Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg har tatt noen bilder av en hest jeg hadde på helför for noen år tilbake. Disse bildene har nå eier lagt ut i annonse uten å spørre meg og jeg har sendt henne en melding om å fjerne bildene (dette er andre gang, andre annonsen, hun gjør det så jeg var muligens ikke så hyggelig som jeg kunne ha vært.) og fikk da til svar om at siden hun eide hesten måtte jeg ha hennes tillatelse for å kunne legge bildene ut på nett og for å kunne evt. selge de.

Stemmer dette at jeg ikke kan gjøre som jeg vil med mine bilder bare fordi hun eier motivet?

Skrevet

Dette gjelder vel ikke dyr, men mennesker. Trodde jeg. men ja rettigheter ift bilder kan være ganske innviklet. Men hun kan i grunn helder ikke bruke dine bilder uten din tillatelse selv om hun eier motivet. Så det går begge veier.

Edit: men så spørs det jo også på hvilke premisser hun har fått tak i bildene. Har du gitt dem til henne? Har hun tatt dem fra din facebookside f.eks? Har hun kjøpt dem? I så måte hvilke rettigheter solgte du dem med? (med uten vannmerket osv)

Skrevet (endret)

Hun har nok hentet dem på facebook ja, de er ikke solgt.

Jeg trodde også dette bare gjaldt mennesker..

Hun har fjernet bildene nå men jeg ble jo ganske nysgjerrig da, om jeg faktisk ikke har lov til å bruke mine bilder til noe fordi hun eier motivet? Jeg syntes det virker som en ganske håpløs lov å overholde?

edit: Leifer

Endret av meika
Skrevet

Dine bilder, du eier rettighetene. At hun eier hesten har ingenting å si. Så lenge det ikke er folk med på bildene så kan du gjøre hva du vil med bildene, poste dem hvor du vil og selge dem til hvem du vil. Dyr har ikke det samme personvernet som mennesker.

Skrevet

Du kunne sendt ei rekning til ho. I følge kurshaldaren på eit fotokurs eg var på, så var det akkurat det ein skulle gjere om nokon stjal bildene våre. Og det utan forvarsel.

  • Like 2
Skrevet

Som de fleste her sier, bildene er dine. For å kunne selge eller publisere dem (på noen som helst måte, inkludert legge dem på nett) må du ha tillatelse fra eventuelle personer på bildene dine, ellers er det du som bestemmer hva som skal skje med de bildene.

Men vær obs på at om du legger de ut på facebook så gir du dem alle rettigheter til å gjøre hva de vil med bildene.

Skrevet

Motivet foran kamera har ingenting å si på det hvis det er offentlig plass, men her går jo man innen god gammel folkeskikk. Du har din fulle rett og jeg anbefaler deg å bare sende hun en faktura, så purring, så innkasso om h*n ikke vil betale.

Evt. kan du kontakte siden annonsen ligger på og få de selv til å fjerne dette.

Skrevet

Ok, takk for svar. Hun har fjernet bildene nå =)

Dog, hun jeg hadde denne diskusjonen med har studert foto i et år nå og hun sier det er en paragraf (et sted..) som sier at jeg ikke har lov til publisere bildet på nett eller selge det når det er hennes eiendom det er tatt bilde av. Jeg har spurt om å få vite hvilken paragraf dette er men det har jeg ikke fått..

Er det noen som vet noe ang. dette?

Skrevet

Ok, takk for svar. Hun har fjernet bildene nå =)

Dog, hun jeg hadde denne diskusjonen med har studert foto i et år nå og hun sier det er en paragraf (et sted..) som sier at jeg ikke har lov til publisere bildet på nett eller selge det når det er hennes eiendom det er tatt bilde av. Jeg har spurt om å få vite hvilken paragraf dette er men det har jeg ikke fått..

Er det noen som vet noe ang. dette?

står kun noe om mennesker her da, ikke eiendom.

6. kapitel. Forskjellige bestemmelser.

§ 45c. Fotografi som avbilder en person kan ikke gjengis eller vises offentlig uten samtykke av den avbildede, unntatt når

a) avbildningen har aktuell og allmenn interesse,

b) avbildningen av personen er mindre viktig enn hovedinnholdet i bildet,

c) bildet gjengir forsamlinger, folketog i friluft eller forhold eller hendelser som har allmenn interesse,

d) eksemplar av avbildningen på vanlig måte vises som reklame for fotografens virksomhet og den avbildede ikke nedlegger forbud, eller

e) bildet brukes som omhandlet i § 23 første ledd tredje punktum eller § 27 andre ledd.

Vernet gjelder i den avbildedes levetid og 15 år etter utløpet av hans dødsår.

Tilføyd ved lov 23 juni 1995 nr. 37 - se dens II - som opphevet den tidligere lov om rett til fotografi av 17 juni 1960 nr. 1 § 15 (i kraft 30 juni 1995 iflg. res. 23 juni 1995 nr. 572).

Du får rett og slett lese igjennom loven om opphavrett for å se om du finner noe. http://www.lovdata.no/cgi-wift/wiftldles?doc=/app/gratis/www/docroot/all/nl-19610512-002.html&emne=opphavsrett*&&

Skrevet

Ok, takk for svar. Hun har fjernet bildene nå =)

Dog, hun jeg hadde denne diskusjonen med har studert foto i et år nå og hun sier det er en paragraf (et sted..) som sier at jeg ikke har lov til publisere bildet på nett eller selge det når det er hennes eiendom det er tatt bilde av. Jeg har spurt om å få vite hvilken paragraf dette er men det har jeg ikke fått..

Er det noen som vet noe ang. dette?

Vi gikk gjennom en god del av dette på arkivfag også, og jeg kan ikke huske at det var noe unntak. Det er mulig at det er noe unntak dersom hesten har et stort navneskilt med hennes navn og adresse synlig på, eller bilen hennes med regnr. ol., men dyr er "fritt vilt" å publisere dersom du er fotograf.

Skrevet

Selv om hesten er hennes eiendom, så har du rett og lov til å publisere bildene hvor du vil. Du er fotografen, du eier rettighetene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...