Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vet ikke om dette er helt riktig plass og skrive dette men prøver likevel :)

Sommeren 2011 ble hunden min gitt bort av min far og mormor (min mor står som eier i papirene)
Min mor var ikke med på å gi han bort og min mor kjøpte han til meg for 5 år siden vi nettopp hadde funnet ut at jeg ikke var allergisk lengre.
Han var av rasen Cairn Terrier med god stamtavle og kostet en del, utrolig fin og snill hund.

Jeg visste ikke at han skulle bli gitt bort før noen dager før og det var noe jeg overhode ikke var med på. for hunden skulle i senere tid bli satt på meg som eier i papirene.

De som nå eier han gikk de inn i avtale med at jeg skulle få passe han når de skulle bort og jeg skulle få møte han når jeg ville. Men verken noe av dette har skjedd for de synes ikke at jeg skal få lov til det. har de rett til og si dette når vi har papirene og de ikke har betalt noe?

Jeg ønsker virkelig og ha han tilbake, han var trossalt min bestevenn og har helt siden han ble gitt bort prøvd og få han tilbake.

Så jeg lurer veldig på hva jeg kan gjøre når jeg vil ha han tilbake, de har ikke betalt noe for han og vi har papirene.

Noen som har noe forslag? trenger virkelig hjelp! :)

Skrevet

Hvorfor ble hunden gitt bort?

Hvor stiller din mor seg i saken?

Hvorfor har dere ikke gjort noe med dette før?

Evt. hva har dere gjort med saken så langt?

Det er jo ganske sent å reagere over et år etter at hunden er gitt bort. Om dere hadde reagert umiddelbart hadde dere hatt rett til å få tilbake hunden, med politihjelp om så, da din far ikke har rett til å gi bort noe han ikke eier. Men dersom dere ikke har gjort noe før nå tipper jeg det vil tolkes som at du/din mor har samtykket til det.

Så lenge dere har papirene er dere rettmessig eiere, men kan risikere å måtte betale kennel-rate for pass og stell av hunden i over ett år, og det blir jo en del.

  • Like 1
Skrevet

Om din mor står som eier i papirene til hundene og hun ikke har godkjent å gi den vekk/selge den så er hun fremdeles hundens rettmessige eier. Vil anbefale deg og snakke med en advokat eller lignende for å være helt sikker på hvordan dere ligger an i forhold til loven. Men i teorien utifra den informasjonen du gir her skal dere kunne hente hunden, eventuelt ta kontakt med politiet og be disse bli med og hente hunden.

Skrevet

min mor hadde heller ingen anelse om at han skulle gies bort.
Jeg har prøvd og få tak i både E-post adresse og mobilnummer men får ikke tak i noe av dette. og mormoren min får jeg det ikke av (hun som eier hunden jobber hjem til henne men er aldri på jobb når jeg er der)
Hunden ble gitt bort for de trodde ikke jeg hadde mulighet til og te med meg hunden når jeg flyttet men det har jeg full mulighet til.

Skrevet

Min mening er at du ikke kan komme halvannet år etterpå og forlange å få hunden tilbake. De som overtok han har jo overtatt han i den tro at de ble hans nye eiere og ikke noe gratis pass.
Enig med den over her som skriver at om du skal kreve han tilbake må du gå med på å betale utgiftene de har hatt på han dette halvannet året.

  • Like 2
Skrevet

min mor hadde heller ingen anelse om at han skulle gies bort.

Jeg har prøvd og få tak i både E-post adresse og mobilnummer men får ikke tak i noe av dette. og mormoren min får jeg det ikke av (hun som eier hunden jobber hjem til henne men er aldri på jobb når jeg er der)

Hunden ble gitt bort for de trodde ikke jeg hadde mulighet til og te med meg hunden når jeg flyttet men det har jeg full mulighet til.

Som sagt, det er ganske sent å komme så lenge etterpå. Det beste er nok om du kontakter advokat og ber om en juridisk vurdering og eventuelt hjelp.

Skrevet

De har ikke kostet på han noe annet enn mat for han har aldri vert syk verken når vi hadde han eller når de har han nå.

Og de fikk med seg enormt mye mat. og vi ga de alt som de trengte til hunden.

Folk tenker nok ikke hovedsakelig slike kostnader her, et døgn på kennel f.eks koster gjerne typ 200 kr og oppover.

Ergo, de har overtatt hunden i god tro, ikke som "gratis pass". 200 kr dagen i 1,5 år blir ganske mye penger.

Skrevet

Snu situasjonen da... Du har tatt over en hund, hatt den i 1,5 år, og plutselig kommer gamle eieren tilbake og vil ha igjen hunden? Sorry, men nei...

  • Like 1
Skrevet

Hadde jeg stått i motsatt situasjon hadd jeg nåkk syntes det var synd men jeg har kommet til og gitt den tilbake for jeg ikke har hatt papirer på den eller betalt noe (noe som de ikke har eller har gjort!)

Og ja jeg hadde en hund en gang som noen gidde til oss, 2 år senere tok de den tilbake så jeg vet hvordan det er...

De har IKKE hatt han på en kennel eller noe sånt de skulle egentlig til dyrlege en gang, men min far var den som tok den med til dyrlege og HAN betalte.

Og de har egentlig ikke noe mye tid til han heller ettersom sønnen deres er mye i Oslo og opereres. og da synes ikke jeg at han fortjener og være der. For år vi hadde han hadde vi alltid med oss han, uansett hvor vi skulle og han var nesten aldri alene.

Skrevet

Vi har bare en side av saken, så jeg sier det enkelt jeg, har hunden vært til de lenge nå og den har det bra så hadde jeg latt den være der om det hadde vært min hund. Rett og slett for og spare hunden for masse farting frem og tilbake. Forøvrig så er det vanskelig og vite va far din har sagt, men jeg antar han har lovt denne familien en hund, de har hatt den hoss seg lenge nå og antagelig blitt glad i den de også. Hadde ikke hunden hatt det bra så hadde jeg prøvd og fått den tilbake.

Men jeg må bare spørre, for hele denne historien høres litt merkelig ut.. Hvorfor ble hunden gitt vekk? Og viss det ikke var eier som ga den vekk, hvorfor har ikke eier vært og henta hunden tidligere? Du bor hjemme og er 16 om jeg husker rett, det er nok vanskelig for deg og gjøre dette alene, spes siden du ikke står som eier, og jeg vet ærlig talt ikke hvor gode sjangser man starter en sak etter så lang tid...

  • Like 1
Skrevet

De har IKKE hatt han på en kennel eller noe sånt de skulle egentlig til dyrlege en gang, men min far var den som tok den med til dyrlege og HAN betalte.

Jeg tror ikke det var det at de hadde hatt han på kennel de siktet til over her de som sa det kosta 200 kr døgnet, men at de som har hunden nå ville blitt som en slags kennel dersom du tok hunden tilbake. Altså vil de kunne kreve deg for nærmere 110 000 kr for pass av hunden om du skal ha den tilbake ( som tilsvarer 200 kr døgnet i 1,5 år).

Skrevet

Jeg har bestemt meg for o ikke te han tilbake dersom de skal omplassere han for da skal han til meg. Men selvom jeg ikke tar han tilbake liker jeg ikke at de har han da de er mye borte og at han ikke er like glad i mennesker lengre... Dette var en utrolig sosial og snill hund, barnevennlig og aldri bitt noen ikke i lek heller.

Så det blir heller at jeg kjøper meg ny og da skal ikke min far få blande seg inn. Men da har jeg ansvaret og mamma og stefar hjelper meg om det trengs :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...