Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da jeg var yngre ville jeg ha guttesykkel, for det var kulest. Nå er jeg litt eldre og bittelitt mer opptatt av funksjonalitet enn utseende når det kommer til sykler.

Sykkelen jeg har nå er for det første egentlig ikke min, og for det andre ikke så veldig egnet til den bruken jeg trenger den til (det er sånn flott damesykkel som man kan sykle maks to kilometer i timen med uansett om det er oppover, bortover eller nedover). Derfor skal jeg kjøpe ny sykkel, men jeg vet ikke helt hva slags.

Så jeg lurer på et par ting, da. For det første hva forskjellen på damemodeller og herremodeller (når det gjelder sykler altså, ikke mennesker) er. Jeg sykler ikke så mye med skjørt, så jeg trenger ikke lav stang for å komme over på en elegant måte, hehe. Men jeg vil jo ha den sykkeltypen som er best for meg! Jeg er ikke så veldig høy, 1.63 omtrent, og har derfor heller ikke så innmari lange ben eller armer. Det er kanskje noe å ta hensyn til når det gjelder valg av modell?

Det andre jeg lurer på er hva slags type sykkel jeg bør kjøpe, og om noen kanskje har noen konkrete tips? Krav til sykkelen er:

- Jeg skal bruke den først og fremst til å sykle til og fra venner/skolen/butikken, altså på asfalt. Ås er et relativt flatt sted, men jeg bor på toppen av den eneste bakken i kommunen, omtrent, så det må være mulig å sykle litt oppover og nedover med den, liksom.

- Så kommer jeg også til å bruke den med hundene. Det fører med seg to ting: For det første at det er mulig å feste springer på den, og for det andre at den fungerer fint på grusveier.

- Jeg ser for meg en billigsykkel, dvs rundt 2-3000. Æ e gjærrig, sjø.

Skrevet

Du skulle vært i Tromsø, selger min asfalt/offroadsykkel til 1000 kr, den er SOLID (nakamura, med demping foran og 24 gir). Eneste grunn til at jeg selger, er at jeg måtte kjøpe meg sykkel da jeg bodde på Svalbard og den ble "litt bedre" siden man ikke trenger å betale moms ;)

Menne. Siden du nå ikke er her så har jeg ikke så mye tips, men en hver vanlig terrengsykkel til 2-3000kroner ville oppfyllt alle dine krav :)

Skrevet

Du kan ta den med sørover da :whistle:

Hehe.

Jeg regner med at i min prisklasse er det ikke så stor forskjell på syklene, så jeg kommer nok til å kjøpe den som passer meg prismessig liksom. Hovedspørsmålet blir derfor om jeg bør velge herremodell eller damemodell - eller rettere sagt, hva som egentlig er forskjellen på dem?

Skrevet

Jeg ville valgt damemodell siden du skal sykle med hunder. Litt enklere å komme av om noe skulle skje osv. Jeg tør ikke sykle med hund med min herresykkel iallefall, føler meg litt for låst.

Guest Jonna
Skrevet

Jeg ville valgt damemodell siden du skal sykle med hunder. Litt enklere å komme av om noe skulle skje osv. Jeg tør ikke sykle med hund med min herresykkel iallefall, føler meg litt for låst.

Jeg fikk anbefalt herresykkel når jeg kjøpte meg ny om hundene trekker mye og har springer på. Dette pga herresykkelen har vist ett mye bedre balanse i seg selv.

Skrevet

Åh, motstridende råd gjør det ikke noe lettere for meg å velge, da! :P Tinka trekker ikke i det hele tatt, hva den andre kommer til å gjøre er ikke godt å si, men den vil vel fort finne på å trekke litt mer enn Tinka gjør, ja.

Men altså, er forholdet/avstanden mellom sete, styre osv likt, da? Er det ikke et poeng at jeg som er såpass kort bør kjøpe damesykkel, eller spiller det ikke noen særlig rolle?

Skrevet

Jeg fikk et hot tips fra en venninne som har syklet fra Sveits til Danmark, om at hybrid er lurt om man vil ha en litt stødig sykkel som også er lett. De trenger ikke å koste så mye heller. Jeg fant en her om dagen som kostet 2000,- eller 2500,-

Skrevet
- Så kommer jeg også til å bruke den med hundene. Det fører med seg to ting: For det første at det er mulig å feste springer på den, og for det andre at den fungerer fint på grusveier.

