Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasende schæfer angrep syklist under ritt


Artemis
 Share

Recommended Posts

Jeg var ute og syklet med bikkja en gang, da jeg ble forbisyklet at to kondomdresser. Den ene av dem syklet så nært meg at han var borti meg... Det er av sine egne...osv :aww:. Jeg har aldri hatt ubehagelige opplevelser med bilister når jeg har syklet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 88
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hunder som dette kan selvfølgelig ikke gå løse omkring, uansett rase. Det er vel alle enige om?

Men ida da, du må jo skjønne at det bare skal nevnes hvis det er en golden eller andre "snille" hunderaser. Hvis det er en "farlig" hunderase så må det for all del ikke fremheves.

Avisoverskriften skulle vel strengt tatt være - "Hund angrep en sykkel" og underteksten si at dessverre var sykkelen m/rytter med i et sykkelritt og syklistene falt av og skadet seg? Ellers - LOL

Har dere ikke bremser på syklene sørpå? :teehe:

Prøvd å bråbremse fra 50 km/t? :) Forresten har vi akkurat avviklet dag 1 av NM med juniorer og U23. Over 200 til start i et mesterskap. Sier noe om bredden,og hvor ønsker dere at disse skal trene? . Husk på at mange av dem dere prøver å kjøre ihjel der ute er nettopp disse. Fra 12 (!) år og oppover.

Red: Og som sagt,jeg er helt for at alle skal vise hensyn,men vi sykler med livet som innsats der ute. Og mange av dem som sykler i felt legger nettopp juniorene ytterst og gubbene nærmest bilene,for å skjerme de yngste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er skummelt når det liksom er allment akseptert å jævles mot syklister i veibanen. Bilførere skaper så mange livsfarlige situasjoner (med vilje) at dere vil ikke tro det før dere sitter utenfor den hvite stripa på racer. Og som sagt,sykkelveiene her i landet er ikke egnet for sånne sykler. Dere ergrer dere jo også over Fiffi og Dachsnytt i flexi (uten stoppknapp)...prøv å passere sånne i utforbakke på sykkel,feks. Jeg sykler alltid alene så jeg er ikke noe felt noen behøver å ergre seg over. Allikevel har jeg et hundretalls ganger blitt forsøkt presset av veien av billister.

Det samme sier pappa. Det samme ser jeg selv når jeg er ute og kjører bil. Jeg får helt hjertebank innimellom når folk kjører forbi syklister, de er så nær at hadde syklisten velta, så hadde de havna oppå eller under bilen.

Og seriøst Kaja. Det er når folk irriterer seg de gjør kørka ting, feilvurderer og sjanser på at ting går bra. Nei, jeg sier ikke at alle som irriterer seg kjører på eller presser syklister av veien, men irritasjon er ikke akkurat en boost for vurderingsevnen, eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Prøvd å bråbremse fra 50 km/t? :)

Ikke noe problem det om man velger en sykkel og utstyr som skal kunne bråbremse fra 50 km/t. ;) Ikke bare gå fort og veie lite, brukt pengene på bremser ikke karbonrammer.. Akkurat kjøpt meg ny sykkel og gikk opp på hele utstyrspakka mye pga bremsene men så sykler jo ikke jeg ute i trafikken og har bare meg selv å tenke på.. *host* Drister meg til å påstå at dagens landeveissykler overhodet ikke er laget m.t.p. trafikksikkerhet og det er jo kun etter brukernes preferanser.. At dem tørr sier jeg bare og da tenker jeg ikke på bilistene men dems egne sykler..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke noe problem det om man velger en sykkel og utstyr som skal kunne bråbremse fra 50 km/t. ;) Ikke bare gå fort og veie lite, brukt pengene på bremser ikke karbonrammer.. Akkurat kjøpt meg ny sykkel og gikk opp på hele utstyrspakka mye pga bremsene men så sykler jo ikke jeg ute i trafikken og har bare meg selv å tenke på.. *host*

Mongosykkel bør sykles på sykkelvei,det er jeg helt enig i. Ikke får man opp særlig fart og de dekkene tåler asfalt som ikke er feid siden i fjor vår,og tåler å måtte ned i grøfta fordi det skal gåes to i bredden med barnevogn. Jeg sykler også ballongdekk på sykkelvei,men racer er tryggest i veibanen. Og det sier jo litt :shocked: Danskene er kjempeflinke med sykkelvei.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Mongosykkel bør sykles på sykkelvei,det er jeg helt enig i. Ikke får man opp særlig fart og de dekkene tåler asfalt som ikke er feid siden i fjor vår,og tåler å måtte ned i grøfta fordi det skal gåes to i bredden med barnevogn. Jeg sykler også ballongdekk på sykkelvei,men racer er tryggest i veibanen. Og det sier jo litt :shocked: Danskene er kjempeflinke med sykkelvei.

