Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har dessverre fått ødelagt min sunne fornuft når det kommer til helse på mine hunder, så jeg trenger å låne deres litt.

For ordens skyld, jeg venter på at veterinæren skal ringe meg tilbake, det bare tar litt tid fordi de har det travelt. Tid gir rom til å stresse.

Fyda var til vetten forrige onsdag med kennelhoste og fæl pust. Vetten satte henne på antibiotika med mistanke om lungebetennelse, hun hadde pipelyder og mye slim. Hun har fått antibiotika siden, dette er sjette dag. Hun har vært i ro siden vet besøket, kun korte tisseturer. Men unntak av i går, hvor hun fikk ca 15-20 min i rolig tempo. Da begynte hun å hoste litt så vi dro rett hjem.

Men Fyda blir verre. Hun har rask pust med inndragninger. Raspete og fæl. Kaster innimellom opp litt slim, men hoster ikke mye. Slapp og pjusk.

Respirasjonsfrekvensen var i morges 50 etter et lite måltid og litt vann. Nå som hun har ligget helt i ro i noen timer er den på ca 40. Inndragninger som sagt ved kragebein og ribben, ikke voldsomt. Tung pust både på innpust og utpust.

Spiser og drikker godt, men blir tydelig sliten av begge deler. Har fine slimhinner. Kjennes ikke varm ut, men får ikke tatt temp uten kamp da jeg er alene og kampen ikke er verdt det.

Skal jeg bare slappe av og la antibiotikaen virke? Er det for tidlig å tenke at hun har lungekreft i hele kroppen og ikke overlever til lunsj?

Håper veterinæren ringer opp igjen snart.

  • Svar 184
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå drar vi! Kryss fingre og tær og poter og ører (de som har lange nok)!

Si ifra hvis du trenger skyss.. Henter deg jeg Sent from my GT-I9100

Muligens hun er på feil antibiotika, og derfor er blitt så klein? For den skulle definitivt tatt knekken på det verste etter 6 dager. Jeg tenker ikke kreft, men feil antibiotika, så det burde dyrkes v

Skrevet

Muligens hun er på feil antibiotika, og derfor er blitt så klein? For den skulle definitivt tatt knekken på det verste etter 6 dager. Jeg tenker ikke kreft, men feil antibiotika, så det burde dyrkes væske og slim fra lungene for å få rett medisin. *klemme masse på Mari og fiiiiiiineste Fydadamen*

  • Like 3
Skrevet

Jeg liker ikke dette. Ikke har jeg bil heller så jeg fått ikke bare dratt av egen maskin uten å få familemedlem til å hente og kjøre. De gjør det altså, men vil ikke sette i gang mye før jeg vet det er nødvendig.

Jeg synes hun strever veldig med å puste nå, det skal veldig lite til før inndragningene blir markante.

Håper på noe så enkelt som feil antibiotika. Hun går på Baytril. Jeg ser det er bredspektret og skal funke på det meste.

Skrevet

Buss nr 19 går forbi deg og ned til Byåsen dyreklinikk, den går vel også motsatt vei til Tiller og kliniken ved City syd. Rutene til Heimdal dyreklinikk er omlagt, så de kan jeg ikke lenger.

Skrevet

Det tar kortere tid å hente inn famile, pluss at jeg vil ærlig talt ikke at Fyda skal gå så langt som til og fra bussholdeplassen. Hun fikk veldig høy resp. frekv. etter tisseturen rundt huset. Jeg vil bare vite om det trengs eller om jeg er hysterisk. Herregud, jeg ser nå at jeg sikkert ikke er hysterisk. Sant?? Eller? Sorry, jeg er bare så ødelagt etter mye syk hund og død, alt referansegrunnlaget mitt er shot to heck.

Skrevet

Altså hun får jo til å puste. Men den er tung ja. Jeg ringer pappa og så tar vi en tur.

Trøndere, vet vi at Heimdal har drop-in hele dagen? Det står poliklinikk fra 9-11 og 16-18. Jeg vil helst dra til Heimdal, jeg har god erfaring og de kjenner henne.

Skrevet

Det skader ikke med en ekstra tur til vetten, omså bare for å få sinnsro. Fyda er tydeligvis ikke frisk, og selv om vet ikke kan kurere henne idag, kan de nok hjelpe henne på sikt. EDIT: de tar imot krisetilfeller midt på dagen, men det er mye mulig du må vente til nærmere 15oo med å komme inn, spørs hvor opptatt de er med operasjoner.

Skrevet

Si ifra hvis du trenger skyss.. Henter deg jeg ;)

Sent from my GT-I9100

Du er møkksøt! :heart: Men pappa kommer han altså.

Skrevet

Huffda, det høres ikke ut som Fyda går på rett antibiotika. Har hun grønt slim? For om hun ikke har en bakteriell infeksjon er det lite poeng i bytte antibiotika vil jeg tro, er det virus må den bare gå sin gang dessverre.

Det viktigste du kan gjøre er å få i henne masse vann slik at slimet blir mer flytende og gjerne slimløsende - men ikke hostedempene - det er drepen ved luftveisinfeksjoner. Håpe dere får god hjelp hos veterinæren!

Skrevet

Du er møkksøt! :heart: Men pappa kommer han altså.

Fyda kan jo ikke gå og være dårlig vet du :no: hun må jo bli frisk for å leke me pinnen ;)

God bedring og lykke til :)

Sent from my GT-I9100

  • Like 1
Skrevet

Hvitt slim. Hoster lite. Hun drikker godt av egen maskin.

