Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Raser/blandinger vi har hatt i hus enten hos mamma eller pappa;

Irsk setter/labradorblanding - Jenna. Glemmer ikke når jeg kom hjem fra SFO og hun ikke kom løpendes imot meg. Skjønte at noe var galt, pappa hadde gitt henne tilbake til oppdretter :(
Ekstremtmiksavallt (bla. schäfer, labrador, golden, boxer, terrier, bc ++++) - Tasha. Hun så ut som en strihåra, tricolor liten bc.

Finsk støver/rottweilerblanding - Tassen.

Har nå papillon og bc.

  • Svar 99
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Raser jeg har/har hatt: 1 x Border collie/Australsk kelpie 1 x Border collie 4 x Malinois Raser jeg har bodd med: Schæferhund Sankt bernhardshund

Må du ikke skryte på deg for mye da! Du er tross alt eldre enn meg Edit; Og ja, jeg føler jeg må utnytte den siste tiden jeg har igjen før jeg blir 20, og bare få alle til å føle seg litt eldre.

Skrevet

"Mine"/familie:

NEG

Schnauser

AH/Tervuerenmix- senere hans datter blandet med AH igjen.

Greyhound med pittelitt attåt

Mine/Våre:

Anatolsk Gjeterhund

Kelpie

Welsh Springer Spaniel

Parson Russell terrier

AH.

Skrevet

Jeg vokste opp med katt jeg; hund kom ikke i hus før jeg ble voksen og flytta for meg selv.

Har hatt:

Tervueren

Akita Inu

Blandingshunder - golden/schäfer/labrador/doberman og akita inu/malamute

Har nå:

Stabijhoun

Skrevet

Jeg er vokst opp med en border collie vi fikk da jeg var 13, og som jeg hadde hovedansvaret for, men han ble igjen hos mine foreldre da jeg flyttet for meg selv. Han ble avlivet nå i sommer, 16 år gammel.

Vi var også fosterhjem for to omplasseringshunder da jeg var i tenårene, vi hadde først en liten tispe som vi ikke vet hva var blanding av (korthåret, svart, ca 15 kg kanskje), så hadde vi en engelsk setter/bc-blanding som stort sett var setter i hodet :ahappy:

Nå har jeg eurasier, og har også bodd med en rottweiler.

Skrevet

Jeg har nå en japansk spisshund, og det var min andre hund. Min første hund var en blanding. Men har også overtatt en schäfer et halvt års tid som jeg hadde gått så mye tur med at hun var mer knyttet til meg enn til eierne til slutt.

Skrevet

Raser jeg har/har hatt:

1 x Border collie/Australsk kelpie

1 x Border collie

4 x Malinois

Raser jeg har bodd med:

Schæferhund

Sankt bernhardshund
Groenendael


*kremt* :aww:

Har hatt korthåret vorsteher, pointer og groenendael (x5).

*Kremt,kremt* :icon_redface:

Skrevet

Blandingshunder (en labrador/lundehund/schæfer og en flat coated retriever/dobermann med muligens noe schæfer attåt).

Tollere (x 3).

Skrevet (endret)

Egne:

Collie

Schäfer x 3

Berner sennenhund x 2 (en er deleid,men bor her)

Bodd med/hatt eneansvar for over lengre tid som voksen:

Schäfer x 5

Basset hound

Strihåret vorsther

Golden

Bodd med som barn

Mix bc/buhund x 3

Dunker

Hygen

Schweitserstøver

Endret av Toril
Skrevet

Hunder familien har hatt:

- Grand Danois

- Labrador

- Rottweiler-dachs-mix

Hunder vi har nå:

Mellompuddel x1

Storpuddel x1

Synes det er så gøy å klippe at jeg klipper bestemor sin storpuddel og min tantes mellompuddel i tillegg til våre, og jeg er like glad i de som mine egne, regner de litt som mine, i hvertfall i hjertet.

Skrevet

I barndomshjemmet

Dvergpuddel x 4

Hatt selv:

Leonberger

Border collie x 3

Japansk spisshund

Har nå:

Belgisk fårehund x 2 (malinois+tervueren)

Dvergpuddel (som er datter sin)

Skrevet

Har hatt:

Blanding golden / grønnlandshund.

Blanding Karelsk bjørnehund / border collie.

Har nå:

2 X Dansk / Svensk gårdshund.

Shiba

Boston terrier.

Skrevet

Vokst opp med:

Leonberger

Dachs

Curly coated retriever

Bearded Collie

Border Collie

Schäfer

Hunder under samme tak:

Rottweiler/irsk setter blanding

Egne:

Saluki

Mops

Nåværende:

Mops x 5

Skrevet

Collie (1 stk + en som bodde hos meg noen måneder som flyttet til foreldrene mine)
Blandingshund (2 stk)

Groenendael (4 stk)

Tervueren (1 stk)

Rottweiler (1 stk, har nå)

Skrevet

Familiehunder/ i oppveksten:

2x Schæfer

1x schnauzer

Mine/ våre:

1 mix (labbis x terv)

1 labbis

1 pyreneisk gjeterhund

2 australsk kelpie (nåværende )

Besøkshund:

Engelsk springer spaniel

  • 2 weeks later...
Skrevet

Raser jeg er oppvokst med :

Border collie

Schæfer

Golden retriver

Som jeg har hatt :

Engelsk cocker spaniel

Nå:

Border collie,

Blanding

  • 5 weeks later...
Skrevet

Jeg/vi har hatt:
Norsk elghund grå - omplasseringhund (defekt jakthund :lol:) jeg praktisk talt vokste opp med, skikkelig gromgutt, men kunne ikke tenkt meg å ha den rasen igjen.

Jämthund - først nok en omplasseringshund som fikk leve med oss til han ble gammel og grå(ere :P) og ikke orket mer, så en valp som dessverre ble påkjørt (utenom båndtvang, på egen gård :cry:)

Alaska husky

Jeg/vi har:
Jämthund - kullsøster til valpen som ble påkjørt, herligste jämttispa jeg vet om :wub:

Alaska husky

Papillon

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...