Gå til innhold
Hundesonen.no

Til ettertanke: to gåter...


Recommended Posts

Skrevet

Jeg klarer ikke å ta en kilde som hevder at kandidat C var vegetarianer fordi han ikke orket "the death of living creatures" alvorlig, kjenner jeg.

Skrevet

At han var en DYREVENN er vel ikke å stikke under noen stoler. Det er ikke noe underfundig eller merkverdig at noen setter individsretten til dyr høyere enn mennesker, det er et velkjent fenomen i dagens samfunn også. Det trenger ikke innebære sinnsykehet eller manglende funksjonalitet i samfunnet, selv om det nok i odde tilfeller kan skape mennesker med store psykiske problemer og vrangforestillinger.

Etter hva man har solide historiske kilder på var han absolutt nærmere dyr enn mennesker. Så hva denne - som nevnt - failende "smartassgreia" prøver å fremme er jo allikevel det samme. En dyrevenn som ikke drakk etc. Men selvfølgelig, å skrive noe som er direkte feil er jo feil. Jeg prøver vel bare å knotre fram at temaet er det samme :P

Skrevet

Dette er hvertfall et glimrende eksempel på at kildekritikk er en fin ting. Om nå dette hadde vært helt konkrete sannheter så er de likevel fakta tatt ut av kontekst, og man kan forvri det meste på den måten. Syns det er tankevekkende uansett. :-)

Skrevet

Jeg syns det er dårlig gjort av folk å røpe ting . Jeg tenkte det ville være morro å se hva folk svarte. Da er det dårlig gjort at de som vet svaret/ikke liker måten gåten er laget på skal ødelegge hele tråden. Men men. Nå er nøtta ute av skallet så da kan man jo bare diskutere videre.

Fasit:

candidate a : Franklin D. Roosevelt

candidate b: Winston Churchill

candidate c: Adolph Hitler

If you said yes to the abortion question, you just killed Beethoven.

  • Like 2
Skrevet

Det finnes sikkert folk som gjerne skulle sett beethoven ufødt og Hitler som verdensleder..

Det der var jo veldig unødvendig da.

Skrevet

Jeg syns det er dårlig gjort av folk å røpe ting . Jeg tenkte det ville være morro å se hva folk svarte. Da er det dårlig gjort at de som vet svaret/ikke liker måten gåten er laget på skal ødelegge hele tråden. Men men. Nå er nøtta ute av skallet så da kan man jo bare diskutere videre.

Jeg er veldig enig med deg her jeg. Uansett hvor sant det måtte være osv, så må det gå an å ha litt moro en gang i blandt med slike tankegreier. Har et spill som heter Mindtrap hvor det er masse slike type spørsmål, og da denne tankespinneren her kom opp på en hyttetur for en del år tilbake, så vekket det mye moro, latter og debatter når "fasiten" ble avslørt. På den tiden hadde vi ikke mobiler med internett, ikke hadde vi bærbare maskiner heller, så vi fikk ikke googlet, men noe historie hadde vi da fortsatt i minnet, og Eva Braun visste vi jo godt hvem var, og snill mot dyr. Joda, greit å teste om bikkjene dør like fort som legen sier man selv vil dø for å slippe å stå til rette for hva man har gjort. Hitler var nok ikke den utpregede dyreelsker som så mange vil ha han til. Og jeg skrev særoppgave om Beethoven i musikken og visste godt at han ikke var en av 8 barn osv. Men, som noen vil hevde, så er jeg dum fordi jeg er blond, men de skal virkelig ikke undervurdere oss blonde nei, se bare her hva jeg opplevde forrige dagen:

I fjor byttet jeg ut alle vinduene mine med dyre tre-lags-lav-energi-vinduer. Denne uken ringte en mann fra firmaet som installerte vinduene. Han påpekte at de hadde gjort jobben for et helt år siden, men enda ikke fått betalt. Ok, bare fordi jeg er blond, betyr ikke det at jeg automatisk er dum! Så jeg fortalte for denne fyren hva hans snakkesalige selger sa for et år siden. Nemlig at etter et år så har disse vinduene betalt seg selv. Og hallo! Det har gått et år nå! Det ble helt stille i den andre enden, så jeg la på. Han ringte ikke opp igjen. Han følte seg nok dum!

Ha en super fredag ;)

  • Like 2
Skrevet

At han var en DYREVENN er vel ikke å stikke under noen stoler. Det er ikke noe underfundig eller merkverdig at noen setter individsretten til dyr høyere enn mennesker, det er et velkjent fenomen i dagens samfunn også. Det trenger ikke innebære sinnsykehet eller manglende funksjonalitet i samfunnet, selv om det nok i odde tilfeller kan skape mennesker med store psykiske problemer og vrangforestillinger.

Som Breivik f.eks. Han hadde visst snakket mye om en mus har kjørte på da han var på vei til Utøya,at han syntes det var fælt,men alle menneskene han drepte,det var liksom ikke noe problem..

Jeg innrømmer at jeg tar meg i å gråte oftere over dyr enn mennesker. Jeg vet ikke hvorfor. Men jeg vet også at jeg har stor empati for mennesker også,bare ikke heeelt på samme måten:p

Skrevet

Utifra info så var jo det helt klart C det ble lagt opp til å bli valgt. Så skulle man kun valgt kun utifra det, så er C beste valg.

Hu som ble gravid kan jo være første graviditet for alt det vi vet.

Slike oppgaver blir bare dumme syns nå jeg. Det er jo ikke en gåte, men en gjettelek.

Skrevet

Jeg skjønner hva de vil frem til, men synes det bare blir dumt, egentlig.. Om noen skal ta abort eller ikke er kun opp til den enkelte og jeg ville ikke valgt noen av de 3 kandidatene kun basert på den infoen der.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...