Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele for hund med rygg/nakkesmerter


Recommended Posts

Lurer litt på ny sele til Snusern om noen har noen gode tips. Trenger sele som helt kan erstatte halsbånd, og siden jeg har sterke indisier som tilsier at hun har vondt i nakken sin, så må jeg ha noe som belaster nakken minst mulig. Kanskje vanlig sykkelsele er veien å gå? Pr i dag har hun to nomeseler jeg veksler på, begge sitter greit i halsne, og hun viser ingen tegn til vegring med å ta dem på ol. Men jeg er ikke god nok på anatomi til å se hvor mye press det blir på nakken.

Må ha en sele som hun kan trekke i, hun trekker ikke ekstremt mye, men går gjerne med godt drag i lina, og dette er noe hun SKAL få fortsette med. Vi bruker grime når jeg må ha halsbånd på henne allerede, for å unngå press på halsen som følge av draing.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Grime er vel det verste du kan bruke på en hund som har nakkesmerter, som atpåtil drar.

Ville funnet en sele som likner på passform til Puppia sine, om ikke str. XXL kan passe. Ekstremt mykt og tøybart stoff rundt hele nakkepartiet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Havanaislove kom meg i forkjøpet, men ja, grime er vel det siste du skal bruke nå. Vil og tro at selv om hun ikke direkte trekker i grimen så belaster det nakken likevel med at hun anstrenger seg for å ikke trekke, om du skjønner? Med mindre hun er helt avslappet når hun har den på da, jeg vet jo ikke hvordan hun er. Jeg vet bare at Casper, og andre hunder jeg har brukt det på blir veldig "stive". Dette er ikke anti-grime propagandaen jeg gjerne kan sette igang med altså, ikke derfor jeg skriver det :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Vet ikke hva som er best men finnes seler med feste på begge sider, seler med feste under og nome og non-stop. Vet ikke hva som er best på Tispa di. På bilde virker hun jo mye tynnere enn ellers rasen er. Så kommer det ann på hvordan hun vil trekke og om du vil legge til noe ekstra på selen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun trekker ikke i grimen, vi går ikke tur med den på, har den kun på i byen der jeg må ha kontroll på hodet hennes, og da tusler hun rimelig ved fot uansett. Og i møtetisuasjoner når jeg har alle tre med, der har jeg strengt tatt ikke noe valg om jeg skal gå med alle tre. Klar over at grime ikke er spesielt bra for nakken, men jeg inbiller meg at det er bedre enn halsbånd i og med at hun faktisk kan finne på å virkelig rykke i halsbånd. Trene henne er ikke et alternativ pr i dag. Må bare ha noe som funker.

Lijenta:

Hmh, ja kanksje noe med puppiautforming hadde vært noe? Skal høre med både vet. og fysio. Dumme er at dyrebutikker sjelden har mer peiling enn meg selv, så er ikke noe hjelp å hente der. Hun er spinkel ja, i forhold til de fleste andre på hennes størrelse, så er vrient å finne noe som passer ordentlig. Nå er hun 30 kg og skal ikke bli tyngre, lurer på å ta henne ned et kg eller så for å se om det er bedre for kroppen hennes.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hund som har hatt skiveprolaps i nakken. Jeg bruker brystselen fra Youkon hundeutstyr: http://www.4dogs.no/hund/trekk-og-tur/seler/turseler/brystsele#variation=195253. Den ser ut til å fungere veldig bra. Den sitter utrolig godt på! Ved første øyekast så ser den kanskje ut som ei vanlilg sykkelsele, men brystreima og reima som går under buken er "sydd sammen på skrå" (jeg klarer ikke forklare bedre) ikke 90o som på en sykkelsele. Skuldrene har derfor god bevegelsesfrihet. Akkurat det har ingen betydning for nakken, vil jeg tro, men jeg vil likevel nevne det.

Sela holder 30 kg terv som til tider trekker mye og enkelte ganger utagerer litt mot andre hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

299,00

DRAGRÅTTAN CANI-CROSS

Har ikke prøvd den på hunder med nakkesmerter, men kan ikke tenke meg at den gir belastning på nakken, og den sitter litt bedre enn vanlige sykkelseler.

Jeg har denne til mine hunder, og den sitter velig bra, og hodet/nakken blir fri. En trenger ikke stramme den voldsomt over ryggen heller :-)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for tips! Debbie: hvor har du kjøt den selen hen? Der er det ikkeno press fra selen på ryggraden i det minste.

Alle er notert, vurderer å finne en godt polstret sykkelselevariant ja.

Jeg har kjøpt den på Godbiten.no- eller søk på godbiten på facebook.

Mannen er grei, men ikke alltid like lett å få tak i.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...