Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis man har to hunder og den ene er mer "frekk" enn den andre og den andre ikke sier ifra, skal man da bare la det gå sin gang, eller bør man kontrollere "frekk" adferd?

Tenker da for eksempel på at hundene har fått seg et bein/godis og "frekk" hund spiser opp raskest og går da bort til den andre og tar/ stjeler ifra godisen til den andre hunden. Skal man la hunder få gjøre slikt, eller skal man passe på den som ikke er flink å si ifra på slike type ting? Skal man la en hund kunne "overkjøre" den andre, eller ikke?

Hva gjør dere?

Guest Jonna
Skrevet

Ikke lov hos meg å ligge syke på hverandre, ta fra hverandre godis. Tar de noe fra den andre så tar jeg det tilbake.

Hvis derimot den ene legger det fra seg og går så

Er det fritt vilt.

Skrevet

Min hund er ofte den som ikke sier ifra, jeg gjør litt forskjellig i ulike situasjoner. Eksempelvis når han har fått noe godt som han vil ha, men bare er treg på å spise opp, da hindrer jeg andre hunder fra å ta. Mat som han har mistet interesse for får de andre tilgang til etter en liten stund. Det er gjerne unghunden til oppdretter som er den frekke i våre hunderelasjoner, og vi gjør det ganske likt oss i mellom.

  • Like 1
Skrevet

Enig med JeanetteH. Min hund sier ikke i fra hvis noen tar fra ham godisen sin og han gnager veldig sakte og bruker lang tid, da passer jeg på at de andre hundene ikke får ta det fra ham - han skal få kose seg så lenge han vil. Men hvis han legger den fra seg og går derimot kan den andre få hente det (han er en hamstrer da han min, så han graver som regel ned ting i senga si hvis han ikke spiser det opp med en gang :P ) Nå bor min som alenehund nå men venter valp snart og da tenker jeg å passe godt på at valpen ikke får stjele ting som hund nr 1 får utdelt (så godt det lar seg gjøre iallefall) ;)

Skrevet

Ikke lov hos meg å ligge syke på hverandre, ta fra hverandre godis. Tar de noe fra den andre så tar jeg det tilbake.

Hvis derimot den ene legger det fra seg og går så

Er det fritt vilt.

Samme her. :)

Skrevet

Nita sier ikke i fra, og Bella er kriminel, Nita får gå i buret og kose seg. så sier hun bare i fra når hun vil ut

Skrevet

Her får ingen stjele godis fra den andre med mindre det blir "forlatt", da er det lov å ta restene. Hender også jeg fjerner det som er igjen og gir det til den som ikke orket alt ved en senere anledning.. Det er det jeg som kontrollerer i heimen her i alle fall. Jeg vil ikke ha frekkaser som stjeler fra hverandre.

Skrevet

Ikke lov hos meg å ligge syke på hverandre, ta fra hverandre godis. Tar de noe fra den andre så tar jeg det tilbake.

Hvis derimot den ene legger det fra seg og går så

Er det fritt vilt.

Signerer denne :-) Her går jeg inn, hvis ikke vil nok den frekke lusa bli værre. og hvem vet, kanskje den andre plutselig får nok og du får en kjempesmell mellom hundene.

Skrevet

Om den frekke bjeffer to ganger ut i hagen - slik at den andre forlater godisen sin - regnes det da som forlatt og dermed fritt vilt?

Dere som praktiserer med å ikke la dem ta fra, men at forlatt er lov?

Skrevet

Om den frekke bjeffer to ganger ut i hagen - slik at den andre forlater godisen sin - regnes det da som forlatt og dermed fritt vilt?

Dere som praktiserer med å ikke la dem ta fra, men at forlatt er lov?

Det var lov her, da jeg hadde hunder som kunne finne på sånt :lol:

Skrevet

Om den frekke bjeffer to ganger ut i hagen - slik at den andre forlater godisen sin - regnes det da som forlatt og dermed fritt vilt?

Dere som praktiserer med å ikke la dem ta fra, men at forlatt er lov?

Ikke om frekkingen gjør det for å få godisen selv...

Med forlatt tenker jeg at hunden selv av fri vilje går fra beinet og finner på noe annet o.l ;-)

Skrevet

Mine får ikke ta ting fra andre, og andre får ikke ta ting fra dem. Mine får heller ikke gå og samle sammen "goder" og ligge og passe på det bare så den andre ikke får det.. Ting som ligger forlatt og de skal bruke/spise er helt greit.

Skrevet

Fra tidligere har jeg passet på, forrige hunden sa aldri ifra, og den ene gangen vi lot det gå for langt (ikke avbrøt tidlig nok) ble hun så lei så hun tok seg et jafs av øret til Nitro.

Enig i at ting som blir forlatt er ok, men ikke gå å ta beinet fra labbene til hunden, eller snike seg sakte nærmere og nærmere og psyker den andre vekk. :P

Skrevet

Her er det ikke lov til å psyke på hverandre eller ta i fra godis. Det er heller ikke lov for Noomi å ta Vida sitt, om hun går for å drikke litt vann. Har de forlatt de, er det finner'n er vinner'n, men det skjer så ekstremt sjeldent at det er som unntak å regne. :P

Men så har Vida lært at det beste er å levere fra seg bein man ikke orker å tygge på, for da blir de passa på og Noomi får det ikke. :P

Skrevet

Fra tidligere har jeg passet på, forrige hunden sa aldri ifra, og den ene gangen vi lot det gå for langt (ikke avbrøt tidlig nok) ble hun så lei så hun tok seg et jafs av øret til Nitro.

Enig i at ting som blir forlatt er ok, men ikke gå å ta beinet fra labbene til hunden, eller snike seg sakte nærmere og nærmere og psyker den andre vekk. :P

Det er jo mange forskjellige filosofier ute og går, jeg vil ikke at mine hunder skal lære seg og glefse i hytt og pine eller at de må bli påpasselige på ting, derfor foretrekker jeg og si ifra når det er ufin oppførsel ute og går. Når det gjelder hunder som ikke sier fra så vil jeg ikke at de skal bli terrorisert av andre, selv om de uansett aldrig tyr til passe på eller si ifra/glefse, så der gjelder det samme :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg har to stk. den ene spiser fort opp og stikke for å ta godisen fra den andre. Eller så pleier hun å sitte å "vokte" over godisen sin, det kan hende at hun sitter å vokter over den i mange timer før hun spiser den selv. Men jeg pleier og korrigere det. Hjemme hos oss er det ikke lov å ta ting fra hverandre. :)

Skrevet

Nei, ingen stjeling hos meg. Jeg har også hatt episoder hvor "minsten" har lagt seg oppå gamlemor uten at hun kjefter, bare fordi han også vil ligge mykt. DA har det blitt månelyst altså, og da er det jeg som sier fra. Minsten får ikke bare slenge seg oppå gamlehunden, med sine 60 kilo.

  • Like 1
Skrevet

Nei, lar ikke hundene få lov til å være frekke og stjele fra hverandre. Min aussie utnyttet seg av dette og overkjørte den eldste hunden fullstendig, og ble til slutt veldig passiv i alt hun foretok seg. Ingen av de har ressursforsvar av den grunn.

Skrevet

Her er det ikke lov å stjele, nå er det uansett ett minimalt problem her da begge hundene mine sluker godsakene sine.

Om en hund forlater "byttet" sitt for å gjøre andre ting, vel da er det fritt vilt. Om den andre hunden bare skal drikke vann f.eks, da passer jeg på godisen til den kommer tilbake.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...