Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder or brennenesle - "immun"?


Recommended Posts

Skrevet

I hagen vi hadde hjemme var det et område med mange brennenesler. En dag jeg passet en schäfer - vanlig, korthåret variant - så begynte hun å vandre gjennom akkurat det området. Jeg skulle til å rope henne til meg slik at hun ikke brant seg, men hun travet gjennom alle neslene uten tegn til reaksjon.

Det fikk meg til å lure på om hunder generelt har såpass tykk pels at de ikke reagerer på brennenesle? Jeg vet ikke om det gjelder alle raser. Schäfer regnes jo som korthåret, men de har likevel forholdsvis tykk pels. Men de har ikke spesielt mye pels på bena, som vel er det området som er nærmest i kontakt med slike nesler.

Andre som har erfaringer?

Skrevet

Ozzy vasser i brennesle og bryr seg ikke.

Ponni (nakenhunden til søster) brant seg på brennesle og fikk både vondt og utslett som oss folk. Men hun har jo ikke pels, så kanskje ikke så rart. :P

Men pelsen beskytter jo godt. Mulig de kortpelsede kan få vondt på innsiden av bakbeina, der er det jo ofte lite pels.

Skrevet

Tror Casper har reagert et par ganger, han skvetter iallefall til iblant om han forviller seg uti, og om leken hans havner ved en brennesle så må jeg hente den for ham.

Skrevet

Vel, det skal sies at min blandingshund - en typisk korthåret hund - stoppet og begynte å bjeffe hvis leken hennes havnet i neslen. Kom på det når andre sa det. Men det er kanskje noe annet å dukke nedi med snuten først enn å vandre gjennom det med tykk pels.

Skrevet

Våre neslearter er vel ikke så farlige for dyr, men fant dette på Wikipedia:

Brennesler (Urtica) er ei gruppe i neslefamilien... ...Arten Urtica ferox er en endemisk busk på New Zealand, er kjent for å ha drept hester, hunder og minst ett menneske.

:shocked:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...