Gå til innhold
Hundesonen.no

Furry Paws - hundeoppdrett- og treningsspill


Recommended Posts

Skrevet

Rekord kull i dag med 1.580x MP på dag 5 :D

@maysofie tingen er at jeg ser etter hannhunder på level 70+ og der er det ingen som har 4stat og svært få har 2stat av det jeg trenger. Jeg får heller få mindre requests fordi mine er litt dyrere, jeg har jo jobbet hardt for å få 4stat og har fremdeles en jobb å gjøre. Det er så leit å bruke utenfor studs på en 4stat tispe å sitte med avkom som har 1-3stm : /

  • Svar 4.8k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, eller du kan evnt. få mamman din hekta på spillet...Herrefred, moren min tar helt av, ringer meg stadig vekk, her om dagen kom hun for sent på jobb. Fått et kull, jo!

Skal jeg lage en sonenguild der?

Vi er sjette største guilden der nå.

Posted Images

Skrevet

Jeg snuser bare litt på dette (helt fersk) men jeg har et par spørsmål.

1. Hvordan er det med innavl og sånt? Er det noe man tar hensyn til?

2. Jeg så at kvaliteten på kull går ned etter 2 kull hos tispen. Er det noen restriksjoner for hannene?

3. Har lala noe å si på hanner annet enn at det kanskje går i arv?

4. Disse 4 stat greiene og sånt, hva er det? ;)

5. Når man velger en hundesport, bør man alltid velge en sport hunden har anlegg for over bra begynnerstats?

6. Når man kjøper kobbel, halsbånd og øker stats ved foring, bør alt være på samme, eller bør det spres ut over det hunden trenger til konkurranse? skal de andre (som ikke brukes) ignoreres?

Det ble mer enn et par, men jeg håper dere har noen gode svar! Det er sikkert noe tidligere i tråden, men det ble litt for mange sider å bla seg igjennom!

Skrevet (endret)

1. Det har ikke noe å si. Min egen linje med Border Collies er det mye innavl på og de er like friske og sunne som hunder som ikke er det. Er bare samme navnene på stamtavla.

2. Nei, hannen kan vel pares en gang om dagen fra 12 dager og helt til 100 dager gammel. Så de kan jo få 88 kull omså. Mange har likevel restriksjoner for ikke å overbruke en å samme hund. Selv bryr jeg meg ikke så voldsomt mye, jeg bruker de beste hannene mine for det de er verdt - det er jo ett spill.

3. lala har ikke så mye mer å si enn at hannen gir en la til sine avkom. ll mor og lala far gir lla valper. Ll mor og lala far gir Lla og lla valper og Lla mor og lala far gir Lla og lala valper. lala og lala gir jo så klart ingenting annet enn lala. lla mor og lala far har sjanse for å gi lala valper også forresten :P

4. 4stat er eksempel stmstm stmstm - den hunden vil ha fordeler i konkurranser som er stamina sentret tror jeg, jeg er ikke helt inne på den delen, men jeg vet det er bra :)

5. Man bør velge en som hunden har i Aptituden sin ja, da trener den bedre og konkurrerer bedre. Er det ingen der, som også skjer, da må man jo bare velge hvilken som helst, men den hunden vil ikke ha like mye krutt som en som har sporten på Aptitude.

6. Det er litt delt med det der, noen sverger til å fordele, men jeg syns jeg ser fler i toppen med fokus på en stat. Jeg har så mange hunder at jeg gidder ikke dille med det, alt går i grønt på mine Borders :P

Endret av MissHeike
Skrevet

Tusen takk for svar! Det hjalp veldig. Jeg kom på enda ett spørsmål. Har alder noe å si for avlen (bortsett fra restriksjonene med at gamle og unge ikke kan brukes)? Det ble plutselig litt mer spennende nå som jeg skjønner mer. :wub:

Skrevet

Tusen takk for svar! Det hjalp veldig. Jeg kom på enda ett spørsmål. Har alder noe å si for avlen (bortsett fra restriksjonene med at gamle og unge ikke kan brukes)? Det ble plutselig litt mer spennende nå som jeg skjønner mer. :wub:

Sånn egentlig ja - om du har en hund som du ikke carer for og shower hver dag og den på dag 88 er enda level 1-5 så er den jo ikke bra. Men om man shower og carer for de hver dag er de den høyeste level de kan være på dag 88 og 100, så gir de best mulig valper.

Jeg parer rasene jeg jobber mot bedre helse med en gang og de har dårlig kvalitet. Mens dem som har 0hh og 18-24HH dem lar jeg gå helt til 88 og 100 og deres valper er det god kvalitet på.

Skrevet

Så hvis du skulle starte med en helt ny rase i dag, så ville du avlet tidlig mot HH og ingen hh?

Ja, det er det jeg gjør med mine West Siberian Laikas. Jeg avler for 4x Strength og Show Aptitude. Jeg parer når de kan inntil jeg har rundt 18HH og 0hh. Da vil jeg la dem levle helt til dag 88 og 100.

Skrevet

Jeg får ikke gjort noe der, sidene står bare og laster og laster og tar en evighet. Det er irriterende :aww:

Skrevet

Bah.. Men vil det si at feks hund A aldri vil få det fra det fôret, mens B får det hver dag? Må jeg bytte fôr om A skal få det? :)

Eller vil de få det av og til? @ToneS

Nei, det betyr at med foret de skal ha opp til level 30, så er det 50 % sjanse for at de får boost fra foret. For foret fra level 30 og opp til 60, er det 60 % sjanse for at de får boost, og på foret fra level 60 til 100 er det 75 % sjanse for boost. For foret fra level 100 er det 90 % sjanse for boost fra foret. Jo høyere level, jo høyere sjanse for at hunden for boost fra foret, med andre ord :)

Skrevet

Nei, det betyr at med foret de skal ha opp til level 30, så er det 50 % sjanse for at de får boost fra foret. For foret fra level 30 og opp til 60, er det 60 % sjanse for at de får boost, og på foret fra level 60 til 100 er det 75 % sjanse for boost. For foret fra level 100 er det 90 % sjanse for boost fra foret. Jo høyere level, jo høyere sjanse for at hunden for boost fra foret, med andre ord :)

Åjaa, tusen takk! :D

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Øh. I dag kan jeg bare konkurrere 60% og så bruker de 40% energi på trening. Bug eller? Eller elite konto utløpt kanskje.

Red,fant ut av. Elite utløpt

Skrevet

Øh. I dag kan jeg bare konkurrere 60% og så bruker de 40% energi på trening. Bug eller? Eller elite konto utløpt kanskje.

Red,fant ut av. Elite utløpt

Jeg hadde akkurat samme "problem" for en mnd siden. Tok litt tid før jeg forstod hvorfor :P

Skrevet

Jeg klør etter å spille igjen! Har hatt besøk av en venninne de to siste ukene og hun skal være her til Onsdag, da skal BC'ene åpnes igjen og jeg skal ha 59th place overall tilbake! Og så skal jeg få bedre kvalitet på farge hundene mine :) Gleder meg og en liten pause var noe jeg trengte kjenner jeg nå.

Det verste er egentlig at jeg har ikke hatt så mange breed requests som på disse 2 ukene når hundene er låst, Stud'ene mine er også listet siden jeg passer på å liste hundene jeg har til salgs hele tiden..

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...