Gå til innhold
Hundesonen.no

De sorte rever - Zita og Teddy


skaujenta
 Share

Recommended Posts

Da fant eg ut at det var på tide å lage en tråd til beistene mine, Zita og Teddy :-) Vil også fortelle litt om han som følgte meg fra fødsel til vi begge var 16 1/2år gamle, nemlig Labben. Alle desse er av rasen Norsk Sort Elghund - NES, en rase som ikke er like kjent som "broren", den Grå elghunden. Kort oppsummert kan man si at det er NES som er båndhundspesialisten, men har planer (jepp, snakket om det lenge, men nå skal det snart skje!) om å lage både rasetråd men også en egen jakttråd :-)

Zita:

Født 10.4.2000

Zita er godjenten min. Gjennomført herlig hund som alltid får folk til å smile, om det er familien, naboen, postmannen eller hvem som helst; hun sjarmerer de i senk. Hun har kurert mange for hunderedsel, da hun har en helt egen måte å lese folk på, og innstiller seg deretter. Hun er først og fremst en familiehund, men når hun får sjansen brillierer hun på jakt. Har ikke den store jaktlysten som Teddy har og Labben hadde, men jakthund er hun! Ellers liker hun å trene agility og triksetrening, og kan en god del "ubrukelige" triks. Vi skulle også for flere år siden ha et kull på henne, men da utløste graviditeten en noe svikt i hypofysen, som gjør at hun har problemer med stoffskifte, og hun mistet kullet. Eneste det betyr for henne i dagliglivet er at hun sliter med noe høy vekt, ellers påvirkes ikke hun på noe som helst måte. Kunnet skrevet en hel avhandling om hun, men kan heller komme med mer etterhvert slik at dere kommer dere gjennom det første innlegget! :-)

Teddy:

Født feb 2006.

Teddy er min brors hund, som han overtok av en gammel psykisk syk mann som 1åring. Lang historie kort; da han kom til min bror kunne han ikke noen verdens ting, og visste ikke at han var hund en gang. Mange ville vegret seg for å overta en slik hund, men det var noe mellom broren min og Teddy som vare sa klikk, og slike klikk kan man ikke alltid gjøre så mye med. Men nå er Teddy blitt verdens koseligste klump. Han er en racer på jakt, og gjør det umulig å gå på jakt uten å finne noe hjort. Han er en glad hund som er med på alt; snørekjøring, toppturer, ligge på sofaen, lp og triksetrening osv osv. Han er forresten en hund som gjør før han tenker, noe som har resultert i blant annet; hoppe ut av båt i høy fart, det var jo en fugl der må en skjønne (han hater vann). Og hoppe ut et vindu i 3etasje om natten, det var jo hjort på bakken!

Labben:

1991 - 2008 (døde før fylt 17).

Av alle ting så bestemte mine foreldre å kjøpe seg valp til eg ble født (nov 1991), selv om vi da ble 3 småbarn pluss valp. For å oppsummere hvordan det gikk; det kunne ikke gått bedre. Han ble vår bror, og spesielt eg og han var omtalt som "tvillingene". Der han var, var eg og omvendt. Han skjønte hvor sjør og liten eg var, og fra eg kunne gå gikk eg med han i bånd, uansett hva som skjedde rundt så gikk han å passet på meg. Han reddet faktisk livet mitt en gang ved å hoppe mellom meg og en slange som skulle angripe meg, og utrolig nok så overlevde han det bittet pga min far og en dyrlege som glemte alt som heter fartsgrenser. Labben var tvillingsjelen min, som har følgt meg gjennom tykt og tynt og lært meg det meste eg vet om meg selv, livet, hunder, verdier osv. Høres rart ut ja, men han var spesiell og skal eg fortelle noen om oppveksten min / livet mitt, så er han det viktigste som har skjedd meg. Han var også en helt fantastisk jakthund få hadde sett maken til! Han levde et godt og laangt liv, og var frisk og gikk som jakthund helt frem til han døde i en tragisk ulykke halvt år før hans 17årsdag, hvor en hel bygd, venner, nær og fjern familie ble sterkt rammet av. Han var rett og slett enestående på alle måter.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

NES er en vakker hunderase:)

Ja, det er eg helt enig i selv om eg kanskje ikke er helt innhabil? Hehe :P

Så nydelige!

Tuusen takk! :-D

Kjempefine! Teddy var spesielt fin :) Liker NES jeg!

Thank you! :-D NES er en utrolig flott rase ja, kjenner du noen sorte kanskje? :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så flotte de er! Fint å lese om, og å se mer av en av de mer ukjente av våre norske hunderaser. :)

Tusen takk! :-) Så bra folk vil lese om rasen og hundene, synes det virkelig er synd at rasen ikke er mer kjent. Selv om folk skal ha til båndhund går de ofte etter den grå da den er mer kjent, men da det virkelig faktisk er den sorte som er spesialisten. De er også gjennomført gode familiehunder som er med på alt fra lp, ag, snørekjøring, joggeturer osv. :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Nå er broren min og familien på ferie i Afrika, noe som betyr at Teddy bor hos oss i 4uker :-) Her er bilder fra en dag eg var på en fotballbane og slapp de løs :-) Skal se om eg får til å legge inn filmer fra da eg trente lp med han, noe som var svært komisk for under fvf kom det innimellom en nysgjerrig sjel og dulta i siden (snakk om bra konsentrasjon under stor forstyrring haha :P )

_DSC0012.JPG

_DSC0037+%282%29.JPG

_DSC0038.JPG

_DSC0039.JPG

_DSC0047+%283%29.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fine! Jeg tenkte først at det var jo veldig spesielt med svart buhund, men så skjønte jeg at jeg hadde tatt feil rase :lol: .

Tusen takk! Det er faktisk mange som aldri har hørt om den sorte elghunden før og tror de er sort buhund =P Alle kjenner til den grå som "elghunden", og vet ikke at det finnes både sort og grå (og hvit da, men den er svensk=P )

Nydelige hunder! NES er kjempeflotte syns jeg! :)

Tusen takk! :D Du er ikke alene om å synes det, hehe ;D

Åh, betatt! :wub:

Flotte hunder du har!

Thank yooou! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...