Nå skal jeg slutte å mase, jeg vet det jeg trenger å vite :ahappy:

Jeg gleder meg så til resultatet altså :drool:

  • Like 1
Skrevet

Man kan jo aldri få nok bilder av skjønnheten :wub: Nå skal jeg slutte å mase, jeg vet det jeg trenger å vite :ahappy:

Jeg gleder meg så til resultatet altså :drool:

DET gjør jeg også! Hvis ikke hadde jeg jo ikke gjort dette her. :D

Skrevet

Etter å ha vært her siden MANDAG(!) hadde vi endelig en parring i dag. Jeg stiller meg ganske uforstående til at folk får tjuvparringer! :lol:

Kiyomi danser, lekrer seg og byr seg frem. Han smaker og stirrer tomt ut i luften - det er feil dag! Håper på parring i morgen og grytidlig søndag! :P

  • Like 1
Skrevet

Legg nå ut det fine bildet :P Sonen setter nok pris på litt hundekos, spesielt i en kulltråd!

Tenk på stakkars Kiyomi da, ikke sikkert hun hadde vært like begeistret hvis hun visste hva som florerte på nettet :lol:

Jeg er sånn her nå : :jump: Vi håper at dette går veien altså!

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...