Jeg kjøpte herresykkel nettopp pga festet til Springeren - det er akkurat så langt at det ikke er plass til det på svært mange sykler, dessverre. Jeg er veldig fornøyd så langt med min nye sykkel fra XXL - husker ikke helt prisen, men rundt 3000 kr tror jeg, med dempegaffel og alt mulig - for meg var det en kjempeoppgraderig fra den gamle billigsykkelen min, så sykling ble brått en helt ny opplevelse liksom *ler*.

... og forøvrig aner jeg ikke hva som er forskjellene på herre- og damesykler annet enn størrelser og den stanga på langs :lol:

Skrevet

Jeg har lurt litt på å kjøpe hybridsykkel, ja. Selv om jeg kommer til å sykle litt på grusveiene her i området, tror jeg ikke at terrengsykkel egentlig er nødvendig, altså. Det er like viktig med en sykkel som er lett og fin til daglig bruk på asfalt. Jeg får høre med de som jobber i butikken om hva de tenker om akkurat det.

Men hvor høyt er egentlig festet til Springeren? Og hvorfor er den så himla dyr? Her kan jeg få en sykkel til 1500, men så må jeg betale sju hundre kroner for en metalldings jeg kan feste hunden min i? :huh:

Skrevet

Så jeg lurer på et par ting, da. For det første hva forskjellen på damemodeller og herremodeller (når det gjelder sykler altså, ikke mennesker) er.

Jeg må bare si at jeg er veldig glad for at du presiserte dette.

:lol:

Guest lijenta
Skrevet

Jeg har hybrid herresykkel og det er den beste sykkelen jeg har hatt til nå. Stanga er litt senket men jeg går av og på sykkelen med å slenge beinet bakover også må jeg sikte på bøyen på springeren så fungerer det fint. Sykler med vorsteh og border på dette samtidig.

Skrevet

Jeg har alltid trodd at forskjellen på dame og herresykkel var rett stang eller buet lav stang. Men så kjøpte jeg sykkel i høst og fant ut at det finnes damesykler med rett stang også :) Forskjellen er lengden på rammen, damer trenger ofte kortere rammer.

Du får mye bra sykkel til 2-3000 kr! Hvis du har litt tid kan det lønne seg å vente til høsten, da er det ofte halv pris! De i butikken er også ofte gode til å hjelpe deg, og kan ta mål slik at dere finner riktig størrelse til deg.

Skrevet

Jeg foretrekker herresykkel, uten at jeg helt vet hvorfor :P kjøpte meg ny sykkel i fjor og så da at på den sykkelen jeg vurderte var det ikke stor forskjell på dame og herre. Stanga var bittelitt lavere bare på dame, men nesten ikke synlig.. Forøvrig anbefaler jeg Merida. Gode sykler, behagelige og funksjonable og holdbare til en billig penge.. Redwood sykklene dems koster 2000kr og duger som bare det. Min ble stjålet i fjor, men er så fornøyd at jeg skal kjøpe meg en ny en i år når jeg får råa :)

Skrevet

Forskjellen på dame og herremodell er rammestørrelse og setefasong. Sånn kort sagt. Jeg ville ha gått i en ren sykkelbutikk og forklart behovet ditt. Da hjelper de å finne den som passer best, både med hensyn til geometri, balanse og bruk. Hvis den er for dyr, så ville jeg sett på finn om den er til salgs brukt.

Skrevet

Har juniorsykkel jeg :lol: Rett og slett fordi den er kort nok i rammen til meg, er omtrent like høy som ingvild. Det ble guttemodell, med stang og plass til springer.

Vanlige herremodeller blir ofte fryktelig lange i rammen, da mannfolk ofte har lange rygger i tillegg til at de er generelt sett høyere enn damene.

Skrevet

Jeg har akkurat kjøpt hybrid etter å ha syklet på offroad i noen år. Sistnevnte er unødvendig tungt med mindre du faktisk ønsker å sykle nettopp i terrenget. Min hybrid er billigvarianten (fattig student sjø), den kostet 2000 kroner på XXL (Merida). Er veldig fornøyd, den veier 12,6 kg, triller veldig lett, og er stødig nok til at det går helt fint å sykle med hunder. Skal du sykle MYE (sånn som meg - forhåpentligvis minst 8 mil i uken) vil den ikke holde veldig lenge. Med ditt bruk, og hvis du er litt nøye med vedlikehold, kan du ha den i mange mange år. De har også en hybrid til 2000 kroner på Gmax og Gsport, av merket Diamant, men de ruster visstnok lettere.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...