Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skal bestille en grime, men lurer litt på de forskjellige typene. Hadde en Halti til Mona og det var helt greit, men syns den kanskje noen ganger beveget seg litt oppover mot øynene.

Noen som har erfaring med grime og ca samme hodefasong som Marvel? Vil si han har en ganske standard hodefasong? :P

2013-01-30%2010.54.45.jpg

Her er de jeg har sett på:

Dogalter - ganske lik som Halti ser det ut til?

Dogmatic - lest at flere liker den pga. den ikke er enkel å "pote av" for hunden, og holder seg bra på plass

K9bridle - usikker? Ikke gjort meg opp noen mening enda tror jeg!

Skrevet

Vi hadde K9bridle til Kovu og var veldig fornøyd med den (selv om den ikke fungerte helt etter vår engelske treners skryt, 2-3 mnd med den i unghundtiden og hunden trakk aldri mer i bånd! Right...). Ulempen med den er at du kan ikke klipse båndet av grima uten at den faller av. Det går an å trikse det til ved å sette en krok på de to ringene bak, men den blir likevel ganske slak. Så klipse mellom sele/grime osv., eller for den del bare ha grimen på for tilvenning, er tungvint.

Nå har vi halti av denne typen, med ring under haken:

788977-10-1284473492428.jpg

Jeg synes den sitter veldig bra, og glir ikke på hodet i det hele tatt.

Skrevet

Gentle leader er helt klar min favoritt. Har også brukt Halti, men liker den ikke, da den er litt mer i veien i fjeset på en måte. Gentle leader sitter kjempe bra, bedre enn halti.

band.jpg

Her er Hera med Halti. Forskjellen er at på GL har du en klips som du kan feste for å stramme som ønsket, mens halti var mer løs på.

kaia.jpg

Skrevet

Har brukt gentle leader og er veldig fornøyd med denne kontra halti. Har brukt det på ulike hunder som jeg har jobbet med, bredsnuta som smalsnuta.

Skrevet

Jeg har bare brukt halti selv og synes den er grei, eneste problemet var at Kodak kom seg utav den på et halvt nanosekund uansett hvordan jeg strammet og prøvde og trikse til løsninger. Varga har ikke det problemet, men om det er hunden som var smart eller grima som passa dårlig er vanskelig og si.

Ellers så er mitt inntrykk bassert på informasjon jeg har hørt og lest at det kommer ann på hodefassongen hva som er best av halti og gentle leader. På noen typer hunder sitter halti beste, mens på andre typer hunder sitter gentle leader best..

Skrevet

Takk for svar folkens, vi prøver den rimeligste først og ser om den sitter, hvis ikke får vi bare oppgradere :) . Regnet med det ikke var noe fasitsvar på dette, men verdt et forsøk :ahappy: .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...