Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er egentlig forskjellen her? Jeg tenker da på trekk. Jeg bruker nomen til all form for trekk, men så leste jeg i akkurat nå tråden om at det var en forskjell, tror det var Borderen som sa det.

Jeg har tenkt å få dem gjennom UHP og da vil jeg jo gjerne kjøre med den selen som er best å bruke i forhold til sykkel :) Jeg kjører en del med de i front, men siden dette går på veier og Uta er litt venstre orientert vil jeg bruke springer slik at jeg får henne ut på høyre side. Nei gidder ikke å lære henne å gå på høyre side... venstresvinghund jo!

Skrevet

Aner ikke, men jeg bruker halvnome på Scilos. Lurer på om den er litt stor, for den sklir hit og dit, hvis han ikke trekker absolutt rett fram. I og med at stroppen er festet bak brystkassen, og dermed strammes der han er rimelig tynn, måtte jeg klippe av en del av stroppen og stolpen midt under sklir til siden fordi låsen butter mot den ene ryggstroppen. Dårlig forklart, men jeg tror jeg skal finne en som er litt mindre, før jeg anvefaler det ene eller det andre. Men med springer, ser jeg for meg trekking ut og fram og da blir iallfall halvnomen vi har nå helt feil.

Skrevet

Nå går vel UHP som regel på veier uten trafikk etter hva jeg forstår.. Og slik var det ihvertfall den ene gangen jeg har deltatt.. Den gikk på en grusvei, og vi møtte vel 5-6 biler i løpet av turen..

Det står forøvrig i reglene:

Hunden skal løpe i line ved sykkelens høyre side i normalt trav.

Skrevet

Nå går vel UHP som regel på veier uten trafikk etter hva jeg forstår.. Og slik var det ihvertfall den ene gangen jeg har deltatt.. Den gikk på en grusvei, og vi møtte vel 5-6 biler i løpet av turen..

Det står forøvrig i reglene:

Hunden skal løpe i line ved sykkelens høyre side i normalt trav.

Nå spurte jeg om halvnome versus nome ;) Reglene klarer jeg å lese helt selv.

Skrevet

Når du bruker helnome sammen med springeren, så er iallefall mitt problem at hundene kommer litt for langt fram sånn at de lett kan vrenge over foran sykkeldekket og skape trøbbel (om de ser noe på den andre siden liksom :D). Med en halvnome blir festet litt lengre fram sånn at de ikke kommer like langt foran sykkelen.

Skrevet

for sykling med springer foretrekker jeg helt klart halvnome. Jeg bruker også halvnome når jeg går tur med hundene. All form for trekk når hundene er foran meg bruker jeg en helnome.

Hva er egentlig forskjellen her? Jeg tenker da på trekk. Jeg bruker nomen til all form for trekk, men så leste jeg i akkurat nå tråden om at det var en forskjell, tror det var Borderen som sa det.

Helnomens trekkpunkt er mye lavere (og lengre bak) og gir hunden et helt annet "trykk" mot kroppen når den trekker enn en halvnome. Det virker på meg som om helnomen også utnytter trekkraften bedre, men vet ikke om det faktisk stemmer.

Aner ikke, men jeg bruker halvnome på Scilos. Lurer på om den er litt stor, for den sklir hit og dit, hvis han ikke trekker absolutt rett fram. I og med at stroppen er festet bak brystkassen, og dermed strammes der han er rimelig tynn, måtte jeg klippe av en del av stroppen og stolpen midt under sklir til siden fordi låsen butter mot den ene ryggstroppen. Dårlig forklart, men jeg tror jeg skal finne en som er litt mindre, før jeg anvefaler det ene eller det andre. Men med springer, ser jeg for meg trekking ut og fram og da blir iallfall halvnomen vi har nå helt feil.

Den sela er nok for stor ja. Hvordan er den rundt halsen? De skal være temmelig trange rundt halsen for å sitte korrekt.

Skrevet

Den sela er nok for stor ja. Hvordan er den rundt halsen? De skal være temmelig trange rundt halsen for å sitte korrekt.

Den er ikke trang, akkurat. Jaja, den kosta en hundrelapp. Alt unntatt puppia henger og slenger på ham.

Skrevet

Jeg bruker halvnome på Amiga nå, men har også helnome, men det ble helt rart på kelpien, så da bruker jeg non stop for en god sele å dra i som hun beveger seg fritt i.

Store forskjellen er jeg ikke sikker på :P

Skrevet

Ikke det beste bildet kanskje, men her får du i alle fall et lite inntrykk av hvordan sela sitter på Denali. Dette er en helnome, men en halvnome skal sitte på samme måten i front. På dette bildet står hun heller ikke rett frem fra der hun "sitter fast" i sykkelen så sela ligger ikke riktig over krysset. Men halsen ser du jo ;)

Denali-20mar11b-1.jpg

Skrevet

Halvnome har som sagt høyt trekkpunkt, og dermed burde hunden være lavere enn selve strikken/tauet som selen er festet i. Siden jeg har ganske lave hunder (52 cm og lavere) så bruker jeg halvnome til jogging og sykkel. Ved sykkel liker jeg også at halvnomen holder hunden lengre bak, så de ikke får mulighet til å løpe foran sykkelen og sperre. Til jogging liker jeg å bruke ganske kort bånd/strikk (1-2 meter) og da blir vinkelen fra magebeltet mitt og ned til hunden ganske stor, derav høyt trekkpunkt og derfor bruker jeg halvnome.

Til ski foretrekker jeg helnome - fordi det virker som at hundene får utnyttet kraften bedre, men da sørger jeg for å ha et ganske langt strikk slik at vinkelen på strikken mellom meg og hunden blir mer vannrett, ettersom helnomesele har lavt trekkpunkt. Eh, jeg er elendig til å forklare. Men bruker man helnomesele og vinkelen på strikken blir stor så vil ofte helnomeselen ligge feil og kunne gi belastningsskader over tid.

Skrevet

i tillegg til dette med lavt og høyt trekkpunkt, har hundens arbeidsvilje/innsats mye å si. Noen hunder bør gå i helnome også under sykling, fordi de jobber så hardt at en halvnome ikke vil fordele "presset" bra nok.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...