Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her inne som har noen gode tips til dette?

Min staffefrøken på 9 mnd har en tendens til å bli en smule ivrig når vi trener og godbiter er med i bildet :) Da vi er en del sammen med mindre barn har jeg så lyst til å lære henne en egen kommando på å ta godbiten FORSIKTIG ut av hånden. De små vi jevnlig omgås med, synes det er veldig stas å få gi tøtta godbiter etter å ha gitt henne kommandoer som "sitt"/"give me five", men stasen forsvinner litt når frøkna sluker hele hånden dems i ren iver! :icon_redface:

Synes det er litt vanskelig å vite hvordan jeg skal trene inn dette. Jeg bruker til vanlig klikker, venter til hunden tilbyr den atferden jeg ønsker, klikker og gir samtidig godbit (som jeg holder litt ute av hennes syne slik at hun ikke fokuserer kun på godbiten).

Jeg hadde tenkt å øve det inn slik; Holde godbiten tilgjengelig, men hardt i hånden. Vente til hun er rolig og klikke og gi henne den når hun har sluttet å forsøke å sluke hele hånden min. Men føler liksom at jeg "erter" henne litt ved å holde godbiten så synlig og tilgjengelig! Litt vanskelig å forklare, hehe, men håper noen forstår hva jeg mener og kan komme med noen evt. andre tips!

:lol:

Skrevet

Jeg har en sluker, og hun bryr seg ærlig talt ikke veldig mye om det er litt finger med heller. Med henne så holder jeg godbiten i lukket hånd til hun roer seg og setter seg, og hvis hun viser tegn til å kaste seg over den når jeg endelig åpner knyttneven, så knytter jeg den igjen fort som svint :P Det fungerer det altså. Pluss å gi godbit på flat hånd, som til en hest.

Skrevet

Jeg lærte Kuro å vente gjennom omvendt lokking. Synes slett ikke det er å erte. :)

Da holdt jeg hånden åpen foran ham, og når han prøvde å ta den, lukket jeg hånda. Først når han ikke prøvde å ta den lenger, fikk han "ta pent". Hvis han da kastet seg over den, lukket jeg hånda igjen, med et "nei" for å forklare at det var feil. Så prøvde vi igjen. Det funka etter hvert, nå vet han at "ta pent" betyr at han skal være forsiktig. :)

  • Like 3
Skrevet

Samme som Aya. Jeg sier forsiktig og åpner ikke hånda før hun er rolig. Og hvis hun gnafser hånda roper jeg au! I starten hadde jeg blodige hender men nå er hun flinkere :) Men hender hun glemmer seg enda hvis hun er veldig ivrig :lol:

Skrevet

Lukk hånda hver gang hunden er uforsiktig, kun åpne når den rolig snuser på hånda. Fungerer greit syns jeg, selv om jeg innimellom må "øve" dette inn på nytt.

Skrevet

Takk for mange tips og erfaringer :)

Jeg har forsøkt å fortelle de små at de må gi henne godbitene med flat hånd (som til en hest), men å fortelle det til 3-4 åringer er litt dødfødt :P

God ide å ha hånden lukket, det hadde jeg ikke tenkt på! Da vet jeg hva jeg skal øve på framover ;)

Hun er ofte mer forsiktig med meg faktisk, men med barn blir hun såååå ivrig! ELSKER barn over alt på jord og er helt i 100 når de gidder å leke, kose og trikse med henne.. Får øve litt sammen med barna også!

Skrevet

Jeg trener inn kontakt og ta forsiktig samtidig idet jeg får valpen hjem. Holder en godbit ved øynene og klikker ved øyekontakt, fortsetter med det inntil de skjønner poenget, og flytter så rundt på godisen sånn at de alltid holder øyekontakt. Jeg setter godbiten i munnen og ber om øyekontakt før de får ta forsiktig, forsiktig.

Skrevet

Smart måte å gjøre det på SandyEyeCandy!

Selv lærte jeg inn kontakt ved å holde godbiten vekk fra meg faktisk. Strak arm rett ut med godbit i hånden.. I det hun, etter en stund, tok blikket vekk fra godbiten og så meg i øynene, klikket jeg og ga henne godbiten. Etterhvert la jeg på kommandoen "kontakt" og økte kravet for varigheten av øyekontakt før godbiten ble servert. :ahappy:

Er så morsomt at det er så mange måter å trene på!

Skrevet

Det ligger i slekta! Haha ;) Melvin tar godbiter på akkurat samme måte, snapper de til seg.. Han har heldigvis blitt mye bedre på det nå, og jeg har gjort som foreslått over, holdt hånda lukket til han er rolig, og skreket "au!" dersom han prøver å gnage den til seg. Samme "au'et" som vi brukte til å få han til å skjønne at valpetenner mot menneskehender var vondt når han var liten ;) Det "au'et" husker han godt enda, og hele han lyser "UNNSKYLD" når jeg sier det :lol:

Men det er igjen ikke så lett å få en liten unge til å skjønne at den skal si au når han tar godbiten heller da, så jeg har bare øvd masse på det med meg og andre voksne, og det ser ut til at han skjønner at det gjelder for barn også ;)

Skrevet

Ja, "au" husker Lilo også godt!!! Men vi har også lært henne kommandoen "ikke bite"... Hvis vi leker med henne og hun begynner å småbite/bruke munnen aktivt, sier vi "ikke bite", så slutter hun med en gang!

