Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da kan jeg endelig lage kulltråd hel inne. Det har klødd i fingrene etter å gjøre det tidligere, men jeg har rett og slett ikke villet, i fare for å jinxe hele greia :P overtroisk? neeeeida.... :P

Kan vel egentlig starte fra begynnelsen av, sommeren 2010. Det var da at ideen om å ha et kull på den første Rottweiler tispa vår startet. Etter mye fram og tilbake ang valg av kennelnavn så ble søknaden sendt inn i slutten av august 2010. Den 18 desember samme år kom brevet fra NKK i posten, og Kennel Ymirheim var et faktum.

Hele 2011 ble brukt på å merittere tispa, både på utstilling og i bruks. Og i løpet av det året gikk hun fra å ikke ville apportere til å vinne SL1 under Norgesmesterskapet for Rottweilere :)

Året 2011 ble også brukt på å lete etter en passende hannhund, og han fant vi på Klubsieger i Tyskland. Klubsieger er en årlig utstilling i Tyskland som blir arrangert i regi ADRK (den tyske rottweilerklubben), og på denne utstillingen kommer alt som kan krype og gå innen rottweilermiljøet. Siden vi hadde fått god kontakt med en kjent tysk oppdretter der nede, som vi også bestillte oss valp fra, falt valget på en av hans hannhunder. Dette er en hannhund som leverer det Axi har litt lite av; varme tanfarger, kraftig beinbygning og fantastiske bevegelser. Og ellers så er han av en type som vi liker meget godt.

Uheldigvis for oss så ble Adonis von der Mattesburg solgt til Kina like etter utstillingen, og parring ble plutselig litt vanskeligere enn forespeilet. Så siden den tyske oppdretteren hadde en del frossen sæd igjen etter han fortsatt så valgte vi å gå for det. Ikke optimalt, men den sjangsen får vi bare ta tenkte vi.

Da Axi kom i løp i slutten av februar 2012 så hadde hun lenge vært hoven og hatt litt brunlig utflod, så vi bestemte oss for å ta en blodprøve på dag 7 for å være sikker. Den blodprøven og de 5 (!) vi tok etter det viste alle at det var for tidlig. Og da veterinæren vår (som er 1 av 2 som inseminerer direkte inn i livmoren) skulle på kurs i Danmark når det var like før stådagene så tok vi en sjangs på å inseminere fredags morgen før han reiste til Danmark og søndags natt da han kom tilbake til Trondheim igjen. Uheldigvis for oss så viste ultralyden på 4 uker 0 tegn til valper.

Siden hannhunden stod i Kina og vi ikke hadde lyst til å prøve inseminering igjen så ble vi nødt til å lete etter ny hannhund. Etter mye "research" så falt valget på nok en tysker hos samme oppdretter. Da jeg dro ned for å hente valpen min i slutten av Juli i år så spurte jeg om det var mulighet for å bruke denne hannen. Og nok en gang; hannhunden hadde han nettopp solgt :o Skuffelsen var stor i de sekundene det tok før oppdretteren fortalte at hannhunden var solgt til Norge :) Og til kjentfolk til og med! :)

Axi startet å løpe bare noen dager etter jeg kom hjem fra Tyskland, hannhundeier ble kontaktet og de parret 10, 11, 12 og 13 august, før det hele var over på morgenen den 14 august.

At det går an å ha sånn flaks! :)

I dag var vi på ultralyd med tispa, og der inne var det liv :) Vetten tror det blir et normalt stort kull, så nå er det bare å kose seg i ukene som kommer :)

Litt info om kombinasjonen:

Mor til kullet:

Oscarberg Axi

HD, AA: Fri

Øyelyst: Fri

1 CERT og 1 res.CERT på utstilling + flere excellent

Bruksmeritter: BH B SL1, og vinner av SL1 under NM for Rottweiler 2011

Dette er en tispe med mye motor og jakt. Hun er fantastisk å trene med og hun er supersosial og omgjengelig ellers. Hun er av en litt mindre og kortere type enn hva folk kanskje er vant til å se på utstilling, men hun er bygd veldig korrekt og hun har mange gode egenskaper som vi håper hun fører videre til valpene sine

