Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Idag er første gangen jeg skal ha med hunden min på toget fra gardermoen til Hamar.

Jeg er kun vandt med hund på kortere turer som innen akershus.

I går fikk jeg beskjed om at på sånne turer/strekninger så må man ha hundene i bur. