Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er noen raser grovere i skjelettet og derfor må røntges senere pga du kan få feil resultat hvis du røntger ved 12 mnd alder?

(da tenker jeg ikke på de rasene hvor det er satt en nedre grense på 18 mnd)

Dette har jeg blitt fortalt før, da med en av mine tidligere raser, at jeg måtte vente til hunden var minst 1,5 år gammel, hvis ikke ville resultatet bli feil.

Er det noen forskjell på hoftene ved 12 mnd og 1,5 år, hvis hunden har bra hofter? En A hofte kan vel ikke bli en C bare pga man røntget bikkja ved 12 mnd alder?

Herregud så dårlig formulert spørsmål, men håper dere skjønner. :icon_redface:

Hvis man uten problemer kan røntge en bouvier på 40+ kg når den er 12 mnd og få korrekt grad, hvorfor mener da enkelte at foreks en hollandsk gjeterhund må man vente med til den er 1,5 år? Pga den har så grovt skjelett, mye muskler osv.

  • 2 weeks later...
Skrevet

tror man anbefaler at noen spesielt store raser røngtes ved 18 mnd fordi de utvikles så sent. Men jeg tviler på at en hund som har perfekte hofter ved ett års alder, har HD ved 18 mnd alder, uansett størrelse? jeg også lurer egentlig litt på dette.

Skrevet

Hos eurasier er det vanlig å røntge ved ca 18 mndrs alder. Tror dealen med å røntge sent er at man kan få dårlige resultater (/vanskelig å lese resultat) om man røntger ungt, men så kan hunden "vokse seg til" senere. Og det er jo veldig unødvendig å røntge hunden ved 12 mndr, om man likevel røntger om igjen ved 18 mndr fordi det første resultatet kan endre seg (vil jo ikke ha C/B-hofter stående på hunden om den kan få bedre resultat ved 18 mndr..).

Isj, her ble det dårlige formuleringer og setningsoppbygning :P Trøtt!

Skrevet

Men hvor er dokumentasjonen på at man kan få en C hofte ved å røntge ved 12 mnd alder, men hvis man venter til hunden er 18 mnd så blir det en A?

Er det noe hold i grunnene til at folk anbefaler å vente til 18 mnd? (nok engang, kun de rasene hvor man kan røntge ved 12 mnd)

Vil hoftene forandre seg fra 12 til 18 mnd? Føler det er litt overtro ute å går? At det er grunnen til at folk venter? :icon_confused:

Jeg røntget min tidligere Chow når han var 12 mnd, så ikke problemet, hadde han fått en C, så hadde den C'en nok vært der ved 18 mnd også. Han ble A både fremme og bak.

Skrevet

Nei, jeg har jo ikke noe dokumentasjon på dette forsåvidt, godt mulig det er "overtro". Men er det noe problem med å vente til de er 18 mndr, med mindre man evt mistenker noe og vil vite om man skal ta spesielle hensyn..

Moren til min ble forresten først røntget til D, så til B litt over et halvt år senere. Dette var hos to forskjellige veterinaerer (vet ikke om det har noe å si), og for alt jeg vet kan det jo ha skjedd noe feil ved første røntgingen.. Hun blir trent i både agility, LP og bruks, og er åpenbart ikke en D-hund.

Skrevet

Har ikke dokumentasjon på hvorfor på hånden, selv om jeg har lest det en eller annen gang...

men OFA (i USA, stort register for HD og også en del andre ting), godkjenner ingen rasers røntgen status som "endelig" før hunden har fylt 2 år. Man kan preliminær røntge tidligere, men da havner man ikke i "hoveddatabasen".

Fra offa.org om preliminær røntgen og reliabilitet

A recent publication* compared the reliability of the preliminary evaluation hip grade phenotype with the 2 year old evaluation in dogs and there was 100% reliability for a preliminary grade of excellent being normal at 2 years of age (excellent, good, or fair). There was 97.9% reliability for a preliminary grade of good being normal at 2 years of age, and 76.9% reliability for a preliminary grade of fair being normal at 2 years of age. Reliability of preliminary evaluations increased as age at the time of preliminary evaluation increased, regardless of whether dogs received a preliminary evaluation of normal hip conformation or HD. For normal hip conformations, the reliability was 89.6% at 3-6 months, 93.8% at 7-12 months, and 95.2% at 13-18 months. These results suggest that preliminary evaluations of hip joint status in dogs are generally reliable. However, dogs that receive a preliminary evaluation of fair or mild hip joint conformation should be reevaluated at an older age (24 months).

