Gå til innhold
Hundesonen.no

Den store baby(og barne)tråden <3


Recommended Posts

Skrevet

Innser jeg at jeg har praktisert naturlig mattilvenning helt av meg selv, og min mor før meg..

Eneste forskjell er at T har fått grøt (hun har spist sjøl fra skje, om det teller for noe :P ).

I skrivende stund spiser/sutter hun åpen eplebit, gull for kløende gummer! :)

Jeg fant ut at det hadde et navn for en måneds tid siden :lol:

Alenemortilværelse ( man gjør det som fungerer) , en unge som ikke lar seg mate og at jeg ikke kan fordra å lage mat ble til noe veldig "pedagogisk korrekt" gitt :lol:

Men det fungerte. Veldig bra. Matlaging hjemme er lekestund med ungen, vi prater og prøver oss frem. Det er kvalitetstid rett og slett. Der har jeg vært heldig, hadde ikke han elsket matlaging hadde jeg hatet det intenst. Nå koser jeg meg til tider .

  • Svar 9.9k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Fineste Tuva Marie ligger på brystet. Hun kom 21.29. Fin fødsel og alt står bra til. Lungene virker eksemplarisk!

Gratulerer masse til Marie og Øyvind med lille Johanne :D :banana: Hun kom 17:42 og alle 3 har det bra!!! *være flink og oppdatere sonen*

Verdens fineste lille jente kom til verden 00.04 i natt etter en stri tørn på fødestua. Hadde verdens beste jordmor siste økt og ung assistentlege som var fabelaktig, begge to bidro til at opplevelse

Posted Images

Skrevet

Innser jeg at jeg har praktisert naturlig mattilvenning helt av meg selv, og min mor før meg..

Eneste forskjell er at T har fått grøt (hun har spist sjøl fra skje, om det teller for noe :P ).

I skrivende stund spiser/sutter hun åpen eplebit, gull for kløende gummer! :)

Er jeg hysterisk jeg, kanskje? Jeg tørr nemlig ikke det, for hun kan finne på å få av biter av eplet :P

Skrevet

E er i en så morsom alder nå! :heart: hun har begynt å snakke en god del (eller, hun sier mange ord :P ). Hun forteller alle om hundene våre, og snakker om de når vi er borte fra dem. i går skulle hun fortelle gjestene hvem som er hvem av de. Da vi var på plantasjen i går, begynte hun plutselig å rope på morfaren sin. "Moffa, KOM!!", etterfulgt av latter. Så skulle hun peke på blomstene da, men de var jo over alt. Herregud, som jeg elsker den ungen :wub:

  • Like 3
Skrevet

E er i en så morsom alder nå! :heart: hun har begynt å snakke en god del (eller, hun sier mange ord :P ). Hun forteller alle om hundene våre, og snakker om de når vi er borte fra dem. i går skulle hun fortelle gjestene hvem som er hvem av de. Da vi var på plantasjen i går, begynte hun plutselig å rope på morfaren sin. "Moffa, KOM!", etterfulgt av latter. Så skulle hun peke på blomstene da, men de var jo over alt. Herregud, som jeg elsker den ungen :wub:

Ååh, gleeeder meg til Tuva blir eldre (koser oss nå og, da!). Herlige, søte E :wub:

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet

Rakk ikke ordentlig magebilde vi. Lille Ida kom til verden kl 06.26 i dag. :wub: hun og Bonden er på legekontroll nå, jeg må bare la være å gå i bakken hver gang jeg setter meg opp, så får vi reise til tynset og ha barselopphold der.

Gratulerer så mye :).

Skrevet

Er jeg hysterisk jeg, kanskje? Jeg tørr nemlig ikke det, for hun kan finne på å få av biter av eplet :P

Brekningsrefleksen ligger mye høyere opp på små barn, det er sjeldent et problem. Det sa iallfall min barnevernspedagogutdannete svigerinne som gjør alt etter boka. :)
Skrevet

Tusen takk, får ikke sitert på fon. Rakk sukehus, ble kjørt med ambulanse til Elverum, var der halv tre, bonden kom en liten time etter (de kjørte fort og med blålys) og halv syv var hun ute. Er ikke oppegående enda jeg, så vi blir på Elverum til i morgen. Er ikke noe galt, er nok bare fryktelig sliten så klarer ikke stå og gå uten å svimle så fryktelig.

