Gå til innhold
Hundesonen.no

valpeshow og tannvisning


Meg
 Share

Recommended Posts

På valpeshow skal en dommer være snill og grei, og gjøre det beste ut av situasjonen. Det meste er godtatt fra valper ;)

Så det i voksenringen i går også, mann med hund på rundt 18 mndr, ingen av de hadde vært på utstilling før. Både ringsekr og dommer skjønte det på måten de kom inn i ringen, samt de oppmuntrende ropene fra sidelinja :) Vel, hunden trakk seg skikkelig for dommer, den flagrende regnponchoen ble for mye. Dommeren ba handler løpe en runde i ringen for å løse opp, og idet dommer går inn i teltet for å gjemme seg avreagerer bikkja med å riste seg skikkelig, ekvipasjen løper en runde i ringen, dommer kommer ut igjen (med ponchoen på), og får se på tenner, kjenne og klappe så mye han vil. Bikkja fikk masse kos og ros, handler tråkka på skolissene sine og snubla inn i ringsekretæren, og begge syns at utstilling var mye gøyere enn de trodde på forhånd :D I tillegg fikk hunden certet ;)

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På valpeshow skal en dommer være snill og grei, og gjøre det beste ut av situasjonen. Det meste er godtatt fra valper ;)

Så det i voksenringen i går også, mann med hund på rundt 18 mndr, ingen av de hadde vært på utstilling før. Både ringsekr og dommer skjønte det på måten de kom inn i ringen, samt de oppmuntrende ropene fra sidelinja :) Vel, hunden trakk seg skikkelig for dommer, den flagrende regnponchoen ble for mye. Dommeren ba handler løpe en runde i ringen for å løse opp, og idet dommer går inn i teltet for å gjemme seg avreagerer bikkja med å riste seg skikkelig, ekvipasjen løper en runde i ringen, dommer kommer ut igjen (med ponchoen på), og får se på tenner, kjenne og klappe så mye han vil. Bikkja fikk masse kos og ros, handler tråkka på skolissene sine og snubla inn i ringsekretæren, og begge syns at utstilling var mye gøyere enn de trodde på forhånd :D I tillegg fikk hunden certet ;)

hehe det der har jeg også opplevd. Vi fikk litt tid på å summe oss, og så gikk det greit- i hvertfall bedre (Bikkja aldri stilt før, overtatt som voksen). Hunden fikk res. cert :)

Når det gjelder valpis, så er jeg ikke så sikker på at dommeren setter pris på valpetenner i jakkearmen? HERJE??? :=) Vi får trene mer

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På valpeshow er de ikke opptatte av at tennene skal være riktige, sånn reint bortsett fra at de fleste jo vil at bittet skal være korrekt. Tannmangel og lignende kan de naturlig nok ikke bry seg om. :P

Det de sjekker jo tilgjengeligheten. Derfor er det ikke feil at valpen susser på dommeren eller vil leke, men det er jo greit om dommer får løfta på leppa før balubaen setter i gang. :lol:

Anbefaler å stille på reine valpeshow, da er det veldig lav terskel for valpefakter. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring er at det kommer ann på dommeren, noen kaster valper med feil bitt rett ut av ringen og gidder nesten ikke se på dem engang (ikke engang gi en ordentlig kritikk) mens andre er ikke så nøye på det og synes det bare er gøy hvis valpen susser litt på dem :) Jeg har vært borti begge typer dommere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt morsomt at du laget tråd om dette, for jeg tenkte på en liknende tråd selv. Bris var på valpeshow forrige torsdag, og jeg ble ganske irritert på dommeren. Han liksom bare "kastet" seg fram mot hunden og Bris trakk seg unna, noe han ikke gjør med andre folk. Han er litt var, så jeg tenker Isak ikke hadde gjort det, men broren hans (og den eneste konkurrenten) reagerte også på samme måte. Begge fikk bra på gemytt (noe de har også, men jeg likte ikke at dommeren var så brå mot valpene).

Jeg synes dommeren burde fokusere på at det skal være en positiv opplevelse for valpene, og det synes jeg ikke det ble når han var så brå under tannvisningen. Synes han burde vite at spesielt 4-5 mnders alderen er kritisk med tanke på dårlige opplevelser, og at valper faktisk har spøkelsesperioder. Ellers en veldig flink dommer, men likte ikke at han var så brå.

