Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dere med mange hunder, hvordan ser dagene deres ut? Hvordan aktiviserer dere de forskjellige hundene, både med tur og hodebry? Hvor mye tid bruker dere på hundene i løpet av dagen?

Tenker altså på de med 4 eller fler hunder. En ting er 2-3 hunder. Men når man har 5 hunder så lurer jeg fryktelig på hvordan dagene ser ut :D

(Og spør ikke fordi jeg har planer om å skaffe meg ørten bikkjer på en gang, men finner det litt beundringsverdig da jeg syntes det er nok med èn :P )

Skrevet

Har venner med flere hunder og naturligvis bruker dem VEEEELDIG mye tid på det dem kan rett og slett ikke ha noen flere hobbyer den meste av tiden går til hund jobb unger og daglidagsting og det hele blir enn livstil

Livstil blir det jo bare med 1 hund også .

Og dette avhenger jo selvfølgelig hvilken rase'r du har og om du bruker dem til noe om du vil ha optimalt eller bare overlev bart hundehold også da :)

Gitt at du har 20 siberian husky så går det meste til rutine og da bruker man som oftest hundene til kjøring og aktivisering som sådan

  • Like 1
Skrevet

Har pr nå 9 hunder, kommer til å øke på med 1-2 i løpet av året. Sånn bortsett fra at de er flere så gjør jeg stort sett det samme som når jeg hadde en hund. Om natta sover 2 på soverommet, 3 på vaske/hunderommet, reseten på kjøkkenet. Ingen i bur nei. De får måltider sammen på kjøkkenet. Så er det noen timer ut i hundegård for de som vil det, noen vil være igjen inne å kose litt mens jeg spiser frokost. Går sjelden vanlig tur, vi kjører som regel vogn eller slede og da er hele gjengen med. Hodebry får de sjelden, jeg har mistet totalt interessen for den type hundetrening. Før var jeg relativt aktiv innen lydighet og spesielt agility, konkurrerte litt også, men har gått lei, trives så veldig mye bedre i skogen! Det hender vi trener litt triks for moro :) "Freestyle" til radioen f.eks synes noen av hundene er knallgøy. Border colliene får brukt nøtta si på gjeting.

Vet ikke helt hvor mye tid jeg bruker på de egentlig, de er liksom rundt meg hele tiden når jeg er inne akkurat som når jeg hadde 1-2 hunder. De er ganske mye inne, særlig på ettermiddag og kveld. Jeg liker å ha de rundt meg, og de liker å være i nærheten. Klart det blir mye hår, og det må støvsuges ofte, men det er sånn vi har valgt å ha det, og vi trives med å ha det slik. Hundene er rolige inne, herjing og lek gjøres ute.

Hundene er også en del av jobben vår, så vi er heldige sånn sett (jobber med grønn omsorg). jobber hjemme på gården, så de er ikke alene hjemme 8 t som en del andre hunder.

  • Like 2
Skrevet

hjemme har vi 5 hunder. 2 mine og 2 mamma sine, hun har de på dag tid når jeg er på skolen, hun kjører meg til skolen, så drar hun å går tur med 3 eller 2 av de. hun varierer fra dag til dag, det er liksom en ekstra tur liksom ;)

Skrevet

Jeg har 5 stk Australian Shepherd i alderen fra 6 år til 19 mnd. 3 av de trener/konkurrerer jeg med. Den fjerde er yngste sønnen sin, så alt ansvar utenom foring er hans jobb. Den 5 er "gårdshunden" og er allemannseie ;-) Hun aktiviseres ikke så mye utenom turer, og hun trives med det.

Vi er mest aktive i sommerhalvåret, da går all fritid til å trene de 3 i Lp, spor (blodspor og NBF) og rundering + konkurranser. Jeg jobber hjemme, og de er enten løse rundt meg, eller ute på stooor tomt. 3 stk sover i sengene våre om natten, mens 2 sover på hvert sitt store hunderom. Bur har vi kun i bilen :thumbs:

Om vinteren trener vi naturlig nok ikke spor/rundering, men vi trener litt varierende mengder Lp, og jeg prøver å lære de til å bli habile trekkhunder- noe jeg kun har lykkes delvis med :icon_confused: Men vi har det gøy i forsøket og jentene får aktivisert seg nok til at de er rolige om kveldene :D

I tillegg til dette tar våre to sønner sin del av turing av hundene + at vi ofte er på skogsturer med hele gjengen (gjerne truger om vinteren) og vi sper på med latmanns trening på jordet (Les: kaste ball) Alt ettersom dagsformen :)

De virker stort sett fornøyde med aktivitets nivået :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har 4 hunder og mye av tiden min går med til hund, noe jeg liker da :)

Men syns ikke det er så stress , så lenge de får nok tur og hjernetrim så ligger de som slakt inne å sover, og da har jeg tid til fuglene. Kommer nok helt an på hva slags raser man har hvor krevende det blir. Jeg hadde ikke orka 4 som var så aktive og krevendes som blandingshunden her feks.

Skrevet

Dere med mange hunder, hvordan ser dagene deres ut? Hvordan aktiviserer dere de forskjellige hundene, både med tur og hodebry? Hvor mye tid bruker dere på hundene i løpet av dagen?

Tenker altså på de med 4 eller fler hunder. En ting er 2-3 hunder. Men når man har 5 hunder så lurer jeg fryktelig på hvordan dagene ser ut :D

Vi har atm 4 Collies, med 5 under planlegging og forhåpentligvis et valpekull til høsten.

Tur er ikke noe problem, to i hver hånd (og nå har jeg bestilt et kobbel med fire haneføtter av psycolynx.) også går vi tur... Men, vi går aldri "lufteturer", de blir luftet først, så går vi tur etterpå og GÅR. De får springe løse i stallen, og der får de ut mye energi. Hodebry er heller ikke noe jeg tenker særlig over da de bruker hodet sitt mye med etåringen vår som de går rundt med hele dagen også.

Vi er på treninger i hundeklubben mandag, tirsdag, onsdag og torsdag ettermiddag/kveld og trener lydighet, utstillignstrening, agility, rally, spor og rundering + at helgene går til utstillinger(som er det jeg brenner for.) og kurs.

Vi har ikke noe hunderom, vi har ikke bur og vi stenger ikke hundene vekk fra oss. Vi har ikke hundegård. De sover alle fire på soverommet vårt og rulerer iløpet av natten på hvilken to som får ligge i sengen, og de to som ikke ligger i sengen har sin egen enkelt seng bortenfor vår seng.

Hvor mye tid jeg bruker på hundene? Tja, all min våken tid :) Er vi ute så er de selvsagt med, rideturer så er de med, vognturer med Sophia så er de med (Det er overaskende lett å gå med fire hunder og barnevogn faktisk. Ihvertfall når man har så mye kontroll og kustus på hundene som jeg har :) ) Om kvelden foran tv'n så er det pelstell som gjelder. Leker jeg og Sophia inne så er hundene med på leken. Min "Alenetid" er hundetreningene.

Vi har gode rutiner og jeg synes ikke det er slitsomt :) Og nå har vi til og med to unghunder på akkurat samme alder der ene har løpetid.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...