Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvorfor ikke klippe ned hunderaser (bilde)


Recommended Posts

Skrevet

Quick visual on why NOT to shave your Sheltie....or any double coated dog. To cool your Sheltie in hot weather, best to keep him well groomed and CLEAN.

165468_10151528527057863_1070801784_n.jp

  • Like 4
Skrevet

"any double coated dog"
Eh, ok, så min labrador med underull og dekkhår tydelig separert skal liksom bare groomes også forsvinner underulla? Yeah I think not :lol: Den sitter på den gitt.

Skrevet
"any double coated dog"

Eh, ok, så min labrador med underull og dekkhår tydelig separert skal liksom bare groomes også forsvinner underulla? Yeah I think not :lol: Den sitter på den gitt.

Ja sant, eller spisshunder... Men jeg tror ikke på at det hjelper så mye og barbere heller jeg da. Varga malinois sliter mye mer i varmen enn begge malamutene gjorde... til tross for lite dekkhår og lite underull..

Skrevet

Vi måtte barbere ned sheltien vår på et område på bakparten siden han fikk våteksem. Det tok hundre år før pelsen kom tilbake, og den pelsen som kom var kjempe rar. Jeg ville aldri klippet han ned, jeg kan ikke skjønne hvorfor folk tror det er lurt? Det beste er som sakt over her at man holder pelsen ren og tugge fri, så kjøler de seg bedre selv.

Underulla på huskyene forsvant den etter som vi børstet de tre ganger om dagen en periode. Nå er de korte og fine, men det er uansett polarhunder så de liker ikke sommeren uansett...

Skrevet

Barberte ned min og søstra mi sin aussier i fjor sommer +blandingen til pappa. Begge er nå tilbake i full pels, og ingen har tatt noen skade av barberingen. Begge trivdes kjempegodt barberte, og hadde null problemer med varme, eller å arbeide ute om sommeren uten å blir for varme.

Mange påstår at bikkja sin pels blir ødelagt av nedbarbering, at de får mer underull, og at dekkhåra blir stive. Dette skjedde IKKE med hverken Jatzy eller Obi, eller med blandingshunden (som hadde den sære langhårsschæfer pelsen). Obi kommer til å bli barbert i år igjen, Jatzy skal ikke, for hun skal stilles ut i år.

Det er hundens gener som avgjør hvordan pelskvalitet den får, samt fòring og om hunden er inntakt eller ikke. Så det med at man ikke skal barbere ned en langhåra hund, fordi pelsen blir ''ødelagt'', er for meg bullshit.

  • Like 7
Skrevet

Skjønner ikke helt hvordan det kan være mer kjølende med masse pels enn uten, altså hvorfor bikkja skal bli overopphetet om man barberer den. De hundene jeg har som har tålt varme best er tynnpelsa hunder uten underull. Og f.eks CC tåler jo varme særdeles godt :P

Skrevet

Fordi du får sol og varme rett på. Se på mennesker i ørkenen de pakker seg jo inn for å beskytte seg mot varme, og hunder har såpass fancy pels at de både kan isolere og kjølne(isolere mot varme..). Så å ta den av blir å tukkle litt med naturen i mange tilfeller :)

  • Like 1
Skrevet
Skjønner ikke helt hvordan det kan være mer kjølende med masse pels enn uten, altså hvorfor bikkja skal bli overopphetet om man barberer den. De hundene jeg har som har tålt varme best er tynnpelsa hunder uten underull. Og f.eks CC tåler jo varme særdeles godt :P

Her har jo folk masse forskjellig erfaring. På varme sommerdager har det vært shibaen som har tålt varmen best, og ikke den nakne blandingen min. Så AnetteH sitt innlegg stemmer her i huset.

Skrevet

Interessant det du sier. Selv har jeg helt motsatt erfaring, men det er nok avgjørende hvilken pelstype hunden har?

Kanskje de hundene jeg har vært borti har hatt feil type dobbelpels. :P

Hundene vi har hatt som har hatt pels, bc, flat, golden, har slitt ubeskrivelig mye mer med varmen enn de kortpelsa hundene uten underull som vi har hatt. Har også hørt om flere som må barbere ned sine hunder pga de ikke trives i varmen med pelsen.

(Sånn på siden, i ørkenen kler menneskene seg slik for å beskytte seg mot sol, vind og sand. Hvor overførbart det er mtp hundepels og overoppheting vet jeg ikke. Bare en kommentar til penøttsmør.)

Skrevet

På rasen min har mange opplevd å få tilbake hunder med dårligere pels etter å ha vært barbert ned på diverse steder. Fryser letter og tåler varmen dårligere på stedene. I tillegg slipper man jo å måtte tenke på å smøre inn bikkja med solkrem så den ikke blir solbrent ;)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...