Gå til innhold
Hundesonen.no

avvende hunden til å sove i senga om natten


tm100017
 Share

Recommended Posts

Hei... Kunne trengt noen tips og triks til å lære hunden å sove i sin egen seng om natten ... Hun er snart 2 år, og har så å si ligget i sengen siden hu var valp... får litt dårlig samvittighet ved å starte nå så seint ved å la hu ligge alene, men hadde tenkt å ha hu i egen seng på gulvet ved sengen... så hvis noen har noe å komme med som kan hjelpe oss, så sier jeg tusen takk:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ER dessverre så enkelt, men så vanskelig som AnetteH skriver. Jeg vurderer å gjøre det samme selv med minihunden her, som frem til nå har fått ligge mye i senga. Men så mye hår som hun legger fra seg orker jeg ikke mer, så vurderer sterkt å gjøre noe med det. Har begynt å kommandere henne til å legge seg i senga si om kvelden. Hun prøver seg mange ganger, men sovner etter mange forsøk. I går brukte vi ca 10 min før hun sovnet på gulvet. Enn så lenge får hun komme opp i senga utover natta, men hadde jeg villet slutte tvert måtte jeg bare kjørt samme greia hele natta. Hver gang hun prøver seg kommanderes hun til å legge seg. Og å ignorere sutring må man bare. Ikke'no diskusjon :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil også tro (som nevnt av de andre over) at man "bare" må være konsekvent - aldri gi etter. Hopper hunden opp, be den gå ned - hver eneste bidige gang (noe som helt sikkert er utrolig slitsomt i begynnelsen helt til hunden skjønner poenget). Men konsekvens lønner seg alltid :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg satt kompostbinger rundt hele sengen min i 1 uke. Så tok jeg gradvis bort ett og ett element fra den siden jeg sover. Lettere å merke om de hopper opp på min side jeg hadde ikke merket det om de kom fra fotenden. I Fotenden hadde jeg grind stående i 3 uker og siden har de ikke prøvd å gå i sengen.

Dette var hunder på 7 og 4 år da som har sovd i sengen hele livet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ingen problemer med at Imouto sover i senga, hun ligger nemlig rolig og hopper både opp og ned uten at jeg merker det. Hun der digre, derimot, DET er et kapittel for seg! :P

Aiko får senga til å føles som en udempa vannseng når hun kommer kladeisende oppi, men det er jo ikke hennes feil at hun ikke er så grasiøs, stakkars. Idet hun hopper ned, høres det nesten ut som et menneske. Hun ligger heller ikke rolig, men danser i søvne og sparker rett ut med de lange beina i søvnspasmer nærmest hele natta gjennom. En gang fikk jeg klort opp nesa ganske bra idet hun traff meg midt i neseboret, hehe.

Denne uroen er bare et problem de kveldene jeg ikke får sove. Og selvsagt de der hoppa opp og ned. Kanskje jeg burde snekre ei lita trapp? Mtp at Aiko knapt ville ha nærkontakt med meg det første året hun levde, så sitter det LANGT inne å nekte henne å sove sammen med meg... Og få ting slår å sovne panne mot panne med Imouto eller å ligge i en krøll sammen med begge to og kose om morran... :heart:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skaffet meg en høy seng, jeg.. (90 cm)

Da var det slutt med beardiser hoppende rundt i sengen i tide og utide.

Så fikk jeg en boston terrier, og da ble en stol ved siden av sengen en utmerket "trapp" for en liten frossen bostondame... Og i perioder hvor jeg ikke vil ha henne i sengen blir simpelthen bare stolen fjernet. Litt "knirking" fra henne der nede på gulvet, såklart - men det ga seg fort.