Skrevet

Brekningsrefleksen ligger mye høyere opp på små barn, det er sjeldent et problem. Det sa iallfall min barnevernspedagogutdannete svigerinne som gjør alt etter boka. :)

Jeg leste en artikkel om en unge som satte en pølsebit i halsen og nesten døde - så jeg ble litt skremt. Men skal prøve å senke skuldrene litt, for jeg er egentlig enig i at det bør gå helt fint. :)

Skrevet

Tusen takk, får ikke sitert på fon. Rakk sukehus, ble kjørt med ambulanse til Elverum, var der halv tre, bonden kom en liten time etter (de kjørte fort og med blålys) og halv syv var hun ute. Er ikke oppegående enda jeg, så vi blir på Elverum til i morgen. Er ikke noe galt, er nok bare fryktelig sliten så klarer ikke stå og gå uten å svimle så fryktelig.

Oi, gikk ganske fort da? Du får slappe av i stede. Jeg var ganske skjelven og gikk fort i bakken de første timene selv - er vel ganske normalt pga blodtap og sånn. :)

Skrevet

Er jeg hysterisk jeg, kanskje? Jeg tørr nemlig ikke det, for hun kan finne på å få av biter av eplet :P

Tror det er større problem når de er eldre. På epler får de bare gnagd og suttet av små biter. Jeg var forsiktig med banan feks, der løsner plutselig større biter. Og myke ting som boller , de kan lage store klumper i munnen.

Jeg er litt "hysterisk" , A får ikke leke med mat i munnen og han fikk smake tyggis for første gang for en uke siden.

Tannbørste og kjærlighet er også "stå/sitt stille".

De fleste er litt mer avslappet enn meg.

  • Like 1
Skrevet

Håper du kommer deg raskt, Rak! :)

Skjønner godt at du syns det er skummelt, soelvd! Jeg moste maten til E selv i starten. Men det er sant det med svelgerefleksene. Eller, jeg har også hørt det, og merket det på E. Det aller verste er når mennesker rundt deg (g barnet) blir helt hysteriske bare ungen hoster.. "HUN BLIR KVALT!!!!!!" eller "HVA SKJER NÅ??!!!!" fikk jeg stadig vekk høre. Det får jeg høre nå også, forsåvidt. Til og med når hun drikker vann...

  • Like 1
Skrevet

Rakk ikke ordentlig magebilde vi. Lille Ida kom til verden kl 06.26 i dag. :wub: hun og Bonden er på legekontroll nå, jeg må bare la være å gå i bakken hver gang jeg setter meg opp, så får vi reise til tynset og ha barselopphold der.

Ååå gratulerer så mye Rak igjen!! Gleder meg noe innmari til å se bilde av henne!!!

Jeg som håpet dere skulle være i elverum en stund, så kunne jeg ha møtt bonden der og gitt han masse stæsj :lol:

Skrevet

Sophia er både morsom og krevende i denne alderen her :lol: Forigårs (tror jeg.) Snakkes hun med faren sin på telefon, så hører jeg plutselig. "Pappa. Jeg må ha nye klær. Nå. Kjole" Sånn helt ut av det blå :lol: :lol: Vi snakket tidligere på dagen om at favorittkjolen hennes var desverre for liten, og hun har tydeligvis tenkt mye på det :lol: Tenker jeg sender han med henne på shopping når han kommer hjem, det blir gøy.. For han kan ikke si nei til henne :aww::lol: De starter tidlig!!

Og vi har noen av de største flyburene som finnes, og det ene står nå inni i stuen som skal males, stuen er helt tom med flykassen i midten (Tenkte å ha maling og malesaker oppe på det for å unngå gulvet :P ) også styrer hun inn og ut der. Hun leker nemlig hus :) Hun hadde hentet litt pynt rundt i huset og puttet fint inni der rundt kantene, dandert med bamsene sine og hentet seg et glass vann, før hun vinket meg hadet bra "Jeg er i huset mitt" :lol::heart:

Idag var det endelig barnehageferie slutt. Og jeg må innrømme det var godt, for nå har hun vært hjemme i fire og halv uke og det begynte å bli mye i lengden :P Hun går på storbarn avdeling også, men begynte der før ferien så godt kjent og sånt. Gikk veldig bra idag, så på øynene at det var litt sårt når jeg dro, men ikke noe gråting og vinket meg avgårde :)

  • Like 2
Skrevet

Ntaw! Fin var hun jammen meg og! :)

Loke: Hehe, ja, det er litt moro det der. Alle de hippe termene for ting folk har gjort i lange tider. Jeg har innsett at jeg er en såkalt "hipster mum", visstnok.. :) Samsoving innimellom for enkelhets skyld, hjemmestrikk og nøstebarn ull (seriøst, i min bok finnes det ikke bedre klær, holder i evigheter gjør de også), bæresjal og ergo (jeg hater å trille vogn, og vesla sover bedre/lengre i ergo), og nå ikke minst, babylead weaning.. :D

  • Like 1
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...