Gå til innhold
Hundesonen.no

Bli kjent med gjeterhund i Oslo?


Recommended Posts

Skrevet

Hei alle!

Av nysgjerrighet har jeg lenge hatt et ønske om å bli kjent med gruppe 1-hunder - jeg ønsker å få avskrevet fordommer og danne meg et omfattende bilde av ulike raser, aller helst i lydighets-, agility- eller brukssituasjon. - Det er altså ikke av veldig stor interesse å se hvordan hundene går venstresvinger i utstillinger, selv om det kanskje er bedre representanter av rasene utseendemessing der. Det er hodene deres jeg vil skjønne! Hehe...

Raser jeg har spesielt lyst til å titte på:

- Australsk kelpie

- Bruks-schäfer

- Groenendael

- Tervueren

- Hollandsk gjeterhund

- Pyreneisk gjeterhund

- Australsk gjeterhund

(- Nova scotia duck tolling retriever - ja, jeg vet det ikke er en gjeterhund, men det er også en rase det hadde vært artig å sammenlikne med)

Jeg har lest utallige tråder i forumet angående raser o.l, og har rett og slett kommet fram til at skal jeg komme noen som helst vei må jeg ta steget og MØTE og bli kjent med ulike representanter av rasene. Dersom noen skulle lure er det ikke snakk om ny hund på mange år, det er kun for å orientere meg :)

Så, hvor vil dere sonen-eiere anbefale meg å begynne? Hvor kan jeg få oppleve disse ivrige, førerorienterte hundene i sitt ess? :D Setter pris på alle tilbakemeldinger eller tips om hvor jeg kan komme å se på treninger/konkurranser/treff/o.l. :)

Skrevet

Sikkert noen her som kan stille opp, i tilegg så finner du jo oversikt over arrangemanger på nkk sine sider. Det er fritt frem til og møte opp på både LP, bruks og AG stevner og være tilskuer.

Skrevet

Bli gjerne med på sonen-treningene når de arrangeres her i Oslo-området. Der dukker det alltid opp minst én gjeterhund. ;) Og det er en uformell setting hvor du både får sett hundene i action, hilset på dem selv og pratet med eierne om hvordan de er.

Skrevet

Stevne på onsdag på Ekeberg kl 17:00

En del soniser skal dit og det kommer garantert noen kelpier, belgere fra sonen dit :)

OT: Hvor finner man sånn informasjon? Har prøvd å lete men finner ingenting... :P

Skrevet

Stevne på onsdag på Ekeberg kl 17:00

En del soniser skal dit og det kommer garantert noen kelpier, belgere fra sonen dit :)

Hm, hva er det? Nå skal vi på konkurranse-kurs, så kommer nok ikke uansett, men.

Ellers ville jeg prøvd raseklubber. Schæferene, belgerne og retrieverene har jo egne raseklubber som har treff, treninger og arrangement.

Skrevet

OT: Hvor finner man sånn informasjon? Har prøvd å lete men finner ingenting... :P

terminlistene til nkk? :P

Hm, hva er det? Nå skal vi på konkurranse-kurs, så kommer nok ikke uansett, men.

Ellers ville jeg prøvd raseklubber. Schæferene, belgerne og retrieverene har jo egne raseklubber som har treff, treninger og arrangement.

LP stevne i regi av belgerklubben avd oslo. Er på ekeberg camping 17:00 :)

Guest janson
Skrevet

Stevne på onsdag på Ekeberg kl 17:00

En del soniser skal dit og det kommer garantert noen kelpier, belgere fra sonen dit :)

Jupp. Jeg tar i alle fall med meg Mikke Mus. :)

Skrevet

Jupp. Jeg tar i alle fall med meg Mikke Mus. :)

jeg har med min, vet om en kelpie til, + belgern til grim. og er garantert flere belgere/bc ol der :P

Sånn ellers vil jeg si å bli med på sonentreff er en god start :D

Skrevet

Tusen takk for så mange svar! Skal prøve å få fri fra jobben på onsdag, så kan jeg komme å se :D Såkalte sonen-treninger/treff, blir de annonsert her i forumet? Får følge med og slenge meg med når jeg har mulighet :thumbs:

Skrevet

Tusen takk for så mange svar! Skal prøve å få fri fra jobben på onsdag, så kan jeg komme å se :D Såkalte sonen-treninger/treff, blir de annonsert her i forumet? Får følge med og slenge meg med når jeg har mulighet :thumbs:

Ja, følg med i hundetreff-kategorien, under "Oslo". Der lages det emner stadig vekk med forslag om tid og sted, og da er det bare å slenge seg med! Det er til og med lov å starte et eget emne og spørre om noen vil komme og trene et eller annet sted så du kan komme og se på. ;)

I tillegg er vi mange gjeterhundeiere her inne (min er bare to måneder gammel da, hehe), og det går også an å spørre direkte (f.eks. via personlig melding) om man kan møtes og gå en tur, eller om du kan komme og se på mens vedkommende trener. :)

Skrevet

terminlistene til nkk? :P

Jeg leita men fant det ikke. Men DER var det vettuu :lol: Kanskje prøve å komme en tur om det ikker er andre planer. Få tatt litt bilder :D

  • Like 1
Skrevet

jeg har med min, vet om en kelpie til, + belgern til grim. og er garantert flere belgere/bc ol der :P

Men belgern EER jo Grim. :aww:

Monolita: stevnet starter kl 17.00 og det er påmeldt nesten 80 ekvipasjer, så med mindre du jobber kveldsvakt så burde du rekke å se et par. :)

Skrevet

Nesten 80!? Wooow. Det ser dårlig ut med å finne vikar, men siden jeg slutter 6 kan jeg kanskje rekke å se noen ekvipasjer uansett, er der sikkert nærmere syv. Igjen, takk for hjelpen, dere skal ikke se bort fra at jeg dukker opp på treff framover! - Og alle som skal delta i morgen, lykke til! :icon_clapping:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...