Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasen som er for krevende.


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

vel,jeg tror nok dobermann,border collie,malle og lignende brukshunder hadde blitt for krevende for meg akkurat nå. føler jeg verken har nok kunnskap eller tid til å gi en slik hund alt den trenger. har veldig lyst på en "skikkelig"brukshund en dag,men det blir nok en del år til enda.for å si det sånn er det flere dager jeg er glad for at jeg ikke har en sånn rase,enn de dagene jeg kunne tenkt meg å hatt en. :)

oi.så ikke før nå at det sto bare en.da må det nok bli dobermann

Skrevet

Går greit det :wink: Sikker fler som blir å nevne fler. Jeg syns at en sånn hund som Per Olav her inne har kunne jeg ikke hatt. (sånn ulvehund) Fordi jeg syns man må være veldig erfaren og kunnskapsrik for å håndtrere en slik rase. Det føler ikke jeg at jeg har nok av.

Og for å nevne fler hehe. Så shæfer føler jeg også at man må ha god peil for å ikke få en problemhund, siden det finnes mange usikkre hunder fra før. Mye jobb med å finne gode linjer og gemytter.

Og de fleste typer jakthund føler jeg ikke at jeg har noe kunnskap om for å ha.

Og rottweiler er jeg litt usikker på, om jeg kan nok.

Altså kunne nok sikkert ha skaffet meg dem og hatt dem, men poenget er at hvordan de hundene blir tilslutt, om jeg kan håndtrere dem på "rett" måte og føle meg trygg på det, og det er det jeg ikke kan på de rasene nevnt over. (og noen fler)

Skrevet

for krevendes for meg, vet ikke helt jeg tror det er mangen som er for krevendes kan liksom ikke bare si en hund, men de fleste jakt/fulgehunder vil jeg tro.

vet liksom ikke helt jeg, har liksom aldri satt meg noe særlig mere inn i de forskjellige rasene siden jeg konsentrerer meg mest om japanerne.

etter å ha lest Per Olav sin side om hans rase så kan jeg si at jeg godt kunne tenkt meg noe slikt men da føler jeg at jeg trenger mere erfaring på baken og sette meg litt mere inn i ting slike hunder kan brukse til og lært mere på den måten først.

Det kommer sikkert med tiden når ungene blir større og ikke trenger så mye oppmerksomhet fra meg som de gjør nå(de er jo bare 6 og 8 år).

Vi har jo vært uheldig med samojeden vår som vi hadde tenkt å lære opp til trekk da siden hun har HD- E så er det liksom ikke så mye hun kan brukes til, forde om hun ikke viser noe tegn til smerter eller stivhet så er det jo begrenset hva hun kan brukes til.

Har no fått skryt av andre med samojeder om at hun er heldig som får lov å være med på utstillinger forde om hun har HD, for de synes det var synd at folk pensjonerte hundene med an gang de fikk vite at hundene deres har hd.

Skrevet

Akkurat nå vil en husky være for krevende for meg, pga av mosjonsbehovet, igrunn samme med settere (Puma (BC) krever ikke så mye fysisk mosjon, jeg trener mye psykisk istedet). Dessuten vil nok en malle og en TSU være en smule krevende for meg nå.. Føler ikke jeg kan nok enda.

Skrevet

Saarlos wolfhound, azawakh og hollandsk gjeterhund - Tre raser jeg har såååå lyst på, men som jeg ikke føler jeg ville taklet. Saarlos og azawakh fordi de er "primitive" og skeptiske/skye av natur og hollender fordi den krever for mye mental trim...

Meeen, en dag skal jeg ha de tre rasene :)

Skrevet

Ville vært mye mer bekymret for å ikke klare en hund som krever mye fysisk mosjon (sledehunder e.l.) enn en som krever mye mental "mosjon" eller er sær/primitiv, for mitt vedkommende.