*Corley, EA, et al. Reliability of Early Radiographic Evaluation for Canine Hip Dysplasia Obtained from the Standard Ventrodorsal Radiographic Projection. JAVMA. Vol 211, No. 9, November 1997.

Skrevet

Uten at jeg har noe dokumentasjon, så vet jeg at det i sverige er forsket mye bl.a. på hd resultat og doping. De har funnet ut at jo mer dopa hunden er jo større sannsynlighet for uriktig resultat. Så der (vertfall flere plasser) har de slutta og slå hundene helt ut, de gir minst mulig. Jeg vet ikke om det betyr at en A hoft kunne blitt en C eller D, men greia var vell at muskler og sener som er med og holder hoftene på plass blir slappe og at ting da kan se annerledes ut enn det er. Kan jo være noe av det samme med unge hunder.. Mindre muskler og svakere sener, mykt skjelett osv? Jeg røntger ved 2 års alder uansett

Skrevet

Den viser jo at det ikke er noen grunn til å vente; 95,2% beholder sin rtg grad fra ett til to års alder...

Ikke bare det, men den viser også at om man røntger valper mellom 3 og 6 mnd, så vil resultatet være riktig i 89.6 % av tilfellene, og hvis valpen er mellom 7 og 12 mnd, er resultatet riktig i 93.8 % av tilfellene. Da ser jeg ihvertfall ingen grunn til å vente til bikkja er 2 år med å røntge. :)

Skrevet

Ikke bare det, men den viser også at om man røntger valper mellom 3 og 6 mnd, så vil resultatet være riktig i 89.6 % av tilfellene, og hvis valpen er mellom 7 og 12 mnd, er resultatet riktig i 93.8 % av tilfellene. Da ser jeg ihvertfall ingen grunn til å vente til bikkja er 2 år med å røntge. :)

Ja, men det var liksom overflødige tall det, iom at sp var om det løntes å vente 6 mndr ekstra på de som har rtgalder 12 mndr

:P

Skrevet

Dyrelegen vi røntger hos, vil helst at hundene er 15 mnd før han røntger. Aner egentlig ikke hvorfor, har ikke fått noen grunn av han tidligere. Skal høre med han hvorfor han mener det når vi røntger de 2 yngste i sommer.

Guest Jonna
Skrevet

Hadde vært spennende å sett om resultatet var ett annet om de ventet til 3-4 år.

Men har ikke NKK fjernet tilleggs alderen på de større rasene?

Skrevet

..ble egentlig bare enda mer forvirra i forhold til når jeg bør røntge jeg :P Jaja.

Når han er 12 mndr. Forskninga fra USA viser at det er kun en "feil"margin på 5% ved å rtg ved 12 mndr vs 24 mndr.

  • Like 1
Skrevet

Når han er 12 mndr. Forskninga fra USA viser at det er kun en "feil"margin på 5% ved å rtg ved 12 mndr vs 24 mndr.

samtidig anbefaler de at et "fair" resultat (B) og "mild" (C ) omrøntges etter 24mnd. Mens Excellent (strengere krav enn A) og Good (A/B grensesjikt) anbefaler de ikke dette for.

Skrevet

Når han er 12 mndr. Forskninga fra USA viser at det er kun en "feil"margin på 5% ved å rtg ved 12 mndr vs 24 mndr.

samtidig anbefaler de at et "fair" resultat (B) og "mild" (C ) omrøntges etter 24mnd. Mens Excellent (strengere krav enn A) og Good (A/B grensesjikt) anbefaler de ikke dette for.

Hm. Da er det bare å røntge i vår da, og se hva det blir!

Skrevet

samtidig anbefaler de at et "fair" resultat (B) og "mild" (C ) omrøntges etter 24mnd. Mens Excellent (strengere krav enn A) og Good (A/B grensesjikt) anbefaler de ikke dette for.

Hvor har du evalueringsgrensene fra? Altså at Exc er bedre enn A?

Skrevet

Hm. Da er det bare å røntge i vår da, og se hva det blir!

Litt OT men lurer litt på hvorfor du vil røntge så fort som mulig?

Forstår det jo om rasen har en viss grad av HD så det kan være greit å sjekke med henhold til belastning og lignende.

Har jo selv en ung hannhund på 14mnd, han blir nok ikke sjekka før han er nærmere, eller over, 2 år. Akkurat som Denali ble.

