Gå til innhold
Hundesonen.no

trenger råd-stueren?!


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en liten valp som ikke liker å være ute.. jeg kler på henne, men det er ikke alltid like gøy. Så jeg har store problemer med å få henne stueren. Vi kan gå på en tur, eller generelt vært ute. Kommer inn og leker litt med kattene så gjøre fra seg inne. Slår ikke feil.

Det er jo veldig kalt for henne, så jeg skjønner jo det. Men jeg vil jo gjæren at hun skal gjør fra seg ute;-p

Er det noen som har noen tips eller evt erfaring som de vil dele?? Kjempe snilt om dere deler:-)

Skrevet

Vær "kynisk": Ikke gå inn før hun har gjort fra seg ute.
Om hun foretrekker å være inne, så er det belønningen. Så fort hun tisser/bæsjer er det ros og rett inn i varmen.

Mange valper har en tendens til å holde seg hele turen for å gjøre fra seg når man kommer inn. Da går det ann å lure de litt. Gå inn som vanlig, være inne bittelitt og rett ut igjen og bli der til den gjør fra seg :)

Skrevet

Vente ute til hun faktisk gjør ifra seg? Vet det kan høre slemt ut med en så liten sak, men det må til. Så lenge hun er godt påkledd eller ikke blir for kald så er ikke det noe problem. Og så husk å ta henne med ute etter at hun har lekt, sovet og spist. Da må de som regel så mye på do at de gjør ifra seg selv om de er ute. Så prøv det. Vær litt bastant på det at hun må gjøre ifra seg ute FØR dere går inn. Det kan ta litt tid, for hun vil jo gjerne inn å gjøre ifra seg. Men her må du da være litt sta.

Skrevet

Min erfaring er at mange valper ikke vil gjøre fra seg på tur, men på et område hvor de føler seg trygge. Det jeg har gjort er at jeg har hatt ett fast sted hvor jeg har latt valpen gjøre fra seg til den føler seg trygg der og etter hvert gir klare signaler på at den vil ut, så har jeg økt området gradvis. Valpen her i huset er nå 4 mnd gammel, de to uhellene som han har hatt inne etter han var 10 uker gammel og hadde bodd her i 2 uker, er fordi jeg ikke leste signalene hans godt nok.

Så, forsøk å droppe tur, finn et sted som kan bli valpens eget en stund og ha tålmodighet og bli værende til den har gjort fra seg, som de andre nevner her. Og husk: ut etter mat, søvn, lek og drikke.

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for svar :-)

Men jeg kan ikke utelate det att jeg føler jeg svikter henne litt.. hun skjelver og skjelver. Jeg har stått ute i evigheter. Men hun bare ser på meg og skjelver så mye att hun ikke kan gå rett.

Hun har en egen liten hage. Der har det vært vellykket en stund. Men nå har det falt tilbake igjen;-s

Skrevet

Min Dvergpinscher sleit også med at det var veldig kaldt i fjor vinter, men så fort hun forsto at tisse= inn så tisset hun omtrent før vi rakk å gå ut fordi hun så gjerne ville inn igjen.

Skrevet

Ha henne i bånd hjemme slik at du kan kontrollere og stoppe henne da, når du ser/merker at hun må gjøre fra seg, og da tar du henne ut. Så blir det ikke så lenge i kulda for henne (og din skyldfølelse).

  • Like 1
Skrevet

Enig i det som blir sakt over. Ha henne i bånd, gå til fast sted i nærheten av huset hver gang. Rett inn med en gang hun har tisset. Om hun absolutt ikke tisser, gå inn uten å ta av båndet, med en gang hun gjør tegn på å skulle tisse, ut. Men aller helst vær ute til hun tisser.

For noen hjelper det om man tar et håndkle/klut/fille, og tørker opp tisset til hunden når den har tisset inne, og legger det ute på den faste plassen. Så lukter det den der, og hunden kan ta koblingen raskere.

Skrevet
Tusen takk for svar :-)

Men jeg kan ikke utelate det att jeg føler jeg svikter henne litt.. hun skjelver og skjelver. Jeg har stått ute i evigheter. Men hun bare ser på meg og skjelver så mye att hun ikke kan gå rett.

Hun har en egen liten hage. Der har det vært vellykket en stund. Men nå har det falt tilbake igjen;-s

Det kan høres ut som om du står mye i ro i hagen, beveg deg heller. Bær valpen med deg et stykke hjemmefra og gå hjem igjen. Jeg er klar over at de ofte foretrekker et fast sted å gjøre fra seg, men antagelig blir hun stående mye i ro i hagen og fryse.

Kle på henne og gå en kort tur hver gang hun vil på do.

  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

Vet dette kanskje høres litt ekkelt ut, men det jeg har gjort for å få valpen stueren er å la være å plukke opp driten når han gjør ifra seg i hagen, på den måten føler den seg helt trygg på hvor den skal gjøre ifra seg og gjør det innenfor et 2x2m område i tillegg til å gi mye ros og belønning når den har gjort ifra seg :). Det går stort sett bare et minutt fra den har komt ut til den har gjort ifra seg etter å ha spist.

Når den blir helt stueren skal jeg så klart plukke opp etter den selv om det er i vår private hage.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...