Gå til innhold
Hundesonen.no

Aktivisering på tur


Ara
 Share

Recommended Posts

Idag på lydighetskursets siste dag tok vi hundene med i skogen. Der skulle vi få hundene til å krype under stokker, hoppe over stokker, opp på steiner etc etc. Jeg har aldri tenkt over å gjøre slike ting , lar liksom hundene bare gå tur. Men gud så gøy Oscar syns dette var, han var sååå ivrig, og klarte nesten ikke vente på tur :) Klumsete er han jo og ikke noe av det han gjorde så særlig elegant ut, stokker de andre hundene bare trippet under måtte han krype under osv hehe. Men han var så glad, var så moro å se hvor lite som egentlig skal til. Pleier dere gjøre slike ting på tur med hundene? jeg skal søren meg gjøre mye mer av slikt når jeg så gleden han fikk av det. Han var så engasjert og syns tydelig turen var mye morsommere når vi gjorde slike ting.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok hehe. Oscar finner en pinne å går å bærer den på tur. Ikke stort mer enn det igrunn hehe. Så ikke tenkt over med ham å finne på slike ting, men var moro. Og man får jo litt mer kontakt med hunden når man 'trener' og finner på litt sånt på tur vil jeg tro.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Robert elsker å klatre på stubber og store steiner, så vi legger gjerne skogsoppdagelsesferdene våre i nærheten av hogstfelt, han blir kjempeivrig og hopper og klatrer opp på stubbene og er stolt som en hane! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har alltid gjort sånt vi :) Jeg ber ham hoppe opp på store steiner, over stubber, over bekker osv. Han synes det er kjempeartig! Og da følger han ekstra godt med på hva jeg gjør. Jeg pleier også å sette inn små øvelser som vent - kom - stå osv :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok hehe. Oscar finner en pinne å går å bærer den på tur. Ikke stort mer enn det igrunn hehe. Så ikke tenkt over med ham å finne på slike ting, men var moro. Og man får jo litt mer kontakt med hunden når man 'trener' og finner på litt sånt på tur vil jeg tro.

Eldstemann her i huset har aldri vært en slik turbo som yngstemann er :) Han kan som din finne en pinne, trave litt rundt og eller lite annet. Yngstemann suser rundt som en gal hund ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Så gøy! :)

Hunden her er ikke like oppfinnsom, men han blir absolutt mye mer ivrig på turer i skogen med variert terreng, litt bratte skråninger osv., virker som han synes det er morsomt å måtte hoppe/"klatre" over ting for å komme over, eller gå i små stentrapper for å komme seg til små bruer og denslags. Skjer helt klart noe mer enn å bare gå langs asfalten, så går så mye i skogen som mulig. :)

Ellers pleier jeg å ha med meg godbiter nesten hver dag på tur, så tar vi enten å øver litt på triks på turen, eller så finner et sted å ta pause mens jeg kaster godbiter over et større areal så han kan bruke tid på å finne alle. Enkelt og greit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis de går løse, så holder de på sånn ja. Jeg får de også til å hoppe over veisperrer, gå på steingjerder og hoppe over trestokker i skogen. Men det er ingenting som slår å få løpe løs og villmann! Da er det full fart over, under, rundt osv.. Veldig herlig å se på. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, har alltid holdt på sånn på tur, finnes ikke en ting jeg ikke prøver å få Thorvald til å klatre oppå/hoppe over/krype under etc etc. Utrolig artig :D Og syns turene blir artigere for oss begge på den måten, pluss at vi får lagt inn litt trening på diverse kommandoer, og masse kontakt, selvsagt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja ikke noe er vel bedre å løpe løs. Men tenkte nå i disse båndtvangtider når man er i skogen, så er det jo greit å leke og finne på ting sammen med dem . Så syns det var moro. Oscar var i bånd under hver aktivitet idag . Han var mer sliten av en sånn tur enn en helt vanlig gåtur også. Jeg har bare ikke tenkt over å gjøre slike ting med dem i bånd på tur, så gikk liksom opp et lys for meg idag haha.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja og en ting til, jeg har hørt så mye hele tiden at sankt bernhard ikke er brukendes til noe . De bare ligger der å sikler liksom. Så jeg har nok undervurdert ham litt selv om jeg vet han kan mye da, det mente de på kurset også. At jeg tenkte nei han kommer aldri til å komme under den stokken der feks..men han la seg ned å ålte seg under. Å den steinen var nok for høy, han er så tung i kroppen, men han kom seg opp uten problem. Så det var nok også en viktig ting jeg lærte idag om min egen hund. Han kan :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Laika synes det er kjempegøy å balansere på stokker, klatre opp på stor steiner osv. Jeg kan bare si opp der til henne og peke, så går hun gladelig opp. Kjempepraktisk når man skal ta bilder av henne! :)

I tillegg har jeg lært henne å balansere på murer langs veien, dette synes hun også er kjempemoro, og jeg klarer såvidt å holde følge med henne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går ikke bevisst inn for å aktivisere Nitro på turene, men jeg tar endel bilder av han, og da dirigerer jeg han opp på ulike steder og på steiner osv. Ellers er han selv glad i å hoppe opp bratte berg, på steiner og lignende. Ja litt sånn at jeg må bare må snu meg vekk slik at jeg ikke blir så engstelig. hehe. Noen ganger går vi jo også i ulikt terreng, så da blir det en naturlig variasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...