Rekvirerer skyss nå, Heimdal virket litt ambivalent til å ta oss i mot og sa jeg måtte belage meg på å vente. Det får bare være så lenge jeg rekker barnehagen. :P

Skrevet

Da ville jeg pøst på med vann slik at slimet ikke får muligheten til å bli tyktflytende og bygge seg opp i luftveiene, det kan nemlig resultere i bakteriell infeksjon og lungebetennelse.

Hovedreglen for mennesker med luftveisinfeksjoner at hvitt og klart slim betyr virus, mens farget slim er resultat av bakteriell infeksjon, jeg vil tro at det samme stemmer for hunder også. *Håper Fyda blir raskt frisk igjen*

Skrevet

Da ville jeg pøst på med vann slik at slimet ikke får muligheten til å bli tyktflytende og bygge seg opp i luftveiene, det kan nemlig resultere i bakteriell infeksjon og lungebetennelse.

Hovedreglen for mennesker med luftveisinfeksjoner at hvitt og klart slim betyr virus, mens farget slim er resultat av bakteriell infeksjon, jeg vil tro at det samme stemmer for hunder også. *Håper Fyda blir raskt frisk igjen*

Ja, jeg vet alt det der etter å ha hatt en sønn som måtte legges inn og få pustehjelp pga virus. Friskt i minne selvsagt, noe som ikke akkurat er heldig i denne situasjonen. :)

Det finnes endel støtte man kan få ved virusinfeksjon, man er ikke overlatt til egen maskin selv om de ikke kan fjerne selve viruset. Fyda er jo en gammel dame, så virusinfeksjoner kan bli alvorlig, det er det som skremmer meg litt.

Vi vet at hovedgrunnen er virus (kennelhoste), men at hun sannsynligvis/kanskje har fått infeksjon pga av det. Veterinæren likte ikke lyden på lungene da vi var der sist iallfall, og hun er definitivt verre nå.

Uansett, nå venter jeg bare på bil. Så blir det vel mer venting etter det. Håper turen er unødvendig, selv om jeg tipper Heimdal blir litt irritert på meg da etter jeg har mast på dem i hele dag. :P

Skrevet

Ok, vi er tilbake. Fikk komme inn fort og til samme veterinær som vi var hos på torsdag, det er bra.

Veldig bra vi dro, jeg så hvor dårlig hun er når hun reiste seg og knapt kom seg ned trappa. På vei til bilen i roooolig tempo fløy respirasjonsfrekvensen opp til 70 (!), hun strevde veldig for å få nok surstoff. Vi satt utenfor kontoret og ventet selvsagt, pga smittefaren, og dette er ikke et syn som er vanlig i en slik situasjon:

8043216067_d4f15eac5a.jpg

Hun orket ikke løfte på hodet av bråkehunder bortenfor engang. :(

Vel inne ser veterinæren fort at hun er mye dårligere. Pusten er ille, hun har fått feber og er veldig pjusk og slapp. (Men logrer fortsatt bare noen ser på henne. :heart:) Det er helt klart betennelser på toppen av viruset, og hun må få mer medisiner. Veterinæren er bekymret for hjertefunksjonen siden Fyda er så gammel. Hun fikk to nye sprøyter som skal lette til i morgen når vi skal tilbake for videre utredning. Da blir det narkose og endoskop ned i halsen, pluss røntgen for å sjekke lunger og om hun evt har vann på lungene.

Så alt i alt, veldig glad jeg dro men veldig bekymret for hunden min. Ikke akkurat mindre bekymret. Hun er skikkelig sjuk er hun, jeg har aldri sett henne så redusert så lenge jeg har hatt henne. :(

Takk for lån av sunn fornuft! Her er det manko, så jammen bra jeg har dere å ty til. :heart:

Skrevet

God bedring til Fyda! Håper virkelig hun kommer seg på bedringens vei snart. Godt du fikk dratt til dyrlegen. Og en stor klem til deg!

Skrevet

Takk for klemmer og snille Fyda-tanker!

Jeg føler meg så dust for at normalometeret mitt for (egen) hundesykdom er så herpa, så tusen takk for at dere ikke får meg til å føle meg som en dritt for at jeg ikke dro tidligere. Til mitt forsvar så var det først i går kveld at jeg merket at hun var verre igjen.

Skrevet

Jeg fatter bare ikke hvorfor uansvarlige crappy folk som behandler bikkjene sine som dritt - som f.eks nestennaboene mine "hjemme" nordpå - aldri får sjuke hunder. Mens skikkelig superhundeeiere som Mari skal få så mye dritt innenfor kategorien sykdommer med hundene sine. Disse folka har bikkja ute i minus 30 så den sitter og holder beina oppe fra bakken, den ligger på asfalt og brukes kun halsbånd på. Ikke rent få ganger den har hatt full flekkings og nådd enden av båndet og "snurra rundt" i halsbåndet omtrent.... Men tror dere den blir sjuk? NEI. Tror dere den engang får en liten forkjølelse, forstrekt muskel eller beinproblemer? Nei. Den har tilogmed A/A hofter og albuer.

Det er så sinnsykt urettferdig :gaah:

(Fint for den hunden da, jeg ønsker den ikke sjuk, men det er litt håpløst at dårlig atferd ikke fører til noe, mens god atferd ikke blir belønnet med noe... Sånn rent karmamessig eller whatnot).

God bedring til den gamle damen!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...