Far til valpene:

Kwax vom Hause Anin

HD, AA: Fri

Øyslyst: Fri

Bestått Tysk ZTP (mentaltest)

Internasjonal Champion, Tysk dobbelt champion junior & voksen

7 sigertittler fra Tyske sigershow

Bruksmeritter: BH AD IPO/VPG3

Dette er en hannhund med stor H, og linjene bak gleder en rottweileroppdretters hjerte. Han er fra solide brukslinjer og utstillingslinjer (i Tyskland er vel egentlig dette det samme) som er godt gjennomprøvd. Han utfyller Axi på en veldig fin måte og forhåpentligvis så kommer det valper som egner seg like godt til bruks som de gjør i utstillingsringen.

Så nå får vi bare vente og se, og kose oss med tispa framover. Og valpene såklart, når de kommer :)

Hun har termin 11 oktober regnet utifra første parring, men jeg tror riktig termindato er 13/14 oktober.

Vet det ble lang lesing, får håpe dere ikke syntes det ble for kjedelig :)

Bilder av mor og far:

Axi

post-10931-0-06969300-1347303567.jpg

Kwaxpost-10931-0-68717300-1347303579.jpeg

  • Like 1
  • Svar 170
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

da har pressveene startet

Valpisene har blitt 4 uker gamle (på torsdag) <3<3<3<3<3<3<3

Førstemann er ute:) stor hannhund født 00.16

Posted Images

Skrevet

4 ukers bilde:

post-10931-0-32497100-1347305546.jpg

ikke akkurat så veldig happy med å bli tatt bilde av :P

desverre så har 1, 2 og 3 ukers bildene forsvunnet, de var på minnekortet på kameraet, men var borte når jeg skulle føre de over til macen :(

Skrevet

Gratulerer :)

Spennende med kull på gang da. Blir moro å følge drektigheten, fødselen og valpene. Spesielt kos blir det med bilder :)

Ikke dumt at han var solgt til Terje og Kathrine da, siden du ville bruke han :)

De venter vel kull etter han på Karizma nå i September om jeg ikke tar helt feil? Så skal Nina bruke han hørte jeg noe om og.

Skrevet

Gratulerer :)

Spennende med kull på gang da. Blir moro å følge drektigheten, fødselen og valpene. Spesielt kos blir det med bilder :)

Ikke dumt at han var solgt til Terje og Kathrine da, siden du ville bruke han :)

De venter vel kull etter han på Karizma nå i September om jeg ikke tar helt feil? Så skal Nina bruke han hørte jeg noe om og.

Ja, de parret Karizma 2 uker før vi parret Axi :)

skal prøve å få lagt ut masse bilder :)

Skrevet

Så gøy at det endelig gikk veien! Gleder meg til å følge kullet! :)

takk, takk :) godt å ha litt medvind etter mye motgang når det gjelder flere av hundene dette året :)

Begynner å merke graviditeten mer på hun nå, hun er blitt ekstremt kosete og nesten litt eiesyk overfor meg og min samboer. I går glefset hun etter valpen da valpen prøvde å trenge seg på i sofaen. Det har hun aldri gjort før :o mente det ikke 100% alvorlig da, men skal følge litt ekstra med framover:) hun har også blitt tunghørt tydeligvis og innkalling er det bare å glemme, så nå er det tur og lufting i flexiline som gjelder.

Gleder meg til magen begynner å vokse og til det går an å kjenne liv inni der :)

Har også bestemt meg sånn halvveis for navn. Dette kullet har vært planlagt i 2 år nå så har hatt god tid til å finne navn. Vi skal bruke bokstavene på kullene våres, og dette er da vårt første kull så de vil da få navn på A. Skal også bruke tema i tillegg og temaet for dette kullet er Guder & Gudinner. Så navnene vil bli feks Adonis, Ares, Athene ol

Kom gjerne med tips til navn hvis dere har :)

Skrevet

En jeg kjenner som har amerikansk akita hadde ei tispe som het Athena, og har nå igjen hannhundene Ares og Atlas. :)

alle de 3 navnene står på lista :) hehe ;p

Skrevet

Afrodithe :-)

