Gå til innhold
Hundesonen.no

DKK Herning 2012


SandyEyeCandy
 Share

Recommended Posts

Jeg er lykkelig også

Pepper 2 beste hann med Cert og res cacib som blir cacib pga at beste hann er Int Ch fra før av :)

Lånehunden laila, 4 btk med cert :D

Queen fikk ck og 3 i ch klasse :)

Oppdretter fikk bir på tispa si, og beste veteran på andre tispa hu hadde med, så hu fikk 2 titler i dag :)

Finfin dag :D

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Moxy fikk excellent - men hvordan hun så ut og sånn har jeg ingen anelse om da hun ble "dumpet" hos oppdr. på formiddagen også hentet jeg henne rett før finaleringen satt i gang...

Messi ble slått av baby-hannvalpen, så hun ble BIM valp.

Moby strålte og klinket til med å bli 2. beste hannhund og beste veteranhann - derved også Dansk Veteran Vinner 2012! Milla ville ikke gjøre det dårligere, så hun tok en repitisjon av Mobys resultat og likesågodt denget han om BIR-veteran! Så to danske vinnertitiler i dag - jeg er kjempe, kjempe, kjempefornøyd!

Regn og bøttregn til og fra - merkelig nok har vi greid å unngå de værste skyllene når det har vært lufting på gang. Vi får fortsette å time det riktig, tror jeg...

Mess i STORTRIVES på sitt første hotellbesøk! I går lå hun i sengen for første gang i sitt liv og syntes det var bare sååååå koselig! Alle beardisene og Moxy i sengen når jeg sovnet - men kun Mox som lå igjen når jeg våknet. Antar de syntes det ble litt for varmt etterhvert.

Sliten i beina nå, ja...

Susanne

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nok en knalldag for oss!

Messi ble BIR valp, Moby riktignok slått i veteranklassen i dag men fikk CK. Dommeren syntes at alderen "kjennes" - noe jeg ikke synes er så merkelig når han blir 11 år om 2 mnd... Men OK, en pen veteranhanne som slo han.

Men SÅ gjorde Milla det hun gjør best - overraske meg! Hun showet og logret og strålte seg fram til både Nordisk Veteranvinner og så denget hun alle de yngre tispene og ble Nordisk Vinner!

Slått av hannen i BIR/BIM, men who cares, liksom!

Rakk også bort til bostonringen og fikk stille Moxy selv i dag - 4. i en stor champ.klasse og fikk CK. Absolutt "godkjent" det også.

Men når boston var ferdig var klokke langt over 15, så jeg tok en kjapp avgjørelse på å droppe finalene i dag. Å gå inn i finaleringen med kanskje 100 konkurrenter er mest bortkastet tid og ikke minst nærmest dyreplageri når man så hvor trøtte og slitne hundene mine var.. (I alle fall Messi - Milla hadde nok giddet litt til, så lenge hun får godteri så er man glad, liksom...)

Men nei - hele de finalegreiene var helt håpløse, og så trangt, så trangt utenfor ringen. Og når man er der alene er det ikke spes.kult å forlate alle hundene, lommebøker, nøkler, utstyr sånn helt uten tilsyn heller. Det var jo evigvarende venting i oppsamlingsringene også..

Og det var bare sååå deilig å sette seg i bilen etterpå! 1,5 time senere ankom vi motellet - lukket og mørkt, men en privat ringeklokke.. Bates Motell er liksom ikke sååå langt unna i fantasien..

(PS - det heter Blommenlyst Kro, sånn i tilfelle jeg aldri kommer tilrette... HA HA HA!)

Morsom helg, 4 nye titler og en BIR-valp på Nordisk vinner..

Susanne

  • Like 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Doffen beste junior med exc. Holdt igjen ck og tittel pga han trengte mer kropp og var litt tynn. Han har vært flink hele helga og virkelig vokst litt. Surt å være så nære tittelen men med to prima kritikker og en like fin hund er vi snart hjemme i Norge :-)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har reist til Danmark, og fått fine 25 kr kuponger, samt pen deltakersløyfe en dag. For en flott helg vi har hatt, fin utnyttelse av mine 5000,- kr, utstillingslivet er så flott!