Mongosykkel, den var ny men om du tenkte på meg så er det nok stisykkel som gjelder. Har ikke noe på hverken sykkelvei eller grus å gjøre.. ;)

Var faktisk nede i landet titt på demo for litt siden, prøvde sykler av verste sort *mongosykkel*, sti / utfor. Etter å ha testet flere og vi avsluttet for dagen ble vi stående å se på en landeveissykkel, ingen hadde prøvd noen av dem og vi ble stående å lure på hvordan folk tørr å sykle på sånt.. Det er faktisk noe i det, jeg syns det sier en hel del.. Hadde jeg hatt unger hadde jeg aldri gitt dem noe sånt, heller en hjelm og sendt de ned Hafjell, mye tryggere da har de hvertfall bremser. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Det er moro,og man har jo bremsen rett ved hånda. Hva som gjør det farlig er alle Hillbillies. Temposykkel er skumlere for da må man flytte grepet for å komme til bremsen så den bruker jeg ikke langs veldig trafikert vei.

Her motsier du deg selv. Du må flytte hånda på ett styre som er altfor smalt til å ha noenlunde kontroll for å bremse, hva er trafikksikkerheten i det?.. Galskap spør du meg og det syns jo hvordan de vingler, aldri ett ritt uten massevelt osv..

Og til det med 50km/t du syns ikke det er litt rart at du skriver det sånn om å bremse på asfalt mens andre kan bremse i full fart i nedoverbakke i terreng folk ikke går i engang? Det kan ikke forklares med noe annet enn utstyret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her motsier du deg selv. Du må flytte hånda på ett styre som er altfor smalt til å ha noenlunde kontroll for å bremse, hva er trafikksikkerheten i det?.. Galskap spør du meg og det syns jo hvordan de vingler, aldri ett ritt uten massevelt osv..

På racer/bukkestyre har du èn finger på bremsen og trenger ikke bytte grep i det hele. Og bukkestyre er ikke smalt. Temposykkel må man flytte hånda for å bremse,og der er styret smalt. Temposykkel blir aldri syklet i felt og er ulovlig i konkurranser utover enkeltstart. To forskjellige sykler. Temposykkel er farlig i trafikken,ja.

Red: problemet er jo ikke at man ikke KAN bremse på asfalt,men farten man får opp og antallet uforutsette farlige hindringer som dukker opp på sykkelvei kontra i bilbanen. Selvsagt bråbremser man om det kommer en unge trillende ut i veien. På sykkelvei har man vikeplikt for absolutt alt pluss at man må risikere fortenner og kragebein for å ikke kjøre ihjel Fiffi feks.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

På racer/bukkestyre har du èn finger på bremsen og trenger ikke bytte grep i det hele. Og bukkestyre er ikke smalt. Temposykkel må man flytte hånda for å bremse,og der er styret smalt. Temposykkel blir aldri syklet i felt og er ulovlig i konkurranser utover enkeltstart. To forskjellige sykler. Temposykkel er farlig i trafikken,ja.

Ok da, er ikke så inne i det der.. :icon_redface: Men de er fortsatt smale.. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I går opplevde jeg noe av det mer irriterende og sjokkerende jeg har gjort i min tid som innehaver av førerkort for bil.

Det virker altså som om syklister ikke har noen form for forståelse for sin egen posisjon i samfunnet. Hadde jeg personlig sittet på sykkelen min (som nå er stjålet, men lell) uten hjelm på en 4felts veg (vi har ikke motorveg i nord-norge) og kjørt filskifter på rein måfå mens det tuter og kjører biler i 20km/t bak deg.... Nei. Dæven altså. Det får være grenser på at ANDRE skal passe på at du ikke dør, her hadde syklisten fortjent å fått en kakk på bakhjulet så man fikk litt mer behov for å BEVARE livet sitt SELV?! For å toppe hele skjiten så sykler altså denne fjotten i en 60sone, smokker rett inn i ei rundkjøring og bruker hverken retningstegn med armene eller noe. Når jeg endelig kom meg unna dusten så er det enda ei dame som sykler oppover en bakke som basically er en lang sving. Jeg har ikke sjans å passere henne pga min lave fart og dårlig sikt inn i svingen, det er et flott bredt fortau rett på andre siden av vegen hvor det ikke går EI SJÆL. Men neida, kjerringa trøkka videre og prusta og pesa oppover, tilsynelatende uberørt av de trafikale situasjonene hun skapte. Jeg hadde følt meg sinnsykt ubekvem på en 4felts veg med 60sone før jeg bare heiv meg inn i ei rundkjøring, og iallefall hadde jeg vært så egoistisk at jeg ikke en gang viker ut på fortauet eller omså litt ut i grøftekanten og venter litt slik at køen bak kan passere. Hadde det ikke vært meg kan det godt hende noen hadde pressa seg forbi og skapt farlige forbikjøringssituasjoner.

