Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Samboern var ute og jogga med bikkja idag. Og selv om de ikke jogga på asfalt hele tiden, har hunden klart å få skrubbsår under poten! Skjønner ikke helt åssen han har fått til det. Vi har vært ute og jogga før, og det har ikke vært noe problem. Men nå er skaden skjedd. Det er heldigvis ganske overfladisk, siden det kun er skrubbsår. Men det begynner jo å blø så fort han går på det, så er litt bekymra for hvor lang tid det vil ta før det gror. Vet at det må ha mest mulig luft, men jeg har ikke noe skjerm, så er redd han skal slikke for mye på det ;P

Så.. er det noe krise om han slikker på det? Jeg renser det to-tre ganger om dagen til jeg ser det blir bedre. (har så dårlig erfaring med infeksjon i sånne sår fra før av...) klorexcidin bruker jeg, og noe som skal gjøre at det gror raskere.

Må jeg bruke sokk ute selv om han bare skal gå på grass?

føler meg litt hønemor her. bryr meg sjeldent om småsår. men akkurat poter har jeg som sagt veldig dårlig erfaring med fra før :P

og hvorfor skjedde det? kan det være at potene var veldig tørre?

Skrevet

Kan ikke si noe om hvorfor det har skjedd, men jenta her fikk et skikkelig sår på en tredepute for noen uker siden.

Vi renset med pyrisept og holdt henne i ro i to dager. (dvs, at hun kun luftet seg i hagen for å tisse, etter det var det vanlige turer igjen) Vi hadde ikke noe sokk eller annen beskyttelse på heller, jeg tenkte nok at det var best at det fikk luft. :P

Er nok ikke noe å bry seg om, så lenge det ikke blir infeksjon i det. :)

Skrevet

Da min kutta seg under poten, tok jeg på et lite kompress og en ullsokk før vi skulle ut å gå, bare så det ikke skulle åpne seg igjen! Han måtte også gå pent i bånd noen dager. Funka supert det :) ser du til såret morgen og kveld, ser du fort om det er noen forandringer som betennelse :)

Slikker han så mye at det åpner seg igjen, så kan du ta på en sokk inne også! Til kutt i poten bruker jeg bare en av mine egne tykke sokker eller babysokker, for de puster godt:)

Skrevet

Vi var hos vetten med såret under tredepoten på Kuma. Hun sa vi skulle skylle med saltvann (øyedråper) når det kom noe i det, ikke la hunden sleike på det og gå med potesokk ute. Det gikk veldig bra. :)

Skrevet

han har vært uten sokk i natt. vil at det skal få mest mulig luft, så kryssa bare fingra for at han ikke skulle slikke på det :P på morgenen idag så det bra ut. Jeg tok på sokk og gikk ut for å lufte. Da vi kom inn var det blitt litt rødt og irritert igjen. Men nå lar jeg han ligge inne i ro hele dagen uten sokk. har rensa det. så da får vi satse på at det gror fort som f*** :P

Takk for svar. :)

Skrevet

Jeg pleier ta på spenol(Spenesalve/spenefett) bare. Sinksalve går også bra. Og Bluespray kan brukes. Dersom såret ikke er for dypt lar jeg dem bare gå, uten at jeg gjør noe nummer ut av det. Kan i verste fall bruke sokker. 2-3 dager med spenol gjør susen som regel.

De kan få sprekker når det er tørt ute, men ellers holder potene seg fine.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...