Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva jeg spiser på ei veikro er helt avhengig av humør, og hvordan de presenterer maten. Jeg velger meg gjerne stekt ørret med rømme og agurksalat om de har det, men jeg kan også velge biffsnadder, men det er som regel en giganedtur når snadderbitene enten er overstekt eller for lite stekt, når soppen er bare hermetisk champignon som ikke er stekt, og pommes frites'en er slapp - og alt flyter i bernaisesaus.

Jeg kunne ønsket meg et bedre utvalg av pastaretter, jeg. Salat spiser jeg helst ikke sammen med varm mat, så det er bortkasta for min del :D. Kjøttkaker i brun saus og burgere hopper jeg glatt over - det her helt uinteressant faktisk :).

  • Svar 53
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvordan kan fiskeboller, kvalitet og smak settes i sammenheng *unnskyld, jeg bare måtte*

Husmannskost leeeeenge før junk food! Dessverre blir det mer og mer av junk food og mindre og mindre "ordentlig" mat på veikroene synes jeg. Så da dropper vi det gjerne og kjører et annet sted.

Gammel og seig i tillegg da, iom at det ikke kom seg unna oksen eller gampen som trakk på et tonn stein..

Skrevet

Pommes frites. Med mindre jeg har glemt at jeg ikke liker slike hamburgere, fordi det er så lenge siden sist. Da hender det jeg bestiller en slik en innser at det er kvalmt, blir dårlig i magen, og angrer.

Skrevet

Er generelt veldig kresen på ferdigmat, liker ikke noe burgere annet enn hjemmelaget av kjøttdeig eller på McD f.eks, hehe.

Har kjøpt toast for å være på den sikre siden flere ganger, har mange ganger blitt veldig skuffet av selv biffsnadder, tenkt når BIFF ikke blir spiselig. :(

Kresen på ferdigmat men liker McD? Her er det jaggu noe som ikke rimer :lol:

Jeg spiser aldri på veikroer lenger, men før kunne jeg finne på å kjøpe en burger eller noe. Hadde de tilbudt salater kunne jeg nok ha handlet der igjen.

Skrevet

Kresen på ferdigmat men liker McD? Her er det jaggu noe som ikke rimer :lol:

Jeg spiser aldri på veikroer lenger, men før kunne jeg finne på å kjøpe en burger eller noe. Hadde de tilbudt salater kunne jeg nok ha handlet der igjen.

Jepp, ikke glad i ferdigmat generelt, men Quarterpounder fra McD smaker utrolig godt, er jo veldig bra råvarer der blitt faktisk, rent, norskt storfekjøtt, er vel Gilde som produserer kjøttet deres.

Liker ikke noen ferdigburgere fra butikker, bensinstasjoner eller noe, men Mc kan ikke en gang sammenliknes med kvaliteten man får på veikroer/bensinstasjoner i hamburgere spør du meg. :) Finnes ikke slintrer, brusk og andre ekle saker, bare rent og saftig kjøtt.

Skrevet
Hva spiser du som regel når du/dere stopper på en veikro når dere er på bilturer?
Spiser sjelden eller aldri på veikro, men om jeg er døden nær, kan jeg spise pommes frites.

Og er det noe du savner (mest vekt på mat)?

Salatbar, frukt, litt mer kreative fiskeretter enn laks med agurksalat, grove baguetter med andre påleggsalternativer enn roast beaf og gris.
Guest Michellus
Skrevet

Husmannskost først, men noen dager er det selvfølgelig utrolig godt med en digg burger og gode chips til :D

Skrevet

Vet dere egentlig hva husmannskost er for noe? Hva spiste fattige husmannsfamilier som ikke hadde til salt i grøten engang? Vassgraut-vassgraut og vassgraut tenker jeg. Så jeg vil iallefall ikke spise husmannskost på veikro. Tradisjonsmat, ja, men ikke husmannskost.

Men til spørsmålet: Spiser helst kylling. Ikke kyllingfilét. Det er for tørt og smakløst. Skikkelig kyllinglår med skinnet og smaken i behold. Salat, tomat og agurk. Og pommes frites.

Om de serverer tradisjonskost så kan jeg bare ikke motstå komlemiddag.

Guest Gråtass
Skrevet

Sist jeg spiste på veikro, så spiste jeg elgkarbonader. Det var yummie. Jeg foretrekker middager fremfor junkfood, det kan jeg spise på mækkern.

Skrevet

Vet dere egentlig hva husmannskost er for noe? Hva spiste fattige husmannsfamilier som ikke hadde til salt i grøten engang? Vassgraut-vassgraut og vassgraut tenker jeg. Så jeg vil iallefall ikke spise husmannskost på veikro.

My thoughts exactely. :P
Skrevet

Spiser sjeldent på veikroer, de gangene jeg har gjort det har jeg enten bestilt tradisjonsmat - de få stedene det har vært, og da har kvaliteten på maten ikke vært noe særlig, eller pommesfrites m/ kylling eller pølse.

Savner litt mer "ordentlig" mat, og tradisjonsmat - fiskeboller! Og litt mer kvalitet og smak på maten.

