Gå til innhold
Hundesonen.no

trenger råd-stueren?!


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en liten valp som ikke liker å være ute.. jeg kler på henne, men det er ikke alltid like gøy. Så jeg har store problemer med å få henne stueren. Vi kan gå på en tur, eller generelt vært ute. Kommer inn og leker litt med kattene så gjøre fra seg inne. Slår ikke feil.

Det er jo veldig kalt for henne, så jeg skjønner jo det. Men jeg vil jo gjæren at hun skal gjør fra seg ute;-p

Er det noen som har noen tips eller evt erfaring som de vil dele?? Kjempe snilt om dere deler:-)

Skrevet

Vær "kynisk": Ikke gå inn før hun har gjort fra seg ute.
Om hun foretrekker å være inne, så er det belønningen. Så fort hun tisser/bæsjer er det ros og rett inn i varmen.

Mange valper har en tendens til å holde seg hele turen for å gjøre fra seg når man kommer inn. Da går det ann å lure de litt. Gå inn som vanlig, være inne bittelitt og rett ut igjen og bli der til den gjør fra seg :)

Skrevet

Vente ute til hun faktisk gjør ifra seg? Vet det kan høre slemt ut med en så liten sak, men det må til. Så lenge hun er godt påkledd eller ikke blir for kald så er ikke det noe problem. Og så husk å ta henne med ute etter at hun har lekt, sovet og spist. Da må de som regel så mye på do at de gjør ifra seg selv om de er ute. Så prøv det. Vær litt bastant på det at hun må gjøre ifra seg ute FØR dere går inn. Det kan ta litt tid, for hun vil jo gjerne inn å gjøre ifra seg. Men her må du da være litt sta.

Skrevet

Min erfaring er at mange valper ikke vil gjøre fra seg på tur, men på et område hvor de føler seg trygge. Det jeg har gjort er at jeg har hatt ett fast sted hvor jeg har latt valpen gjøre fra seg til den føler seg trygg der og etter hvert gir klare signaler på at den vil ut, så har jeg økt området gradvis. Valpen her i huset er nå 4 mnd gammel, de to uhellene som han har hatt inne etter han var 10 uker gammel og hadde bodd her i 2 uker, er fordi jeg ikke leste signalene hans godt nok.

Så, forsøk å droppe tur, finn et sted som kan bli valpens eget en stund og ha tålmodighet og bli værende til den har gjort fra seg, som de andre nevner her. Og husk: ut etter mat, søvn, lek og drikke.

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for svar :-)

Men jeg kan ikke utelate det att jeg føler jeg svikter henne litt.. hun skjelver og skjelver. Jeg har stått ute i evigheter. Men hun bare ser på meg og skjelver så mye att hun ikke kan gå rett.

Hun har en egen liten hage. Der har det vært vellykket en stund. Men nå har det falt tilbake igjen;-s

Skrevet

Min Dvergpinscher sleit også med at det var veldig kaldt i fjor vinter, men så fort hun forsto at tisse= inn så tisset hun omtrent før vi rakk å gå ut fordi hun så gjerne ville inn igjen.

Skrevet

Ha henne i bånd hjemme slik at du kan kontrollere og stoppe henne da, når du ser/merker at hun må gjøre fra seg, og da tar du henne ut. Så blir det ikke så lenge i kulda for henne (og din skyldfølelse).

  • Like 1
Skrevet

Enig i det som blir sakt over. Ha henne i bånd, gå til fast sted i nærheten av huset hver gang. Rett inn med en gang hun har tisset. Om hun absolutt ikke tisser, gå inn uten å ta av båndet, med en gang hun gjør tegn på å skulle tisse, ut. Men aller helst vær ute til hun tisser.

For noen hjelper det om man tar et håndkle/klut/fille, og tørker opp tisset til hunden når den har tisset inne, og legger det ute på den faste plassen. Så lukter det den der, og hunden kan ta koblingen raskere.

Skrevet
Tusen takk for svar :-)

Men jeg kan ikke utelate det att jeg føler jeg svikter henne litt.. hun skjelver og skjelver. Jeg har stått ute i evigheter. Men hun bare ser på meg og skjelver så mye att hun ikke kan gå rett.

Hun har en egen liten hage. Der har det vært vellykket en stund. Men nå har det falt tilbake igjen;-s

Det kan høres ut som om du står mye i ro i hagen, beveg deg heller. Bær valpen med deg et stykke hjemmefra og gå hjem igjen. Jeg er klar over at de ofte foretrekker et fast sted å gjøre fra seg, men antagelig blir hun stående mye i ro i hagen og fryse.

Kle på henne og gå en kort tur hver gang hun vil på do.

  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

Vet dette kanskje høres litt ekkelt ut, men det jeg har gjort for å få valpen stueren er å la være å plukke opp driten når han gjør ifra seg i hagen, på den måten føler den seg helt trygg på hvor den skal gjøre ifra seg og gjør det innenfor et 2x2m område i tillegg til å gi mye ros og belønning når den har gjort ifra seg :). Det går stort sett bare et minutt fra den har komt ut til den har gjort ifra seg etter å ha spist.

Når den blir helt stueren skal jeg så klart plukke opp etter den selv om det er i vår private hage.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...