Ellers ville jeg ha vurdert tipset til Jeanette, eller bare sette grind foran døren og la hunden finne et annet sted å sove i huset/leiligheten.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine bare ventet til jeg sovnet så hoppet dem opp og la seg godt tilrette. Der ble det bur på den jeg trodde var lederen og det fungerte bra. Den jeg har nå kan jeg si gå og legg deg til eller komm opp i senga og hun høreer enda etter

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lukk døren til soverommet.

Jeg gjorde det men om morgenen så lå det et stykk Flatcouted Retriever og et stykk Strihåret Vorstehhund i senga alikevell. SÅ her ble løsningen bur på den mest kreative og den andre falt da til ro på plassen sin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det pokkermeg nok. Når jeg kommer i orden på kontoret, så skal hundene få flytte inn der. Det er tusling og tasling, hopping opp og ned, leking og slafsevasking, vanndrikking og styr.

Når jeg må ligge i mørket og være streng, da tenker jeg at de heller bare kan få holde på som de vil, så lenge det ikke involverer meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det pokkermeg nok. Når jeg kommer i orden på kontoret, så skal hundene få flytte inn der. Det er tusling og tasling, hopping opp og ned, leking og slafsevasking, vanndrikking og styr.

Når jeg må ligge i mørket og være streng, da tenker jeg at de heller bare kan få holde på som de vil, så lenge det ikke involverer meg.

Hahahaha, det var da voldsomt til stemningsskifte fra posten din lenger opp *ler høyt* Sovet dårlig, eller..?

Jeg har rigga til hybel for valpis i kjelleren, hvor han nå blir boende på dagtid, når jeg ikke kan ha ham med meg. Men bare tanken på å være borte fra ham i så mange timer (back to work sucks) gjorde at jeg måtte stå opp midt på natta i natt og hente ham opp i senga (om natta sover hundene på TV-stua rett utenfor soverommet). Her er visst hunden og eieren like på tok etter hverandre... :heart::hug::heart:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er gudskjelov ikke like ille midt på natta, men de er veldig til stede.

*lol* Ja, da hadde de røket rett ut her også, ja. Måtte ut og be de legge seg i hver sine senger i går kveld - etter lang dag i hvert sitt bilbur syntes de visst at det hadde vært altfor lite tid til lek og moro, og mente at etter lights out var en god tid å ta igjen det tapte... Raissa er heldigvis såpass rutinert at det bare var å sende henne i seng, så ble det stilt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde mine hunder vært (så) aktive på natta hadde jeg enten hatt de i bur eller et annet rom :P Mine får sove i senga noen ganger, og da sover de helt til ca 9-10-11 og er stille hele natta. Soverom = sove :)

Denne videoen er tatt på ettermidagen idet vi hadde gått en tur og de hadde vært ute i hagen en stund. De holder IKKE på sånn midt på natta, altså! :lol:

Men det er mye aktivitet, som selvsagt hadde vært mindre problematisk og merkbar hadde jeg hatt litt lavere seng. Men jeg kan ikke bytte ut senga mi for at bikkjene skal ha lettere tilgang og bråke mindre idet de hopper opp og ned, synes jeg. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, jeg skjønte det :) Men jeg klarer ikke å sove om hundene mine er urolige. Feks i dag tidlig sov Bris i senga mi, men så ble han litt urolig og jeg ville sove lenger så jeg la han i buret ved siden av senga. Da sovnet han :P

Hundene mine sover fra 8-9 om kvelden til morgenen etter heldigvis :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

God løsning på slike problemer er å lære hunden(e ) at de må spørre, og få "ja" før de får komme opp i senga, på fanget i sofa osv. Jeg vil jo veldig gjerne ha dvergpuddelen i senga om natta, men ikke de dagene hun er skikkelig skitten (skjer fort ved lek i gjørma med beardisen..). Men det er ikke noe problem, får hun ikke "ja" når hun spør om å komme opp så gjør hun ikke det, ikke på kvelden og ikke heller i løpet av natta. Her i huset får man ikke opp i møblene (unntatt "hundesofan") uten å bli invitert, enkelt og greit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...