"Her kommer jeg", jadda...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I går opplevde jeg noe av det mer irriterende og sjokkerende jeg har gjort i min tid som innehaver av førerkort for bil.

Det virker altså som om syklister ikke har noen form for forståelse for sin egen posisjon i samfunnet. Hadde jeg personlig sittet på sykkelen min (som nå er stjålet, men lell) uten hjelm på en 4felts veg (vi har ikke motorveg i nord-norge) og kjørt filskifter på rein måfå mens det tuter og kjører biler i 20km/t bak deg.... Nei. Dæven altså. Det får være grenser på at ANDRE skal passe på at du ikke dør, her hadde syklisten fortjent å fått en kakk på bakhjulet så man fikk litt mer behov for å BEVARE livet sitt SELV?! For å toppe hele skjiten så sykler altså denne fjotten i en 60sone, smokker rett inn i ei rundkjøring og bruker hverken retningstegn med armene eller noe. Når jeg endelig kom meg unna dusten så er det enda ei dame som sykler oppover en bakke som basically er en lang sving. Jeg har ikke sjans å passere henne pga min lave fart og dårlig sikt inn i svingen, det er et flott bredt fortau rett på andre siden av vegen hvor det ikke går EI SJÆL. Men neida, kjerringa trøkka videre og prusta og pesa oppover, tilsynelatende uberørt av de trafikale situasjonene hun skapte. Jeg hadde følt meg sinnsykt ubekvem på en 4felts veg med 60sone før jeg bare heiv meg inn i ei rundkjøring, og iallefall hadde jeg vært så egoistisk at jeg ikke en gang viker ut på fortauet eller omså litt ut i grøftekanten og venter litt slik at køen bak kan passere. Hadde det ikke vært meg kan det godt hende noen hadde pressa seg forbi og skapt farlige forbikjøringssituasjoner.

"Her kommer jeg", jadda...

Var sikkert en sørlending,her nede leveres bilene uten blinklys,så da tror alle de er fritatt fra å bruke signaler i trafikken :) Som sagt,alle får ta hensyn. Barnevogner,gående,med hund,uten hund,rulleski,hest,hund,sykkel,rullestol,rollerblades...gud hjelpe meg så mye som skal ha plass i tillegg til biltrafikken :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Jeg har ikke sjans å passere henne pga min lave fart og dårlig sikt inn i svingen, det er et flott bredt fortau rett på andre siden av vegen hvor det ikke går EI SJÆL.

Må da skjønne det bare er tullinger med mongosykkel og ballongdekk som kan sykle på sykkelsti! :lol:

Disse såkalte landeveissyklene må ha nypolert asfalt for ikke punktere, og gud forby om det måtte ligge noe grusrester der da vrir jo hele hjulet seg. osv osv.. Husk at disse syklene betaler de gjerne 50.000,- for at skal være lette å kunne skryte til naboen av vekta på alt karbonrælet, ikke noe annet. Da tar det seg dårlig ut på sykkelstien.. Bremser som faktisk virker skal de hvertfall ikke ha det veier jo altfor mye. :o Sånne sykler sku vel strengt tatt vært forbehold bane.. Før var det faktisk sånn, da syklet de med sånt skrammel på velodromer.

---

– De sperret oss med vilje

Tullinger, ikke noe annet.

– Jeg ble liggende bak disse i mange minutter. Vanligvis legger man seg til siden for å gi plass til trafikk som vil forbi. Disse gjorde seg enda brede da vi forsøkte å passere, forteller han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må da skjønne det bare er tullinger med mongosykkel og ballongdekk som kan sykle på sykkelsti! :lol:

Disse såkalte landeveissyklene må ha nypolert asfalt for ikke punktere, og gud forby om det måtte ligge noe grusrester der da vrir jo hele hjulet seg. osv osv.. Husk at disse syklene betaler de gjerne 50.000,- for at skal være lette å kunne skryte til naboen av vekta på alt karbonrælet, ikke noe annet. Da tar det seg dårlig ut på sykkelstien.. Bremser som faktisk virker skal de hvertfall ikke ha det veier jo altfor mye. :o Sånne sykler sku vel strengt tatt vært forbehold bane.. Før var det faktisk sånn, da syklet de med sånt skrammel på velodromer.

---

– De sperret oss med vilje

Tullinger, ikke noe annet.

Gubbjævler!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gubbjævler!

