Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvilke av selvskapshundene har minst mulig jaktinstinkt? / og mest mulig jaktinstinkt?

Lurte spesielt på chihuahua og kinesisk nakenhund :D

Er det noen som er "gjetere" blant selvskapshundene?

De er vell avla opp til forskjellige ting eller?

Ordet "selvskapshund" sier vell ikke så mye ang. jaktinstinkt?

Eller jeg vet ikke jeg.... :)

Skrevet

Nå vil jeg ikke akkurat kalle dem selskapshunder, da.. Men welsh corgi (pembroke) er hunder som egner seg i familiehjem og som tidligere ble brukt i gjeting.
Min papillon har jaktinnstinkt som få! Hun er jammen selskapshund, men kan ikke gå løs der det er mye småvilt. Da er det bånn gass :P

Som Hermes nevner er jo de fleste terriere jakthunder i utgangspunktet. Det samme med schnauzerene (de små).

Det er jo en forskjell på "selskapshund" og på gruppen selskapshunder. Noen raser egner seg som selskapshund uten å være plassert i den gruppen.

Skrevet

Selv om de fleste selskapshunder er uten kraftige instinkter/drifter, så kan de være ulydige og stikke av ;) Alle rovdyr vil blir tigget av ting i bevegelse (jaktdrift), men graden vil alltid variere fra individ til individ.

Skrevet
Selv om de fleste selskapshunder er uten kraftige instinkter/drifter, så kan de være ulydige og stikke av ;) Alle rovdyr vil blir tigget av ting i bevegelse (jaktdrift), men graden vil alltid variere fra individ til individ.

Jepp!

Min portis som liksom har vært apporterende jakthund en gang i tiden eier ikke jaktinnstinkter for fem øre. Mens den "renavlede" selskapshunden har massevis. Individforskjeller indeed.

Skrevet

Corgier er en brukshund *stampe med beina* selvom vi var maks 2-4 stk som brukte hundene våre i norske klubben. Mye mer utbredt å bruke de i Sverige heldigvis :-)

Skrevet
Corgier er en brukshund *stampe med beina* selvom vi var maks 2-4 stk som brukte hundene våre i norske klubben. Mye mer utbredt å bruke de i Sverige heldigvis :-)

Var derfor jeg skrev at de IKKE er selskapshunder og at det kommer an på hva man legger i selskap. Alle de jeg kjenner/har kjent som har hatt pembroke har hatt dem som vanlige tur- og familiehunder. Og sånn sett ser jeg dem som selskapshunder. Men de er IKKE selskapshunder slik en chihuahua er. Hvis det makes sense. :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...