Skrevet

Savner litt mer "ordentlig" mat, og tradisjonsmat - fiskeboller! Og litt mer kvalitet og smak på maten.

Hvordan kan fiskeboller, kvalitet og smak settes i sammenheng :lol:

*unnskyld, jeg bare måtte*

  • Like 4
Skrevet

Mine understrekninger. Hvordan kan du da vite hvordan kvaliteten og smaken på maten sånn jamnt over er på veikroene? :D

Har blitt dratt med på veikroer når jeg har vært med å reist, og da har kvaliteten på maten vært æsj. Derfor blir det veldig sjeldent nå som jeg reiser selv. :P

Hvordan kan fiskeboller, kvalitet og smak settes i sammen heng :lol:

*unnskyld, jeg bare måtte*

:rofl:

Skrevet

Jeg spiser I ALLE FALL ikke husmannskost! :lol:

Det hadde kanskje tettet hullet i magen din??

Vet dere egentlig hva husmannskost er for noe? Hva spiste fattige husmannsfamilier som ikke hadde til salt i grøten engang? Vassgraut-vassgraut og vassgraut tenker jeg. Så jeg vil iallefall ikke spise husmannskost på veikro. Tradisjonsmat, ja, men ikke husmannskost.

Om de serverer tradisjonskost så kan jeg bare ikke motstå komlemiddag.

Tradisjonsmat er vel rakfisk og smalahove, er det ikke? Husmannskost slik du tenker stemmer nok fra 1800 tallet, og i trange perioder både før og etter har nok vassgrøten redda liv. Det er ikke de "store rike" bøndene og hertugene som innførte det du kaller tradisjonskost, de hadde nok med å henge med på kontinentets matvaner de. Det var derimot husmenna som måtte få hver smitt og smule til å telle som kom opp med mange av våre

fantastiske matretter :)

http://www.tradisjoner.no/

http://www.ik1.no/sokeorddetaljer/Husmannskost/

Skrevet

Stopper svært sjelden på veikroer, kjøper heller baconpølse på Shell og har med matpakke. Finner vi pizzeria langs veien stopper vi der.

Finner svært sjelden noe jeg synes høres godt ut på Veikroer.

Skrevet

Vi kjører mellom Tromsø og Røros ganske ofte og har da testa en del veikroer på veien opp gjennom årene. Jeg kan ikke akkurat påstå at jeg gleder meg.

Som mange andre savner jeg litt mer ordentlig mat hos de fleste. Biffsnadder som bader i fett og har kald bernais-saus er ikke akkurat godt. (Hva er dealen med kald saus, egenlig? Har fått det servert flere steder nå.)

Stort sett stopper vi på matbutikker og plukker opp brød/polarbrød og litt enkelt pålegg, så slipper vi hele greia. :P

Skrevet

Fordi jeg er litt snobbete i matveien skyr jeg veikro så langt det går.. De gangene man "må", så byr det nesten alltid på problemer fordi jeg ikke spiser kjøtt. Overkokte poteter uten saus er liksom ikke godt. Eller kinakål og mais fra hermetikk. Ender vel opp med pommes frittes som regel.

Hva jeg savner? Bedre råvarer jevnt over, samt vegetariske alternativer.

  • Like 1
Skrevet

På bensinstajson spiser jeg så og si alltid baguetter eller Luna når shell hadde det, pølse er ikke noe for meg. På veikroer blir det ofte til Biffsnadder og burger :D Og jeg synes det tilogmed er godt :lol: Det er jo litt stas å spise på veikroer da, siden vi gjør det så sjeldent :D

Skrevet

Vi kjører mellom Tromsø og Røros ganske ofte og har da testa en del veikroer på veien opp gjennom årene. Jeg kan ikke akkurat påstå at jeg gleder meg.

Som mange andre savner jeg litt mer ordentlig mat hos de fleste. Biffsnadder som bader i fett og har kald bernais-saus er ikke akkurat godt. (Hva er dealen med kald saus, egenlig? Har fått det servert flere steder nå.)

Stort sett stopper vi på matbutikker og plukker opp brød/polarbrød og litt enkelt pålegg, så slipper vi hele greia. :P

Bernaise SKAL serveres kald den, det er en norsk ting at den skal være varm :lol:

Tvilsomt, da det høyst sansynlig hadde fått magen min til å slå fullstendig krøll på seg med høyt innhold av fett, kjøtt og korn. ;)