(Men så har jeg jo spist deilig mat, ledd som pokker, bedrevet ufrivillig sightseeing og hatt det kul med masse trivelige folk da ;) )

Ja, også har jeg hatt min første live-sending fra Herning noensinne da :lol: Skype med Benedicte sin telefon i venstre hånd og katalogoppslag/bilder med speilrefleks i høyre. Tror Yodel ga meg godkjent, selv om venstrehånden skalv godt etter 40min ;) ;) :lol:

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dommerne likte ikke Freke særlig godt. På lørdag var det ingen som skjønte hva dommeren ville ha. Freke VG og en kritikk som gjør om jeg lurer på om dommeren hadde glemt brillene :-P

Denali fikk Exc og Rim very promising , men ble slått av en annen tispe valp som overhodet ikke viste seg bra...

Hører med til historien at han også gav sufficient. til en hund han tidligere har gitt BIR i en stor Siberian klasse.

På søndag var det i alle fall lettere å forstå hva dommeren ville ha. Kraftig, kort, sterk, markert stopp, mye pels og helst med gode bevegelser. Men Freke passer ikke helt inn i den beskrivelsen så det ble en VG til.

Rim ble BIM valp. BIR valp var en kraftig hannhund som nok passet dommeren godt ;-)

Men jeg har hatt en veldig trivelig helg! Og til de som fikk titlene så er det bare å si gratulerer!

Men jeg har fått meg et par ekstra dommere

på nei lista for mine hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har også en tittel i baklomma; Nitro ble Dansk Juniorvinner :D :D

Ophelia fikk flat rød på lørdag, og ck på søndag. Hun ble for ett par uker siden skikkelig skremt i Letohallen, og har etter det vært veldig utilpass i haller. Så når vi kom dit ville hun ikke gå eller stå. Bare stod og skalv og ville ut av ringen.. Så dermed ble det bare flat rød på lørdagen.. jeg bestemte meg for å dra litt tidligere på søndagen og trene litt med henne, og jeg klarte å øke selvtilliten hennes masse :D Vi gikk inn i ringen, og første runde var hun litt nølende. Men i konkurranseklassen var hun MYE bedre, travet og stod som hun alltid har gjort :) Vi ble nr. 4 i championklassen med en beskjed fra dommer: "Jeg er virkelig forelsket i denne hunden, men hun viste seg dessverre ikke 100% idag. Hadde hun gjort det hadde hun gått helt til topps. Kom tilbake når hun er seg selv igjen". Koselig å høre, men samtidig veldig kjedelig. Men er bare glad vi avsluttet hele turen positivt med Ophelia :D

Gratulerer til alle andre som også er fornøyde!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer til alle som har gjort det bra i helga!

Vi tok en råsjanse og meldte på for to dommere jeg ikke fant noen bernerresultat på, og dermed ikke visste hva ville ha.

Lørdag var det 11 juniortisper, kun 3 fikk excellent, og Foenix fikk en finfin tredjeplass. Det eneste negative i kritikken mener jeg å huske var manglende pels, og jeg har hørt rykter om at den kommer til å gro ut igjen :D

Søndag var det 10 i klassen, kun 4 fikk excellent, og vi ble satt ned til fjerdeplassen med beskjed om at vi hadde stått først med CK om hun hadde hatt fire hvite poter - og ikke bare tre... Jotun neste! :D

Jeg er fornøyd, jeg. Snuppetrollet har vært litt trollete i ringen (for eksempel skjene ut til høyre rett foran meg mens vi løper rundt for å snappe opp ei sløyfe som lå i ringen - så jeg holdt på å stupe kråke over henne. Moro for publikum, i det minste...), men jeg begynner å innse at hun kanskje ikke er så verst å se på, selv om jeg konstant sammenligner henne med sin ferdig utviklede, store mor.

Helga store nedtur var at jeg aldri fikk kjøpt min favorittsjokolade som ikke selges i Norge :cry:

Hjemme klokka syv i morges, og dette er jo galskap og rovdrift på mennesker. Trengte å sove halvannen time fordelt på to stopp mellom Larvik og Eidsvoll, liksom, det burde være en overkommelig avstand å kjøre normalt sett. I dag skal vi gjøre ingenting (etter å ha sovet hele dagen), og bare kose oss med diverse hundebein jeg kjøpte. X'en er så glad, så glad for å være hjemme igjen, og begge jentene har sovet tett inntil meg i senga i dag.

Nuh frokost, og lade opp til neste utstillingshelg :innocent:

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...