Hvor har du evalueringsgrensene fra? Altså at Exc er bedre enn A?

fra offa.org:

Other Hip Dysplasia Registries—An Approximation OFA FCI (European) BVA (UK/Australia) SV (Germany) Excellent A-1 0-4 (no > 3/hip) Normal Good A-2 5-10 (no > 6/hip) Normal Fair B-1 11-18 Normal Borderline B-2 19-25 Fast Normal Mild C 26-35 Noch Zugelassen Moderate D 36-50 Mittlere Severe E 51-106 Schwere

Tyskland opererer med A1 og A2, mens vi f.eks. ikke gjør det i Norge. Siden Excellent = A1 så sier det seg selv at dette er et strengere krav enn til A som ikke er gradert.

red: oida, det ble visst helt uleselig...

Untitled-1.jpg

Skrevet

Litt OT men lurer litt på hvorfor du vil røntge så fort som mulig?

Forstår det jo om rasen har en viss grad av HD så det kan være greit å sjekke med henhold til belastning og lignende.

Har jo selv en ung hannhund på 14mnd, han blir nok ikke sjekka før han er nærmere, eller over, 2 år. Akkurat som Denali ble.

Fordi jeg er en nysgjerrigper ;)

  • Like 1
Skrevet

Forskninga fra USA viser at det er kun en "feil"margin på 5% ved å rtg ved 12 mndr vs 24 mndr.

Min erfaring er da å ha en hund som var innenfor en av de da 5 %, så jeg kommer nok alltid til å vente til en stor hund er 18mnd gammel. Det at hunden var HD-fri likevel ble oppdaget tilfeldig på røntgen hos annen veterinær (undersøkelse av rygg) - hvor da den nye veterinæren sa at disse bildene burde man sende inn til ny avlesning, for vetten mente at her var det finfine hofter. Det var jo sant det :) Hoftene var HD-fri.

Skrevet

Untitled-1.jpg

Ja jo, men vi operere jo ikke med poengscore ved avlesning i Norge, som de gjør ved feks Penhip? Så at Exc automatisk er bedre enn A tar jeg ikke for gitt. Som det står, det er er omtrentlig sammenligning.

Min erfaring er da å ha en hund som var innenfor en av de da 5 %, så jeg kommer nok alltid til å vente til en stor hund er 18mnd gammel. Det at hunden var HD-fri likevel ble oppdaget tilfeldig på røntgen hos annen veterinær (undersøkelse av rygg) - hvor da den nye veterinæren sa at disse bildene burde man sende inn til ny avlesning, for vetten mente at her var det finfine hofter. Det var jo sant det :) Hoftene var HD-fri.

Joda, men ville du gjort det samme om hunden hadde A? Altså rtg på nytt ved senere alder?

Og så er det det med stor hund, hva er stor hund? Labrador er feks en "minigigant" : den har samme vekstkurve som en gigant, men er ikke halvparten så stor som den minste giganten i voksen alder.

Skrevet

Jeg ser ingen grunn til at man skal vente med HD-sjekk? Hva har man å tjene på det? Annet enn å gå enda ett år i uvisse?

Jeg har alltid røntget mine hunder tidlig - mellom 12 og 14 mnd alder, og jeg har ennå tilgode å få annet resultat enn A heldigvis. Jeg fortsetter utvilsomt med den praksisen også videre.

  • Like 1
Skrevet

Joda, men ville du gjort det samme om hunden hadde A? Altså rtg på nytt ved senere alder?

Og så er det det med stor hund, hva er stor hund? Labrador er feks en "minigigant" : den har samme vekstkurve som en gigant, men er ikke halvparten så stor som den minste giganten i voksen alder.

Som jeg skrev i første innlegg, så var det tilfeldighetene som gjorde at hunden min fikk nye bilder av hoftene.

Min personlige erfaring er at det er bra å vente de 6 månedene med å røntge min egne store hund, så da gjør jeg det. Hva jeg definerer som stor hund er da vel ikke så nøye, men det er nå Riesenschnauzer som er min rase :)

Skrevet

Ja, men det var liksom overflødige tall det, iom at sp var om det løntes å vente 6 mndr ekstra på de som har rtgalder 12 mndr

:P

Jeg syns jo det bare var litt ekstra tyngde til dette med at man ikke må vente til bikkja er 18-24 mnd jeg da :P

Hadde vært spennende å sett om resultatet var ett annet om de ventet til 3-4 år.

Men har ikke NKK fjernet tilleggs alderen på de større rasene?

Jeg røntget Gubbelille når han var 11 år gammel, og da sa veterinæren at han skulle ønske at han så sånne hofter på alle hunder han hadde inne til røntging (nei, ble ikke avlest offisielt, det var en AH på 11 år, og vi så egentlig ikke etter HD, men hvorfor han var stiv i bekkenet :lol: ).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...