Har allerede øvd "forsiktig" nå i kveld, og hun lærer veldig fort :) Sier "sitt" med lukket hånd, "rolig" for da blir hun værende rolig i første kommando, så åpner jeg hånden sakte og sier etter litt, "forsiktig", og da tar hun godbiten forsiktig ut av hånden min.

Med dette håper jeg å selv kunne gi henne kommando "sitt", deretter "rolig" og så kan barna få lov å gi henne kommando "forsiktig" og gi henne godbiten. Da kan jeg være med å kontrollere det hele litt mer! :)

Skrevet
Ja, "au" husker Lilo også godt!!! Men vi har også lært henne kommandoen "ikke bite"... Hvis vi leker med henne og hun begynner å småbite/bruke munnen aktivt, sier vi "ikke bite", så slutter hun med en gang!

Har allerede øvd "forsiktig" nå i kveld, og hun lærer veldig fort :) Sier "sitt" med lukket hånd, "rolig" for da blir hun værende rolig i første kommando, så åpner jeg hånden sakte og sier etter litt, "forsiktig", og da tar hun godbiten forsiktig ut av hånden min.

Med dette håper jeg å selv kunne gi henne kommando "sitt", deretter "rolig" og så kan barna få lov å gi henne kommando "forsiktig" og gi henne godbiten. Da kan jeg være med å kontrollere det hele litt mer! :)

Det hørtes ut som veldig fin roligtrening også! Melvin er helt i himmelen når fremmede hilser på han, hvertfall når de har godbit, så tror vi skal prøve oss frem på samme måte og :)

Skrevet

Jeg ga opp da han var valp og unghund jeg, så jeg bare kastet dem til ham. Resultatet av det er at han er fantastisk flink til å ta imot ting med munnen, skikkelig kjapp refleks rett og slett. Det er mange som har blitt imponert over ham :lol:

Men det er jo litt praktisk å kunne gi dem med hånden og da, så det jeg gjør hvis han blir for ivrig er å lukke hånden så han skjønner at det ikke bare er å hive seg over. Ellers så tar jeg hånden med godbiten bak på ryggen, og gir ham en sjanse til, så skjønner han at han skal være forsiktig.

Skrevet

Da har vi trent en del "forsiktig" og bolla har blitt kjempeflink allerede! Selv med eggerøre (som er det beste hun vet) :wub:

Ja, Bie. Rolig-trening er GULL VERDT! Vi trente mye kommando "rolig" når vi trente til utstilling. Så hun skjønner nå at hun skal holde seg rolig i den posisjonen hun er i, hvis vi gir henne denne kommandoen. Men når det gjelder hilsing lyder hun den IKKE, hehe! Da tar lykken overhånd og alt blokkeres. Kan funke å bruke "rolig" når det er snakk om mennesker hun ikke kjenner. Men er det mennesker hun kjenner som kommer på besøk el.l. så tar hun helt av! Ca sånn her

:hyper: * :bananas: * :dog_running: * :bow: * :blissysmile:

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet
Takk for mange tips og erfaringer :)

Jeg har forsøkt å fortelle de små at de må gi henne godbitene med flat hånd (som til en hest), men å fortelle det til 3-4 åringer er litt dødfødt :P

God ide å ha hånden lukket, det hadde jeg ikke tenkt på! Da vet jeg hva jeg skal øve på framover ;)

Hun er ofte mer forsiktig med meg faktisk, men med barn blir hun såååå ivrig! ELSKER barn over alt på jord og er helt i 100 når de gidder å leke, kose og trikse med henne.. Får øve litt sammen med barna også!

Men altså, unger lærer jo faktisk imponerende fort de også. Vi har jo slitt litt med dette, og da ungene får seg et klyp i fingrene, så lærte de fort å holde hånda flat! Tror det bare gikk "galt" engang jeg ;) Unger er tross alt ikke dumme ;)

Gry glefser. Under trening der jeg vil hun skal få godbiten kjapt, så stapper jeg den inn i munnen hennes med flat hånd.

Har vi tid/ork/lyst til å trene på det, så holder jeg godbiten inni hånda, sier "taaaa peeent" og gir henne muligheten til å ta biten. Glefser hun, så lukker jeg hånda, sier NEI! og gjentar "taaa pent".... Det er som regel nok til at hu tar forsiktig.

Bridie var også sånn før, nå tar hun kjempe pent. (Er vel bare glycoflex'n sin hun snapper til seg! :P) Men på henne var jeg vel langt nedi halsen og fisket opp igjen godbitene i begynnelsen også... :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...