Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Idag på lydighetskursets siste dag tok vi hundene med i skogen. Der skulle vi få hundene til å krype under stokker, hoppe over stokker, opp på steiner etc etc. Jeg har aldri tenkt over å gjøre slike ting , lar liksom hundene bare gå tur. Men gud så gøy Oscar syns dette var, han var sååå ivrig, og klarte nesten ikke vente på tur :) Klumsete er han jo og ikke noe av det han gjorde så særlig elegant ut, stokker de andre hundene bare trippet under måtte han krype under osv hehe. Men han var så glad, var så moro å se hvor lite som egentlig skal til. Pleier dere gjøre slike ting på tur med hundene? jeg skal søren meg gjøre mye mer av slikt når jeg så gleden han fikk av det. Han var så engasjert og syns tydelig turen var mye morsommere når vi gjorde slike ting.

  • Like 1
Skrevet

Slik gjør min automatisk på tur :P han suser rundt som en turbo, sikksakk mellom trærne, over og under stokker :) Kjempefin måte å aktivisere litt ekstra på!

Skrevet

Ok hehe. Oscar finner en pinne å går å bærer den på tur. Ikke stort mer enn det igrunn hehe. Så ikke tenkt over med ham å finne på slike ting, men var moro. Og man får jo litt mer kontakt med hunden når man 'trener' og finner på litt sånt på tur vil jeg tro.

Skrevet

Robert elsker å klatre på stubber og store steiner, så vi legger gjerne skogsoppdagelsesferdene våre i nærheten av hogstfelt, han blir kjempeivrig og hopper og klatrer opp på stubbene og er stolt som en hane! :)

Skrevet

Vi har alltid gjort sånt vi :) Jeg ber ham hoppe opp på store steiner, over stubber, over bekker osv. Han synes det er kjempeartig! Og da følger han ekstra godt med på hva jeg gjør. Jeg pleier også å sette inn små øvelser som vent - kom - stå osv :yes:

Skrevet

Mine blir irritert de hvis jeg prøver å få dem til å leke litt med meg på tur.... turen er liksom deres tid til å være hunder og snuse og markere :P og de blir sikkelig oppgitt om jeg ber om noe...

Skrevet

Ok hehe. Oscar finner en pinne å går å bærer den på tur. Ikke stort mer enn det igrunn hehe. Så ikke tenkt over med ham å finne på slike ting, men var moro. Og man får jo litt mer kontakt med hunden når man 'trener' og finner på litt sånt på tur vil jeg tro.

Eldstemann her i huset har aldri vært en slik turbo som yngstemann er :) Han kan som din finne en pinne, trave litt rundt og eller lite annet. Yngstemann suser rundt som en gal hund ;)

Guest Yellow
Skrevet

Så gøy! :)

Hunden her er ikke like oppfinnsom, men han blir absolutt mye mer ivrig på turer i skogen med variert terreng, litt bratte skråninger osv., virker som han synes det er morsomt å måtte hoppe/"klatre" over ting for å komme over, eller gå i små stentrapper for å komme seg til små bruer og denslags. Skjer helt klart noe mer enn å bare gå langs asfalten, så går så mye i skogen som mulig. :)

Ellers pleier jeg å ha med meg godbiter nesten hver dag på tur, så tar vi enten å øver litt på triks på turen, eller så finner et sted å ta pause mens jeg kaster godbiter over et større areal så han kan bruke tid på å finne alle. Enkelt og greit.

Skrevet

Hvis de går løse, så holder de på sånn ja. Jeg får de også til å hoppe over veisperrer, gå på steingjerder og hoppe over trestokker i skogen. Men det er ingenting som slår å få løpe løs og villmann! Da er det full fart over, under, rundt osv.. Veldig herlig å se på. :)

Skrevet

Ja, har alltid holdt på sånn på tur, finnes ikke en ting jeg ikke prøver å få Thorvald til å klatre oppå/hoppe over/krype under etc etc. Utrolig artig :D Og syns turene blir artigere for oss begge på den måten, pluss at vi får lagt inn litt trening på diverse kommandoer, og masse kontakt, selvsagt.

Skrevet

Ja ikke noe er vel bedre å løpe løs. Men tenkte nå i disse båndtvangtider når man er i skogen, så er det jo greit å leke og finne på ting sammen med dem . Så syns det var moro. Oscar var i bånd under hver aktivitet idag . Han var mer sliten av en sånn tur enn en helt vanlig gåtur også. Jeg har bare ikke tenkt over å gjøre slike ting med dem i bånd på tur, så gikk liksom opp et lys for meg idag haha.

  • Like 1
Skrevet

Ja og en ting til, jeg har hørt så mye hele tiden at sankt bernhard ikke er brukendes til noe . De bare ligger der å sikler liksom. Så jeg har nok undervurdert ham litt selv om jeg vet han kan mye da, det mente de på kurset også. At jeg tenkte nei han kommer aldri til å komme under den stokken der feks..men han la seg ned å ålte seg under. Å den steinen var nok for høy, han er så tung i kroppen, men han kom seg opp uten problem. Så det var nok også en viktig ting jeg lærte idag om min egen hund. Han kan :)

  • Like 1
Skrevet

Laika synes det er kjempegøy å balansere på stokker, klatre opp på stor steiner osv. Jeg kan bare si opp der til henne og peke, så går hun gladelig opp. Kjempepraktisk når man skal ta bilder av henne! :)

I tillegg har jeg lært henne å balansere på murer langs veien, dette synes hun også er kjempemoro, og jeg klarer såvidt å holde følge med henne :P

Skrevet

Jeg går ikke bevisst inn for å aktivisere Nitro på turene, men jeg tar endel bilder av han, og da dirigerer jeg han opp på ulike steder og på steiner osv. Ellers er han selv glad i å hoppe opp bratte berg, på steiner og lignende. Ja litt sånn at jeg må bare må snu meg vekk slik at jeg ikke blir så engstelig. hehe. Noen ganger går vi jo også i ulikt terreng, så da blir det en naturlig variasjon.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...