Gå til innhold
Hundesonen.no

Å spise som huleboerne


Hermes
 Share

Recommended Posts

Ja, det har jo kommet veldig de siste årene. Ortoreksi, besettelse av sunn mat og overdrevent fokus på å spise de "riktige" matvarene :) . Kom vel som en naturlig konsekvens av fitnessbølgen som herjer.

http://www.ntfe.no/14-tidsskriftet/nr-1-2013/55-ortoreksi

Just :). Var akkurat det jeg tenkte på :).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 200
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Åå nå trodde jeg tråden handlet om å spise grisete jeg.

Kalle det for noe fancy med -diett bakom,lansere det som noe nytt og vips som fluer på papir. ubehandlet og naturlig er ikke så vanskelig at vi trenger å la noen tjene store penger på oss?

Shoooot :| ... men men men.... skal jeg spise noe surt da? Eller hive innpå bakepulver så jeg IKKE blir så sur? Ehhhhhh.... shoot shoot shoot... :frantics:

Men Siri da, pH'en i kroppen din kan komme i ubalanse så cellene kollapser og hele deg går opp i røyk :sleep:

Jeg skal la det passere, siden karikering også er et viktig virkemiddel i kritisk tenkning :P

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fanatikeren fikk nytt skyts i posten i dag: Paleo Manifesto av John Durant.

Durant er selve definisjonen på moderne huleboer, eller hunter-gatherer, som han selv kaller seg :D Bloggen hans er illustrert med flotte bilder av steinalderlandskap, og selvsagt ser mannen ut som en huleboer også, eller en blanding mellom Jesus og en huleboer.

Se hans intervju hos Colbert Report her:

http://huntergatherer.com/press/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Shoooot :| ... men men men.... skal jeg spise noe surt da? Eller hive innpå bakepulver så jeg IKKE blir så sur? Ehhhhhh.... shoot shoot shoot... :frantics:

Putte lakmustesten i kjeften så avgjør vi hvilken vei vi må :D

Eller inn… bakveien? :|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke lest hele tråden, men for meg har det hjulpet veldig med et slikt kosthold. Da for diverse helseplager, som bipolaritet (ingen spesiell virkning av medisin), migrene, og diverse leddplager. Muligens ME også, men jeg fikk aldri diagnose, det ble bare snakket om i de månedene jeg knapt klarte å gå. Har vært ganske strikt på kostholdet og fikk en bedring etter det. 

 

Dårlig tarmhelse er linket til flere autoimmune sykdommer, og ikke minst psykiske. Gluten f.eks. stimulerer til produksjon av enzymet zonulin i tarmen, som åpner bindingen mellom cellene i tarmveggen. Da kan innholdet i tarmen komme seg ut i blodbanen, med de følger det har.

Hva? Gluten hva? *se på magen som ikke tåler gluten :-P *

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva? Gluten hva? *se på magen som ikke tåler gluten :-P *

Mye rart som kan være symptomer på feil kosthold for individet :)

Stress forårsaker også at produksjon av zonulin øker, og etter tarmen først er åpnet kan man bli sensitiv mot en del mat man i utgangspunktet ikke ville reagert på. Å legge om kosten da, for å minimalisere videre skade og bygge opp tarmveggen igjen, er i mitt hode logisk. Steinaldermat/paleo er et godt hjelpemiddel i så måte, da det utelukker de vanligste matintoleransene.

Så kan det være man er mer syk enn det gluten-og-meierifri kost kan hjelpe, da finnes GAPS og SCD, og 'autoimmun paleo'.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
Guest Kåre Lise

http://www.na24.no/article3711363.ece

Ren mat er bare ljug, påstår forsker. Blir litt forvirra av alt her, og undrer meg hvor mye lobby-ering som foregår både fra øko-siden og ikke-øko-siden...

