Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Takk! :)

Det var en veldig fin tur. Jeg elsker sånne turer hvor hundene bare kan kose seg, og vi kan gå uten bekymringer hele gjengen. Og så er det SÅ deilig å ha god samvittighet om kvelden :wub:

Skrevet

Herlig! Hvem er "vi"? Helt folketomt var det tydeligvis ikke der. :P Men synes jeg så Ridder innimellom der?

Hehehe! "Vi" er en vennegjeng på 7 stk, men ellers så traff vi ikke på noen andre på tur nei :P Vi er et par faste og så får vi med innslag av nye innimellom som vil være med på tur. Veldig koselig. Og det stemmer at Ridder var med ja. For en herlig hund! Og så lydig :wub: Og litt kåt på Mana som hadde løpetid :lol: Men det gikk helt fint.

Skrevet

Jeg tror jeg vet hvor dere gikk for jeg tror jeg kjente igjen en bil på P-plassen :)

Koselige bilder med glade hunder i fri flyt :D

Å? Hehe, dro dere på tur der dere også? Vi så noen biler med hunder idet vi dro :P

Åh det så helt herlig ut! :D Intenting er så bra som en flokk hunder som trives og leker ilag! :)

Helt enig! :D

Flotte bilder! :) Likte Marley, han var veldig lik på min hund... :D

Marley er fin han.. :wub: Og oppdragelsesonkelen til Mana. Før var han veeeldig streng og irritert på Mana, men nå har han oppdratt henne og nå kan de til og med finne på å leke sammen! :)

Skrevet

Å? Hehe, dro dere på tur der dere også? Vi så noen biler med hunder idet vi dro :P

Helt enig! :D

Marley er fin han.. :wub: Og oppdragelsesonkelen til Mana. Før var han veeeldig streng og irritert på Mana, men nå har han oppdratt henne og nå kan de til og med finne på å leke sammen! :)

Vet du hva Marley evt er blanding av? :)

Skrevet

Å? Hehe, dro dere på tur der dere også? Vi så noen biler med hunder idet vi dro :P

Er i dalen stort sett hver dag jeg så ja, tur i snøføyka ble det :) Tror jeg kjente igjen borzoien og mener den eier den bilen som sto på p-plassen da vi kom.

Hvis det var folk med tre hunder, en breton, en kelpie og en grå søt med masse pels du så var det ikke oss. Men de kom rett i hælene på oss så det ble litt playdate på mine også. Masse glade hunder i deilig snø, mmmmm :D

Skrevet

Vet du hva Marley evt er blanding av? :)

Å det er mye rart i han :P Husker ikke helt, eier vet ikke 100% selv om jeg ikke husker feil. Men er noe pincher der inne, og mistenker noe mynde, muligens noe rottis. Mer vet jeg ikke. :)

Er i dalen stort sett hver dag jeg så ja, tur i snøføyka ble det :) Tror jeg kjente igjen borzoien og mener den eier den bilen som sto på p-plassen da vi kom.

Hvis det var folk med tre hunder, en breton, en kelpie og en grå søt med masse pels du så var det ikke oss. Men de kom rett i hælene på oss så det ble litt playdate på mine også. Masse glade hunder i deilig snø, mmmmm :D

Aha. Nei så ikke hvem det var som sto der og ventet. Zoien eier bilen ja, hehe :P Møtt de på LC kanskje? Glade hunder i snø er heeerlig! Ihvertfall når alle går så godt overens. Finnes ikke ondt i noen av bikkjene heller, så alle bare koooser seg skikkelig.

Ha ha ha elsker blikkene til den Aussien :rofl:

Haha, ja hun er ei skrulle altså! Men veldig søt :wub:

Skrevet

Zoien eier bilen ja, hehe :P Møtt de på LC kanskje?

Det kan hende, men det er faktisk på akkurat den p-plassen jeg har møtt dem før. Og da måtte vi jo snakke da vøtt. Er ikke hver dag at en gjeng med arabere møter en russer sånn midt i norske skauen :D

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...