Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når jeg våkna idag så så jeg at ene øyet til Bella var helt gjenklistret. Hun renner veldig av det og ser ut som hun syns det er vondt i øyet. For hun prøver ta labben over det hele tiden. Fått time i ettermiddag til henne hos dyrlegen. Men jeg får henne ikke til å slutte å klø i det, noen tips? redd hun kan skade øyet slik hun holder på. Ser ikke noe rusk inni der, så virker som hun gjør det for det er vondt/ubehagelig. Ikke fått time før kvart over fem. Og skal hun holde på å dra labben inni øyet slik så vil det jo bare bli verre? Har ikke noe krage greier heller her hjemme. Sånn som dette ser hun ut nå.(fargene på bidet ble litt rare men)

Image2-22.jpg

Skrevet

Hvis du har saltvannsdråper (til mennesker) hjemme, så ville jeg dryppet med det. Ellers så blir det bare å forhindre at hun klør. Ha hun i armkroken? Da Boris var på sitt verste (han har allergi), så spruta vi vann på han da han prøvde å klø seg. Ikke noen artig metode, men det var bedre at han fikk litt ubehag med kjip treningsmetode enn at han klødde seg til blods.

Skrevet

Ja tok henne i fanget å passa på, nå har hun endelig sovnet. Så håper hun sover til vi skal gå. Jeg får bare helt noia når det er noe med øynene, har fått rift på hornhinna et par ganger selv og er jo helt vannvittig vondt. Så om det er noe slikt hun har fått skjønner jeg jo hun stresser litt.

Skrevet

Ja tok henne i fanget å passa på, nå har hun endelig sovnet. Så håper hun sover til vi skal gå. Jeg får bare helt noia når det er noe med øynene, har fått rift på hornhinna et par ganger selv og er jo helt vannvittig vondt. Så om det er noe slikt hun har fått skjønner jeg jo hun stresser litt.

Uff.. Ja, det er kjipt når de har det vondt. Lykke til! Får håpe det bare er noe rusk som kan skylles bort.

Skrevet

Du kan ta på potesokker dersom du har det liggendes. Det gjør nedvendigvis ikke at hun slutter å klø, men det blir jo "mildere" at en tøydings gnikker mot øyet enn at klørna hennes gjør det.

Skrevet

Hun hadde et sår på øyet så stort som 4-5 mm i diameter. Veldig stort på det lille øyet, så kan skjønne hun har hatt vondt. Var heldigvis bare i den ytterste hinna, så hun vil ikke få noen varige skader. Men fått 4 forskjellige ting jeg skal gi henne, dråper og salver. Så kontrolltime til torsdag igjen. Skal jo gi henne dråper 4 ganger daglig, og salve et par ganger daglig. Så dette blir jo artig, for hun syns jo det var SÅ gøy å få ting i øyet hehe.

  • Like 2
Skrevet

God bedring :flowers:

tips: om man ikke har saltvannsdråper hjemme, så kan camomille te brukes :yes:

Det kan brukes for å sulle vekk all type øyegugge og kan lindre allergi. Lindrer kløe og er en smule antiseptisk

Skrevet

Takk for tips :) Ga henne salve i øyet ikveld, og hun hylte når det kom innpå øyet. Får helt vondt av henne, og blir ikke gøy med alle gangene pr dag jeg må ha noe inni øyet hennes. Hun likte IKKE dette her.

Skrevet

Takk for tips :) Ga henne salve i øyet ikveld, og hun hylte når det kom innpå øyet. Får helt vondt av henne, og blir ikke gøy med alle gangene pr dag jeg må ha noe inni øyet hennes. Hun likte IKKE dette her.

Min får øyebetennelse innimellom og liker det svært lite. Etter vi har tatt dråpe får hun alltid en veldig bra godbit (skinkepålegg, tørket kjøtt etc). Etter vi startet med den rutinen er hun mer medgjørlig fordi hun veit at med en gang vi er ferdig med dråper skal vi på kjøkkenet for å få noe godt :)

Skrevet

Ja gir Bella godbit etterpå, men hjelper lite akuratt nå. Hun hadde jo et stort sår på øyet, og jeg har 4 forskjellige ting hun skal ha iøyet hver dag. Tilsammen 10 ganger daglig må jeg dryppe henne i øynene, syns dette var veldig stress for både meg og hunden. Men er bare snakk om noen dager heldigvis. Er dråper som er smertestillendes, noen for å minske krampe i øyet,en salve og noen dråper jeg ikke husker helt hva er for hehe. Men ser allerede bedring fra igår, så det hjelper så absolutt. Øyet er mer åpent idag og hun ser ikke ut til å ha smerter, spiste opp all maten sin og virker mye mer glad ut. Bortsett fra når jeg drypper da hehe.

  • Like 1
Skrevet

Var på etterkontroll igår. Ser mye bedre ut :) Enda litt blass og rar i det, men noen dager til med medisiner vil nok gjøre susen. Ny kontroll til mandag igjen, de ville holde det under oppsikt siden såret var såpass stort. Men dyrlegen sa jo hun så det hadde bedra seg mye :)

Image1jpgs.jpg

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...