Bris ble også BIR, og det virket ikke som han trakk noe på at han eller broren trakk seg litt unna (de fleste hunder ville trukket seg unna der altså).

Oppdretter sa han trodde noen dommere gjorde sånn med vilje for å se hvordan hundene reagerer, men jeg synes ikke det er greit å ikke legge opp til en så positiv opplevelse som mulig på valpeshow.

Jeg har ikke opplevd andre dommere som har vært så brå heldigvis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring er at det kommer ann på dommeren, noen kaster valper med feil bitt rett ut av ringen og gidder nesten ikke se på dem engang (ikke engang gi en ordentlig kritikk) mens andre er ikke så nøye på det og synes det bare er gøy hvis valpen susser litt på dem :) Jeg har vært borti begge typer dommere.

bittet er korrekt. Problemet er å få sett det :) Det kan hende det er likegreit å vente til hun er eldre og trene mer.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det varierer veldig på dommerne har jeg hatt inntrykk av.

Noen ler og gir valpen god tid, andre sier jaja da fikk vi ikke sett på bittet og valpen er ferdig. De fleste er dog enig i at valper er valper og bare lar de tulle

:P

Om valpen syns at det er greit at du ser på tennnene så kan du spørre dommern om du kan vise selv :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kodak beit dommeren skikkelig på valpeshow, da dommeren fant ut at han skulle riste på ei passtill eske for og få kontakt for deretter og stikke fingrene borti mitt lille matvrak. Han fikk seg et klyp i nesa, noe jeg synes var fryktelig unødvendig på en liten valp, men han tålte det jo helt fint og fikk knall bra kritikk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
    • Støtdempende innleggssåler i potesko er et alternativ for å redusere belastningen på leddene. Om du finner sokker eller sko som sitter godt og får til å feste sålene så de ikke sklir inni. Ulike materialer har ulik komfort å løpe på. Noen typer materialer absorberer all energi uten å gi noen bounce back. Gir en bedre treningsøkt, men er sikkert vanskeligere å få hunden til å akseptere fordi det føles rart og er mye tyngre å løpe med. Jeg kan lage såler av det beste som er av shock absorption per måleenhet, men for egen business vil jeg ikke si hva materialet er. Yttersålene fra to par gode maraton racingsko kan også forvandles til gode løpesko for hund, med litt kreativitet og fingernemhet. Lunar Lite såler fra Nike var en personlig favoritt å løpe på. Tynne, passe harde, perfekt balanse mellom støtdemping og feedback energi. ..for meg med min kroppsvekt. En må sikkert ta hensyn til at hunden legger mindre vekt i hvert steg. Racingsko for barn er kanskje et bedre alternativ for et upcycling prosjekt. 
    • Vi har hatt noen fine dager. Av bra ting kan nevnes flere lykketreff i sosialisering og miljøtrening, bl.a. en slags flashmob av studenter med ski og snowboard og bager i former og farger, med ulike språklyder, som plutselig rundet hjørnet og befolket bussholdeplassen med et tett kaos. Det var helt kewlt, men å entre støyete rushtidsbuss med sterke lukter av parfymer fra kælvete unge voksne i en læringsfase, det var han mer skeptisk til, og måtte bæres ombord for logistic flow. Der inne, mellom føtter og ski og bager og skrålete skrål av både lyd og lukt og visuelle inntrykk - en intens stank - der tok det nesten et halvt minutt før han ville ha mat igjen, etter å ha forsøkt redde oss to ut derfra da døren åpnet seg på neste holdeplass. Et whiff av frisk luft var den forsikringen han trengte for å slappe av med viten om at denne situasjonen ikke var evig, og snack tray åpnet seg for påfyll. Mange røy ut på en holdeplass et par minutter senere og vi benyttet anledningen til å bevege oss gjennom midtgangen til en annen dør med mer kaos. Avslappet og ok med det da, etter å ha blitt desensitivert for den sterke multi sensory stanken av unge homo sapiens i den mest intenste delen av parringssesongen. Hva de homoene ruller seg i for å frastøte potensielle partnere så de får studere i fred, det er en effektiv repellant ikke bare mot unge sapiens hunkjønn, men også mot Canis lupus familiaris. Den initielle