Gå til innhold
Hundesonen.no

Farger på Belgisk fårehund


monica_n
 Share

Recommended Posts

Guest Michellus

Synes egentlig ikke så veldig om black and tan, men den der var kjempefin :drool: Synes de blå også er pene, men samtidig så er det helt greit at det ikke er utbredt med fargeavl på malle, det fører sjeldent noe godt med seg..

Enig. Selv liker jeg b&t, men fargeavl som du sier så er det greit at det ikke er noe utbredt fargeavl på malle. Men pene er de jo, disse utskudda..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 54
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Og siden jeg åpenbart er veldig trøtt og hjernen er på bærtur, så tok det litt tid før jeg skjønte at hundene på tegningen ikke hadde mystiske flekker

I de kombinasjonene som jeg vet med to grå terver - har ingen gitt røde valper. Derimot har det kommet sort i flere av kullene. I mitt tilfelle har mor gen for sort (ay/a) mens far har gen for b/t

Mitt tilfelle: b/t valpen det ble linket til her og ja - valpene er gentestet.

Det ER vanskelig :P Etter det jeg har sett fra malle x groen kull (som ikke er mye, men det er en viss rød tråd), så blir svarte registrert som groen og ikke feilfarget malle. De fleste har også et minifjon på seg og ser litt ut som rikhårete maller, evt korthårete groen. Da blir også korthåret brun registrert som malle, selvfølgelig, og langhåret brun som terv.

Og andre farger fra malle x malle kull blir registrert som malle, ser det ut som. Småforvirrende selv, merka jeg dette plutselig var :P

Må poengtere at disse sorte mallene som blir regga som groendal IKKE er godkjente hunder. De har et reg nr, men de er ikke godkjente i Norge eller andre land.

Personlig så syntes jeg at hvis det skulle komme en del av disse så kunne de heller blitt søkt om som en godkjent malle farge.

I forhold til rasestandarden så er de jo ikke en groen. De mangler lengden på pelsen☺️

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Må poengtere at disse sorte mallene som blir regga som groendal IKKE er godkjente hunder. De har et reg nr, men de er ikke godkjente i Norge eller andre land.

Personlig så syntes jeg at hvis det skulle komme en del av disse så kunne de heller blitt søkt om som en godkjent malle farge.

I forhold til rasestandarden så er de jo ikke en groen. De mangler lengden på pelsen☺️

Ikke godkjente på hvilken måte da? De blir registrert i FCI og de får vel reg.nr. i Norge? Eller? De kullene jeg har tittet på har begge blitt registrert i FCI, hvert fall.

I følge rasestandard så er de ikke groenendael, nei. De skal ikke være korthåra. Men så tenker jeg (og håper) også at kanskje de som krysser malle og groen vil jobbe seg tilbake mot rasestandard. Det er nå det jeg liker å tenke at de gjør hvert fall. Da blir kryssparringen et mellomledd for å "mer" inn i linjene. Merker at jeg ikke er sånn kjempe fan av det, men så lenge oppdretter da har en god plan for fremtiden for å komme seg nærmere tilbake til en rasestandard groenendael, så kan jeg godt være med på tanken.

Det sagt, så finnes det terver fra gode linjer om man føler at man trenger mer i groenendaelene. Bare mitt synspunkt om saken og min personlige mening, altså :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I en del land hvor man godkjenner kryssparring av malle/groen blir valper registrert etter farge. Dvs at disse blir reg som groendal, medvind aldri ble godkjent som en.

I noen land blir heller ikke terv født i groenkull reg som terv og omvendt, men som en feilfarget variant av hva foreldrene er.

Det er vel i utgangspunktet det folk ønsker. Å jobbe seg tilbake til en versjon av den belgeren som var en gang i tiden.

Dog syntes jeg det kan være et sjansespill å parre inn maller.

Rett og slett pga de forskjellige mentale delene. Man kan i værste fall ende opp med en high strung groen med nervene på utsiden.

Og jeg personlig ønsker ikke skarpe terver eller groen.

Miljøsterke, mentalt gode og rasetypiske, ja, men ikke skarpe.

Og skal man først blande inn noe så hvorfor ikke ta en terv født i mallekull?? Den vil ihvertfall gi et mer riktig rasetypisk utseende så lenge de har pelsen i tillegg. Og forhåpentligvis gi med seg de genene de ønsker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...