Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi byttet til Orijen forrige mandag, begge var litt løse de første dagene men Issi har blitt bedre (hun går bare 1 gang på do på tur iallefall), derimot har Amiga ikke. Hun går nå 6-7 ganger på do på en tur, først kommer jo masse og vanligvis er det rimelig løst, etterhvert på turen kommer det mer og mer som bare er heeelt løst og høres ut som hun er en ketchup flaske.

I tillegg til foret får de spirulina (startet med samtidig som foret), glucosamin og fiskeolje. Tenkte å kutte ut spirulinaen i første omgang men jeg forstår ikke hvorfor hun skal bli dårlig i magen av et for som skal være så rent og bra for hun.

Noen input? Skal jeg gi hun litt ris med det en stund og se om magen stabiliserer seg eller hva burde man? Har vært et par dager hun har hylt fordi hun må ut og gjøre fra seg og det er like løst hver gang.

Skrevet

Man kan i starten få løs mage av Spirulina.

aha, men burde jeg fortsette å gi de det da og håpe det gir seg?

evnt hvor lang tid skal det ta før det går over?

Skrevet

Det vet jeg ikke, jeg har ikke erfaring med spirulina til andre enn meg selv.

Jeg vet det er enkelte folk som ikke kan ta spirulina eller chlorella pga at de stadig er løse i magen.

Jeg tror jeg hadde kuttet det ut for å se om det er det som forårsaker den løse magen hennes og dersom magen hardner forsøke igjen, da med lavere dose kanskje.

Selv har jeg alltid kulltabletter liggende i tilfelle løs mage, enten vi har to eller fire ben :)

Skrevet

Jeg hadde kutta ut spirulina og bare gitt Orijen inntil de vender seg til det. Fôret er ganske hardt for magen, av en eller annen grunn.

jau,var det vi tenkte her også. Da gjør vi det og ser ann, for Issi får mye mindre spirulina enn Amiga, hun får bare bittelitt på toppen og hun er jo mye bedre i magen.

Skrevet

Norma ble elendig i magen av Orijen, det som kom ut var flytende og grønt. Jeg prøvde Orijen for å se om hun kunne tåle tørrfôr (hun går på VH på grunn av huden), men det fungerte verken på hud eller mage. Magen overrasket meg faktisk, for hun tåler vanligvis det aller meste på den fronten.

Skrevet

Etter tid funket ikke Orijen for Hermes heller, men han blir dårlig av all tørrfor, fungerer kun normalt på råforing. Det fungerte fint en god periode, men så var det akkurat som at det sa stopp til slutt, og magen hans ikke ville ha det mer.

Det er en del frukt og den slags i Orijen, som ikke alle hunder tåler like bra. Det kan være en grunn.

Skrevet

Viste seg at hundene har omgangssjuken ;)

Derfor det gikk i diare og spy til slutt her, ferdig med medisiner imorgen og skal sakte gå over på tørrfor igjen så ser vi om det blir bedre :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

*kuppe tråden*

Vurderer å bruke Orijen på M, og hun har tidligere reagert med diare når jeg har gitt henne olje. . Så vidt jeg har skjønt har Orijen ganske lite fett? Bør jeg gi henne litt olje i tillegg selv om hun har reagert negativt tidligere?

Er det noen i det hele tatt her inne som har positive erfaringer med fôret, har hittil bare kommet over negative selv om alle er enige om at det er bra liksom? :baby:

Skrevet

http://hundesonen.no/forum/topic/60124-orijen/page__hl__orijen__fromsearch__1

http://hundesonen.no/forum/topic/54195-orijen/page__hl__orijen__fromsearch__1

http://hundesonen.no/forum/topic/56498-taste-of-the-wild/page__hl__orijen__fromsearch__1

http://hundesonen.no/forum/topic/52344-toerrfor-helt-uten-korn/page__p__938828__hl__orijen__fromsearch__1

Loke, Mozza fikk jo både (fullfettet) VOH og olje, så det var nok FOR mye fett som gjorde henne dårlig ;) Om du må tilsette fett til et kornfritt ser du etterhvert, om hun holder energinivået oppe og har god pels/poter.

Orijen har 17 % fett (om jeg ikke husker feil i farta) og det er nok for de aller fleste, kan tenke meg at Hills som hun får nå ikke har mer enn 15-16? Lavt fettinnhold er vanlig i tørrfôr det, det er kun valpefôr og høyenergi som har mye fett. Valpis funker dårlig på lite fett, hun mister energi og pels og blir radmager.. Oabba tror jeg trenger mye mindre fett, iom at hun gikk på tørrfôr når jeg fikk henne, og hadde helt flott pels og poter. Nå blir hun jo mosjonert mye mer enn det hun var vant til, men går på rått, så jeg er slett ikke sikker på om det hadde vært nok fett for henne i dagens sit.

Skrevet

Jeg har veldig god erfaring med Orijen. Joda, de blei litt spesielle i magen sånn med en gang, men det gikk seg grei til. Det jeg synes var det mest fantastiske, var at mine to kresne frøkner spiste tørrfôr med liv og lyst, og gjerne tok kulene som godis på tur også. Og så lukter det skikkelig "ekte" og kjøttete, veldig annerledes enn alt annet tørrfôr. :)

Skrevet

Cazo har fått Orijen i 1 1/2mnd nå, og han blir ikke bedre i magen. Han bæsjer mye mere nå enn han gjorde da han gikk på Pro Plan. Første gangen på tur er den vanlig utenom at det er mye, og så kommer det bare diare. Han promper også noe helt ****** vondt siden han begynte på det. Det er synd siden han liker foret veldig godt, røyter minimalt og har fin pels. Men siden magen er så dårlig bytter jeg tilbake.

Så nå blir det Pro Plan Mini for sensitiv mage, og så skal jeg prøve litt V&H kylling.

Fått fikset den bittelille fryseren som er på mini kjøleskape mitt så får plass til en 1/2kg pølse...

  • 1 month later...
Skrevet

Nå har min nesten spist opp en sekk med orijen, (1 1/2 mnd ca) og alt ser bra ut, bortsett fra at all avføringen er lys og bløt... Noen som vet om det tar lang tid før dette går seg til? Han går også en del mer på do enn før og har hatt noen turer med en del diarè. Vil ikke gi han så veldig mye mindre mat heller, da han får nesten halvparten av det som er anbefalt mengde :icon_confused: Jeg bytter nok tilbake til ekanuba, hvis det ikke bedrer seg i løpet av den neste sekken jeg har til han...

Skrevet

Jeg har prøvd det, men mine liker det ikke og to av tre fikk flytende avføring, de fungerer bra på høyenergi og vom så jeg gav orijen vidre.

Skrevet

Her fungerer Orijen helt fint på hunden, ikke noe magetrøbbel.

Min begynte på Orijen tørrfôr (Region Red eller hva den varianten nåheter) for ca en måned siden, og alt har vært som normalt hele veien. Jeg gikk "cold turkey" og byttet fra Hill's til Orijen fôr på èn dag, og det gikk helt fint det. Ingen magereaksjoner hverken da eller senere.

Skrevet

Jeg har prøvd det, men mine liker det ikke og to av tre fikk flytende avføring, de fungerer bra på høyenergi og vom så jeg gav orijen vidre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...