Korn/mel ja, men masse fett og kjøtt? Hvor skulle de fattige husmenna uten salt til maten få tak i det?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Et tidsskjema fylles vanligvis med utgangspunkt i tiden per hund, og ja, ofte rundes tiden litt opp for å ha litt slingringsmonn. For kvalitetsklasse er det vanlig med ca. 3 minutter per hund, men for valper kan man bruke litt kortere tid, for eksempel 2–2,5 minutter. Konkurranseklasse påvirker ikke nødvendigvis tidsskjemaet direkte, men man bør sørge for at tidspunktene ikke overlapper hvis hundene skal vises i samme ring. Jeg ville satt opp tidsskjemaet slik at første hund starter kl. 09:00, og deretter legger til tiden per hund, runder opp til nærmeste 5-minutters intervall for enkelhet og oversikt. Eksempel: Golden retriever valp 3 hunder → 09:00–09:06, Golden retriever 14 hunder → 09:06–09:48, Labrador valp 2 → 09:48–09:52, og så videre. På denne måten får du et oversiktlig skjema hvor hver gruppe får sin tid, og du unngår at tidene blir for eksakte og uoversiktlige. 
    • Ja — det virker ikke som om pop‑up telt for utstilling er helt borte fra markedet, men utvalget har kanskje blitt mindre hos enkelte butikker, og noen farger/modeller kan være utsolgt akkurat nå. Hos norske nettbutikker kan du fortsatt finne utstillingstelt og pop‑up‑varianter som er ment for hund og konkurranser. For eksempel har petetelt i turkis stående som pop‑up‑modell hos enkelte leverandører, og det finnes også modeller i ulike størrelser og farger til hundeutstillinger. Noen steder har hatt telt som Dark Gray Green Pop‑up Camping Tent For Pets som passer som bærbart ly for hunder, og det er fortsatt mulig å finne pop‑up‑design både som mindre hundetelt og litt større varianter. Det kan være at Hundensbutikk har solgt ut de fargene du nevnte (rosa, lilla, turkis, grå og grønn), men andre butikker som VetZoo, Musti eller Hund i Norge fortsatt har pop‑up‑telt på lager — noen ganger i turkis og andre farger. Mitt tips er å sjekke flere nettbutikker og eventuelt sette deg på venteliste eller kontakte butikkene for å høre om de får inn flere farger og modeller etter hvert. Store utstillingstelt finnes også i større størrelser og mer robuste varianter hvis du trenger det til lange dager ute.
    • kan du finne fine plus‑size jakker, blazere og skjørt/kjoler hos norske og internasjonale butikker som Zizzi, Zalando, Ellos og bonprix, som har et bredt utvalg klær i store størrelser til formelle anledninger
    • Hvis hunden din er sjelden og konkurrerer alene i sin rase, kan den fortsatt få CK (certifikatkvalitet). Når den får CK, kan den også delta i konkurranser om videre titler som cert, CACIB og BIR, selv om den ikke har direkte konkurranse i sin rase. Det betyr at en sjelden hund kan oppnå de samme titlene som mer vanlige raser, men det kan oppleves annerledes. For vanlige raser som golden retriever er konkurransen ofte hardere, fordi flere hunder av høy kvalitet konkurrerer samtidig. Å vinne BIR eller cert i en stor rase kan derfor anses som mer imponerende, siden hunden har slått flere sterke konkurrenter. Men for dommeren kan det også være interessant og utfordrende å vurdere en sjelden rase, spesielt hvis de ikke ser rasen ofte. Til syvende og sist må kvaliteten på hunden vurderes ut fra rasestandarden, uavhengig av hvor mange konkurrenter den har. Så ja, både sjeldne og vanlige raser kan oppnå de samme titlene, men opplevelsen og utfordringen kan føles forskjellig.
    • Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Den er praktisk og lett å feste på hesteryggen eller på utstyr. Den passer til både nybegynnere og erfarne ryttere. Holdere med borrelås gir rask montering og demontering, noe som sparer tid på konkurranser. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Dette settet inkluderer flere fester og holder nummeret godt på plass under aktiv konkurranse. Det er spesielt populært blant ryttere som deltar i utendørs arrangementer med flere hinder. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Denne modellen er lett, slitesterk og tåler fuktighet og vind. Den gir også god synlighet av nummeret under hele konkurransen. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. Det gjør det enkelt for barn og juniorer å delta i konkurranser uten å bruke store og tunge holdere. Alle disse alternativene er laget for å sikre at nummeret sitter stabilt, uansett aktivitet. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra ші для створення картинок internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Magnetiske holdere er spesielt praktiske for ryttere som ønsker å spare tid under påkledning og montering. De kan brukes både på hesteryggen og på klær, og de gir en ren og enkel løsning. Noen ryttere kombinerer borrelås og magnetiske holdere for ekstra sikkerhet. Når du velger holder, bør du tenke på hvor ofte du konkurrerer og i hvilke disipliner. For eksempel kan cross‑country kreve mer slitesterke holdere enn dressur eller sprang. Det er også viktig å se på størrelsen på nummerlappen og at holderen passer til denne. Flere butikker tilbyr ulike farger og materialer, slik at du kan velge det som passer ші для створення картинок best for deg og hesten. Husk at komfort for hesten alltid bør prioriteres — ingen holder skal gnage eller sitte for stramt. Å investere i en god nummerlappholder gjør konkurransedagen enklere og mer oversiktlig. Både nybegynnere og erfarne ryttere kan dra nytte av disse praktiske løsningene. Ved å kombinere riktig holder med riktig nummerlapp, får du både funksjon og et ryddig utseende på konkurransebanen. Det finnes også spesielle holdere tilpasset ulike hesteraser og størrelser, slik at alt sitter perfekt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...