Sent from my GT-I9100

står og på lista :)

har valgt ut 5 favoritter på hvert kjønn, men kan godt ha flere i bakhånda i tilfelle det kommer mere enn 5 av ett eller begge kjønn :)

Skrevet

oppdatering fra oss :) slik tilbringes kveldene for den vordrende mor;

post-10931-0-93929900-1347475073_thumb.j

men ute så er hun enda sprek og livlig, men det varer vel ikke lenge tenker jeg :)

Her er forresten de 10 navnene jeg har som favoritter så langt:

Afrodite

Athene

Ariane

Antiope

Artemis

Adonis

Amon-Ra

Apollo

Ares

Apache

kom gjerne med flere forslag om dere har :)

  • Like 3
  • 4 weeks later...
Skrevet

Update fra oss ;)

post-10931-0-55121700-1349718169_thumb.j

(8 ukers bilde tatt på fredag, regnet fra føste parring)

Axi, som har helt frem til nå oppført seg nogenlunde normalt og vært sprek og rask, begynner nå å bli treig på lufteturene sine. Og hun holder de 3 andre hundene på avstand. Hun har også begynt å rote litt i valpekassen, graver seg på en måte under vetbeden sin.

Matlysten er det enda ikke noe å si på. Hun har spist alle måltidene sine med stor entusiasme i gjennom hele drektigheten og jeg har måttet være veldig forsiktig med hva som står fremme av mat fordi hun har blitt litt av en tyv.

Jeg begynte å måle tempen hennes på fredag (ca 4-5 ganger om dagen) og hun har ligget stabilt på mellom 37,2-37,8 grader så langt. Hun har enda ikke "sluppet ned" valpene og ser ikke ut som ei pære enda. Hun har fortsatt "tønneform". Så jeg tror nok at hun drøyer det i noen dager enda. Jeg håper hun føder på fredag, for da får valpene fødselsdato den 12.10.12 :) men det er vel kanskje for mye å be om ;p

  • Like 1
Skrevet

Tjukka :heart:

Ja, hun er ikke akkurat slank og smekker lengre nei :) men søt da :)

Heiii valpeeeer!

Vil ikke se valpebilder nå som jeg tenker på Rottweiler som neste rase, thankuverymuch!

blir nok dessverre postet masse valpebilder her inne framover :P

Pene tjukkedamen :wub:

:)

tjukkedamen bør virkelig klemme igjen fram til fredags ettermiddag, ikke bare fordi 12.10.12 hadde vært en fin dato, men jeg jobber denne uka 13-21 man-tors og 09-17 på fredag. Min samboer kan bli hjemme fra jobb om hun starter å føde denne uka, men det kan ikke jeg :P og jeg vil være med på fødselen, så hun får værsågod å holde igjen ;) termin i forhold til første parring er jo på fredag og mandag i forhold til siste parring, så får håpe det var den siste parringen som "tok" :) hehe

  • Like 1
Skrevet

Fiine tjukka :heart: Jeg melder meg frivillig som kosemoser av valpemor og bebiser! :wub:

:) gleder meg til å kose masse jeg og :) nå krysser vi fingrene for at fødselen går smertefritt for seg.

Og så ser det ut som at jeg får ønsket mitt om at hun venter til fredag/helgen. Tempen er fortsatt stabil på 37-37,5 grader og hun har ikke fått melk enda. Så da regner vi med at det skjer en eller annen gang i mellom fredag-mandag :)

(hun er nå på dag 62 i forhold til første parring og dag 58 i forhold til siste parring)

Skrevet

Send meg ei tispe når de er akkurat passe søte, bor ikke så langt fra Geiteryggen flyplass! :)

haha, nå nei du :P

her forlater de ikke hjemmet uten personlig oppmøte ;p

  • Like 1
Skrevet

Okei, spar en til neste sommer da, så kommer jeg og besøker i mellomtiden? :P

hehe, har mer enn nok med den gale 4 månedersen fra Tyskalnd for øyeblikket :P å beholde en valp hjemme fra dette kullet blir å be om trøbbel :P

men vi skal sette ut den beste tispa på for da ;) hint, hint... :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...