Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har alltid drømt om å ha geiter, og nå ser jeg snart en mulighet til å realisere drømmen.

Har googlet en del men finner utrolig lite.

Først og fremst er jeg ikke helt sikker på hvordan geiter jeg vil ha, men de har noen veldig fine på en gård i nærheten. Er ikke sikker på hvordan, de er langbeinte, elegante, korthåret og i flere farger ( rød, hvit, sort osv)

Ellers er jo dvergene nydlige.

Jeg vil ikke drive i stor skala, et par tre stykker. " kosegeiter".

Geitene håper jeg kan bo sammen med ponnine, men de er utbryterkonger eller vil et ordentlig strømgjerde være nok?

Noen her inne som har peiling på raser, generelt geitehold osv? :D

Skrevet

Vi hadde to dverg geiter, brøt seg ut hele tiden så og si uansett hvor mye vi sikret det. De fant alltid ett eller annet smutthullet å løpe ut igjennom, eller å hoppe over gjerdet for den slags skyld :P Den ene gravde seg til og med ut. Fant raskt ut at skulle vi ha disse to var det bedre å ha "frittgående" geiter, så de levde ute på tunet og knasket hageblomstene mine i to hele fine sommere <3 Vi tok de inn i en boks på natten (siden det lusker rev her omkring) også gikk de ute om dagen.

Ble for mye arbeid med geiter for vår del, det var alltid noe å passe på. De er supersøte, nysgjerrige, lærervillige og veldig morsomme. De finner på alt mulig rart, og de var virkelig noen skøyere :) Klikkertrente den ene, er vanvittig hvor mye man kan lære disse krabatene :)

Skrevet

jeg har ikke peil, men søstra mi skal melke over 60 geiter i sommer i Sogn, og vi skal besøke henne der. Gleder meg!

Skrevet (endret)

Ei venninne av mamma har nokre få geiter, og dei bryter seg lett ut av straumgjerde. Så ho har eit høgt, høgt gjerde til dei no, og ein bør vel også sjekke området for hol under eller i gjerdet der dei evt. kan komme seg ut. :P

Endret av Bellare
Skrevet

Denne er hentet fra linken lenger oppe, men det er direktelink til informasjon om ulike raser:

http://nsg.no/getfil...raser_print.pdf

Det er ikke så mange å velge mellom. Morsomt at du har laget denne tråden her, for jeg var senest inne på NSG sine hjemmesider for å lese om geiter i dag. :lol:

Jeg har denne boken om geitehold:

http://www.adlibris...isbn=8252925286

Den er dog skrevet mer for produksjon enn hobbyhold.

Nå har du kanskje tenkt å ha geiter til kos og ikke til melkeproduksjon eller slakt, men kjekjøtt er forresten fantastisk godt. :drool:

Skrevet

Geiter er KULE!! :thumbs: Har en venninne som driver med geit i stor skala (melk). Syns ikke de kan sammenlignes med sauer en gang. Geitene er så mye mer sosiale og morsomme. Jeg har lurt veldig på å skaffe meg det selv, men hører jo voldsomt mye om hvor fæle de er til å bryte seg ut så vet ikke om jeg orker. Men det er ikke umulig at det havner noen geiter på gården her en gang i fremtiden :)

Skrevet

Når jeg bodde i trøndelag hadde onkelen til min ex saue- og geitegård. Jeg hadde veeeldig lyst på geiter, men de anbefalte heller sau, nettopp fordi geitene er så flinke til å rømme. Så vi lånte 2 kopplam en sommer, og det var strevsomt nok, fordi de stakk av de og, og de var visst ikke på langtnær så ille som geitene kunne være :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...