Og hadde ikke fikset en gneldrete (yapp yapp yapp stress stress) hund over tid. Blir sprø av gneldring. :? Gjeterhundraser generelt kunne jeg aldri tenkt meg (untatt canaan som vel ikke er typisk gjeterhund) :) pga stresset og bjeffing på en del av de jeg har møtt. Har blitt sliten i hodet av å høre på de etter kun ti minutter på et hundejorde. Så det hadde jeg ikke holdt ut over tid. (Vet ikke om det er rasen eller eierne dog).

Og jeg orker ikke utsette meg for å ha en liten rar hund (spesielt midt i Oslo) igjen. Ikke på grunn av hunden, men på grunn av menneskene. Det er sinnsykt slitsomt i lengden å være sirkus hver gang man skal en tur ut på plenen for hunden skal tisse. Det er krevende, ja. :roll: Stor rar hund er ok, for folk har mer hemninger da :)

Skrevet

Tja... Vanskelig spørsmål egentlig. Jeg tror nemlig jeg fint hadde "overlevd" med en border collie, belger etc, men slik jeg bor nå kunne jeg i hvert fall aldri hatt en Alaskan Malaute hannhund. Jeg drømmer jo om den herlige rasen, men den hadde nok blitt for krevende for meg om jeg hadde hatt en 1 år gammel, svææær malamute hannhund i hus :)

Skrevet

Hm.. Tror nok jeg ville sagt en ulvehund, alle typer, eller en Ovcharka.(??)

Generelt veldig store og trege hunder kunne jeg ikke klart.... Eller hunder som er hyperstressa.

Skrevet

Settere og andre fuglehunder, men særlig settere tror jeg. Kan godt hende at jeg tar feil, men jeg syns de virker som fjerne energimosjonstressbomber. Og det tror jeg ikke at jeg orker.

Skrevet

De fleste raser kunne jeg nok overlevd, har 2 krevende raser nå, så vet hvordan det er.. Men malle er en hard hund jeg ikke ville skaffet meg nå iallefall.. Men når jeg blir eldre og flytter ut så skal jeg ha mange store krevende brukshunder..*drømme*

Skrevet

Ok hvor skal jeg begynne? :)

Settere - Fordi at disse er utrolig energi rike og fortjener å få jakte siden det er det disse rasene er skapt for. De er veldig vanskelig å få kontakt med hvis de ser en fugl f.eks kan de jo blokke hele verden ute (det kommer jo helt sikkert an på hvilke linjer de stammer fra også) og jeg har inntrykk av at disse blir lett stresset hvis de ikke får det de trenger

Dobermann - Krever masse mental trening og man må vite hva man holder på med for å ha en slik rase. Det samme gjelder rottweiler

Saarloos - Disse må man virkelig sette seg inn i for å ha og som krever masse

Border collie - Blir lett stresset og trenger masse mental og fysisk trim.

Belgere - Samme som BC

Det er mange raser jeg aldri kunne tenkt meg og som jeg føler at jeg ikke kunne ha taklet pga rasens opprinnelige "gjøremål" sånn som BC som gjerne trenger å få gjete, settere som jakter osv :)

Skrevet

Jeg tror jeg hadde taklet de fleste raser egentlig, men det er noen få jeg styrer unna pga livssituasjonen.. (Bor for tiden i leilighet i Oslo - noe jeg ikke gidder særlig mye lenger)

Belgere generelt blir for voldsomme for min del. Siberian husky og alaska malamute passer dårlig foreløpig - bare vent til jeg flytter på småbruk, da vil jeg ha husky.

Skrevet

Border Collie er vel en av de mer krevende rasene. En Ranch aussie er nesten mer krevende... Malle har jeg inntrykk av at er en krevende rase og.

Skrevet

Dobbermann og Rottweiler er nei nei hunder for meg. [-X

Tror det er litt fordi jeg ikke er så begeistret for disse rasene og fordi jeg ikke liker gemyttet mange av disse hundene har, som mange ganger kræsjer med hvordan jeg selv er.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...