Det er jo helt frivillig hvem man vil høre på, denne Miller ville jeg nå hvertfall ofret en liten bakgrunnssjekk på. Her er noe jeg fant raskt:

The article's other author was Henry Miller, a darling of the rightwing press who operates out of the Hoover Institution, among other industry backed lobby groups. Miller, like Chassy, has long been associated with Prakash's AgBioWorld. Miller recently co-authoredanother vitriolic piece on GM for Forbes, denouncing the "fear profiteers" of the anti-GM "protest industry". Miller's co-author on that occasion was none other than former Monsanto PR boss Jay Byrne of v-Fluence. Tellingly, Michael Pollan, the renowned New York Times food writer and professor of journalism at the UC Berkeley Graduate School of Journalism, described the piece by Byrne and Miller as a breathtaking example of "the Big Lie".

http://www.spinwatch.org/index.php/issues/science/item/164-smelling-a-corporate-rat

Dette er nok en mann med ymse interesser, sånn apropo lobby-ering og ljug. :)

Egentlig burde vi bare begynne å spise NASA-mat på tube, er vel der vi ender opp uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Miller tror at nikotin ikke kan skade, han er for bruken av DDT, mener at litt stråling er bare sunt, er for at mat skal kunne genmodifiseres uten at forbrukene skal få vite om det og er koblet til Monsanto-skandalen i USA.

http://www.alternet.org/food/meet-man-monsanto-and-friends-hired-lie-you-about-your-food

http://undermattans.blogspot.no/2013/05/monsanto-foretaget-som-vill-kontrollera.html

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

http://www.na24.no/article3711363.ece

Ren mat er bare ljug, påstår forsker. Blir litt forvirra av alt her, og undrer meg hvor mye lobby-ering som foregår både fra øko-siden og ikke-øko-siden...

Samme driten som titt og ofte kommer frem, noe av det er helt riktig, og nesten selvfølgelig, men samtidig svært ensidig. Flere enkeltstudier viser klar effekt av økologisk jordbruk, f.eks. hvis kjøtt fra tradisjonelt jordbruk sammenlignes med kjøtt fra økologisk jordbruk (og kraftfôr vs. naturlig kost for dyrene), som gir store utslag på vitamin og mineralinnhold, samt omega-3/omega-6-balansen.

I tillegg til næringsinnhold og at økologisk jordbruk er snillere med verden (all jordbruk i stor skala bryter ned jorden, uansett om det er tradisjonelt eller økologisk, å tro noe annet er selvsagt bare tull), er økologisk jordbruk snillere med dyrene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Merkelig nok er det det. For mange. EDIT: Dette er delvis de tingene lavkarbo/paleo-folkene argumenterer med, men som de møter stor motbør fra lavfett/kolesterol-folkene.

Minner meg litt om religiøs tro hvor det er om å gjøre å være mest ren og bevise at "de andre" tar mest mulig feil :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Minner meg litt om religiøs tro hvor det er om å gjøre å være mest ren og bevise at "de andre" tar mest mulig feil :P

Jeg skjønner ikke hva du preiker om, men det er en viss skyttergravdebatt mellom ulike fagmiljøer i ernæringsvitenskapene, ja, hvis det er det du tenker på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Minner meg litt om religiøs tro hvor det er om å gjøre å være mest ren og bevise at "de andre" tar mest mulig feil :P

Nesten som hundetrening :D

Red: men,jo jeg er litt enig med deg. Jeg blir litt matt av teoretikere og forskning meg hit og dit og alle mulige fancy navn på div som er nyoppdaget og ny forskning og whatever som er trendy og in akkurat nå. Puh. Sunn fornuft folkens. Og VIT HVA DERE SPISER.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt litt på denne Perlmutter på divserse podcaster, og vudert å lese boken hans. Han er veldig skarp og noe kontroversiell, men teorien hans om at korn/visse typer karbohydrater og stivelse kan føre til demens og alzheimers er han ikke alene om. Flere hevder demens er "hjernens hjerte- og karsykdom", altså at det er de samme mekanismene som står bak. Da er spørsmålet hva som fører til hjerte- og karsykdommer. Hovedstrømmen av ernæringseksperter hevder det er fett, særlig den dårlige varianten, og kolesterol. Men flere er nå uenig i dette, og hevder det er korn/sukker. Da uavhengig av medfødte genetiske disposisjoner, naturligvis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...