Egentlig litt tilfeldig sitat, men du nevnte sykkelveier som ikke var rengjort og slikt.

Her i artikkelen ser vi en syklist som ligger helt ute i kanten av veien (her faller grusargumentet rett i do, for her må det jo være mye grus), mens det er en fin og flott sykkelsti på andre siden av grøfta. Hvorfor kan man ikke da sykle på sykkelstiene? Hvorfor maser man etter de men ikke bruker dem når de først har dukket opp? Til argumentet om at det er folk i veien har jeg ett forslag: Bruk plingetingen og si i fra at dere kommer, så flytter folk flest seg. Eller bruk stemmen, men en høflig stemme, funker fint det å! Jeg sykler mye på grusveier opp til Ullvålseter nå på sommeren. Her møter jeg mange joggere som bruker øreplugger, sjeldent noe problem faktisk.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Sykler du i en 40-50 km/t på sykkelstier og fortau, Margrete?

Nå heter ikke jeg Margrete men

1. Greit i denne sammenheng å skille sykkelstier og fortau.

2. Jeg hadde ikke hatt noe problem om det var min greie nei, uansett en hastighet de færreste holder i snitt.. Mange steder er det da mer enn flott og fint og oversiktlig nok som f.eks her ute hvor jeg bor, masse lange strekker, åpne sletter o.l. Men er det bra nok, neida..

3. Ødelegger treningsrytmen om de skulle måtte bremse med bremsene de ikke har, gud forby!

4. Som over, sykkelstiene er avbrutt av stikkveier for bilene.. Ved å sykle på veien bruker de som argument at de har forkjørsrett selvom bilene har vikeplikt for syklister på sykkestiene.. Forstå det den som kan..

5.

6.

7.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå heter ikke jeg Margrete men

1. Greit i denne sammenheng å skille sykkelstier og fortau.

2. Jeg hadde ikke hatt noe problem om det var min greie nei, uansett en hastighet de færreste holder i snitt.. Mange steder er det da mer enn flott og fint og oversiktlig nok som f.eks her ute hvor jeg bor, masse lange strekker, åpne sletter o.l. Men er det bra nok, neida..

1. Hvordan ser du at det er sykkelsti og ikke fortau på det bildet? Jeg er oppriktig nysgjerrig, jeg ville gått ut fra at det er et fortau, nemlig.

2. Hvis det er lange fine oversiktelige strekker er det vel ikke noe stress å få kjørt forbi en syklist eller to heller da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

1. Hvordan ser du at det er sykkelsti og ikke fortau på det bildet? Jeg er oppriktig nysgjerrig, jeg ville gått ut fra at det er et fortau, nemlig.

Fortau her:

199020325.jpeg

Eller her:

1009856366.jpg?

:icon_confused:

2. Hvis det er lange fine oversiktelige strekker er det vel ikke noe stress å få kjørt forbi en syklist eller to heller da?

Du har tydeligvis ikke vært her nede i sommerhalvåret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den sykkeltråden var jo stappfull av sarkasme, om man legger godviljen til, vel å merke. Vi hundefolk må slutte å være så ***** sarte, jeg leste sarkasmen i tråden på LANG vei.
OM en av mine bikkjer skulle finne på å løpe etter syklist (det etter å ha kommet seg ut av hagen, det har foreløpig aldri skjedd) - å vært ufinslig, så har jeg vel egentlig bare meg selv å skylde, eller?

Om man setter ting litt i perspektiv - man er ute å går tur/Jogger/sykkler/sett inn det som passer med bikkja, å det kommer en løsbikkje løpende i hundreåhelvette med fråden stående ut kjeften, hva ville du som hundeeier da gjort for å beskytte egen hund?? ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sykler du i en 40-50 km/t på sykkelstier og fortau, Margrete?

Nå snakket vi ikke om meg, men jeg spør hvorfor de velger å ikke legge seg på en fin sykkelsti uten folk.

For å presisere jeg har ikke noe i mot syklister og jeg tar hensyn!

Til ditt spørsmål: så ja, alle de andre sykler jo på veien :P Folk er stort sett oppmerksomme når jeg gir beskjed i god tid. Får øvd på brølestemmen min.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Nei, siden det er så lett å se forskjell, hvorfor ikke forklare meg hva som er hva på begge bildene, Snusken?

Blir kanskje litt enklere om vi først ser på hva fortau er for noe merkelige greier..

Fortau er den delen av en bygate som er reservert fotgjengere. Bredden kan variere fra strøk til strøk og by / land fra totalt fraværende og til mange meter.

Hvis du ikke har vært i byen før kan du også google "fortau" å velge bilder så får du litt å se på. :)

Ble det enklere nå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...