Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min mor har da vistnokk ikke råd til å fylle på rabiesvaksinen til bikkjedyret så jeg har sakt meg villig til å betale denne. Noen som aner sånn ca hva den vil komme på prismessig? Eller hva dere betaler? (bruker mest sannsynlig ålesund dyreklinikk da det er den vi har brukt til nå)

Skrevet

Du er klar over at man ikke "må" vaksinere årlig - kun minst 3 uker før hunden faktisk skal ut og reise?

Men jeg har dessverre ingen pris å gi. Dette varierer nok en god del fra vet. til vet. Så det lureste er å ringe litt rundt og "shoppe" etter beste pris...

Susanne

Skrevet

Nye regler :) Så det stemmer som Susanne L sier. Men kan jo være greit å "fylle på" årlig, nettopp fordi det er kjekt om man skal reise spontant.

Jeg forhørte meg i Osloområdet nylig, og det lå på omlag 5-600 inkludert nytt pass stort sett hos alle. Så du kan vel regne med å måtte betale alt fra 3-500 kroner tenker jeg.

Skrevet

Har akkurat tatt vaksiner på guttene mine.

Nå gadd jeg ikke ta imot spesifisert kvittering, men hele seansen kom på 1800 kr for følgende:

3 x rabiesvaksine.

3 x vaksine mot kennelhoste.

3 x helsesjekk.

1 x sjekk av irritert øye.

Alt i alt ikke så gal pris synes jeg.

Vil tro du vil måtte ut med ca 500 kr for bare rabiesvaksinen.

Om du bor på et sted med flere veterinærer, ta en ringerunde og sjekk pris.

Skrevet

De fleste veterinærer har "grupperabatt" på flere vaksiner/hunder samtidig, så er ikke sikkert det der er så veiledende.. Men mellom 350,- - 600,- er nok vanlig.

Skrevet

Jeg vaksinerte hunden min i dag, to ulike sprøyter, og det kom på i underkant av 700 kr. Det var ikke rabiesvaksine da, men de "vanlige".

Rabiesvaksinens pris kan være annerledes enn prisen for vanlige vaksiner, for det er jo medikamentet som bestemmer prisen. Og kanskje rabiesmedikamentet er dyrere enn de mot f.eks. kennelhoste? Ulike medisiner, ulike priser. En telefon til veterinærklinikken du har tenkt å bruke vil fort avklare hva det evt vil koste deg. Men før du vaksinerer.... er det strengt tatt nødvendig å vaksinere denne hunden mot rabies?

Jeg vaksinerer ikke hunden mot rabies, da jeg ikke har noen planer om å ta henne med til utlandet, hverken på ferie eller utstilling e.l. Det er ikke nødvendig for oss da. Har moren din noen som helst planer om å ta hunden med på ferie i sommer eller det neste året i utlandet? Hvis ikke, kan rabiesvaksinen trygt droppes. Vi er et rabiesfritt land, så det er ingen fare :)

Skrevet

3-400 kr tror jeg at jeg betaler. Men mener at vet'en slenger på en helsesjekk i samme slengen og, uten at jeg merker det.

Jeg kommer nok til å fortsette å vaksinere årlig, bare for å ha det gjort. Har uansett bruk for vaksinen minst en gang i året.

Skrevet

Jeg betalte 350 kroner for rabiesvaksinen nå i år hos en veterinærklinikk, og det inkluderte også en liten helsesjekk. I fjor hos en annen klinikk kostet det samme 800 kroner. Ganske store prisvariasjoner.

Skrevet

Hvorfor ringer du ikke Ålesund Dyreklinikk og spør?

fordi dette var utenom tlf tiden deres og på selveste 17.mai jeg lurte på det :P Og jeg har hukommelse osm en gulfisk så tenke sonen kunne hjelpe ^^

Men så det er nye regler ja, så da trenger man strengt tatt ikke ta den før 3 uker før man skal ut av landet. Må man da begynne vakinasjonsprosessen på ny med blodprøve og alt det der? Eller holder det med at dette er blitt gjort når han var valp? Hvordan fungerer denne nye regelen? Noen som har link til akkurat noe om dette, regelverk?

Skrevet

Du er klar over at man ikke "må" vaksinere årlig - kun minst 3 uker før hunden faktisk skal ut og reise?

Men jeg har dessverre ingen pris å gi. Dette varierer nok en god del fra vet. til vet. Så det lureste er å ringe litt rundt og "shoppe" etter beste pris...

Susanne

Har du link til reglene?

Vil ikke blodprøvene bli tatt lenger?

Gjelder dette til alle land?

Vil det endre noe med utreise til visse land hvis man starter å vaksinere rett før man skal reise istedenfor årlig?

Skrevet

695 betalte jeg for 2 x vanlige vaksiner (flerkomponent + kennelhoste) inkl helsesjekk.

tror jeg betalte 375 for rabiesen 2 uker seinere, men da ble den tatt samtidig som 6 valper fikk sine chip og parvovaksiner. Så ca. 450 kanskje på min klinikk.

  • Like 1
Guest Kåre Lise
Skrevet

Har du link til reglene?

Vil ikke blodprøvene bli tatt lenger?

Gjelder dette til alle land?

Vil det endre noe med utreise til visse land hvis man starter å vaksinere rett før man skal reise istedenfor årlig?

Fra 2012 gjelder 3 ukers regelen. Om det er noen unntak så ligger det sikkert på mattilsynet sine sider. Passer oss veldig bra for passet her er gått ut i forhold til de gamle reglene :)

vi skal ta vaksine nå igjen, rabies og de vanlige 3? Siden de ikke skal taes samtidig betaler jeg 575,- pluss 100 eller noe etter noen uker for å dele de opp. Greit nok og det er rett nedi veien :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...