aversjonen mot stanken ble allikevel overdøvet av glupskhet. Minner meg om et gammelt amerikansk visdomsord: — If Hitler had coke, there'd be jews in the bathroom with him. (Dennis Leary) Vi fikk også jackpot mens vi varmet oss litt i gangen på kjøpesenteret etter å ha fryst ute sammen med valpepasser mens muttern handlet mat. Der i den deilige varmen kom det en speedfreak (=amfetamin, med lukten av høyt adrenalin og mye bevegelse) som ville prate (mye og fort) og hilse på fysisk, og som plutselig kom tilbake inn døren med en diger, vilter og enda mer energisk rottweiler i puberteten, som kom rett opp i ansiktet på Ede for å snuse og sniffe og synes han var såååå nuskesnusk. I wow you ører og det 😍 blikket mens han sniffet og sniffet og sniffet seg høy på valpelukten av den lille krabaten som liknet hans tidligere og forsvunnede riesen bestekompis. Rottisen hadde adoptert Ede på flekken om han kunne. Ede var mer skeptisk. Den merkelige og utenfor normalområdet høye energien fra både hund og eier, plutselig inn i intimsonene - en helt ny og sterk opplevelse, den var gull å få for første gang nå, og ikke senere.  Ellers er pelsstell en interessekonflikt. Her må bare trenes og trenes og trenes om han ikke vil se ut som en forvokst labradoodle med samme lengde maskinklipp over det hele. Har ennå ikke vært oppi ansiktet hans med saks. Maskin på kinnet var helt i grenseland for han ville tolerere mens han gomlet. Veien til å kunne bruke begge hender mens han tålmodig står helt stille for å få refill av snacktray, den veien er LANG. Kanskje klarer vi catwalk stylish frisyre for å supporte de terrorutsatte deltakerne i Pride i juni, men til ski-VM-arrangementene som kommer snart får han bare stille som labradoodle imposter.  Ellers tror jeg han har tjuvlyttet til diskusjoner om IGP og ringsport. Muttern mener nemlig at C-arbeidet i IGP er både for kjedelig, for lite omfattende og av feil karakter for sin egen smak. Ring kunne muttern derimot gjerne trent, fordi det er mer omfattende, mer variert og mindre kjedelig, og hunden lærer mer selvkontroll. Jeg har ytret at jeg ikke gidder trene IGP C-arbeid, men er ivrig med dersom ring blir lovlig i Norge. Helgekurs med biting i drakt i Sverige og Danmark er jeg derimot motstander av. Det er farlig om en ikke trener det grundig. Som å lade et våpen uten sikring. Å trene med bitepølse istedenfor drakt eller arm her i Norge er en mulighet. Oppe til vurdering dersom noen byr på en regelmessig treningsgruppe i dugnadsånd. Ede må ha overhørt DELER AV samtalene, for han har begynt trene biting i drakt med determination og stolthet. Ikke har han fått med seg at det er kriminelt. Ikke har han fått med seg at ringtrening i hovedsak handler om å IKKE bite. Han gikk rett på den delen av treningen han oppfattet som essensen i sporten, for å gjøre muttern stolt av ham. Fjällräven-buksene mine i rollen som ring figurant bitedrakt, med muttern inni.. Rumpa, leggene, lårene - og fordi ros uteble ved de dype, gode, fulle grepene som skulle medført anerkjennende nikk og refill av snacktray for pen utførelse  - den tynne huden på baksiden av knærne mellom fortennene. Stakkaren skjønner ikke hvorfor muttern brøler og blir sint på ham og avviser ham når han bare gjør sitt ytterste for å leve opp til forventninger og krav og i tillegg er kreativ og tilbyr nye og innovative adferder for klikkertrening. Oh well. Snart fulladet, så muttern må fylle tanken for å klare nye eventyr. 
    • Å løpe så mye på asfalt er ganske belastende på kroppen til hunden, så ville først av alt prøvd å ha større prosent av turene på mykere underlag.    For å ellers unngå skader og overtrening er det lurt med en hviledag innimellom hvor dere går kortere tur eller gjør noe annet. Også er det viktig med oppvarming, nedtrapping og å gå over kroppen i ny og ne og følge med på at han ikke blir stiv ol.  jeg har ikke så peil på opptrening av trekkhund, men ville kanskje tenkt hviledag hver 4. dag isch? 😊 er sikkert noen her inne som har mer peil på trekkhunder enn meg. 
    • Bunnpris på Lade,Sirkus shopping og Valentinlyst senteret.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...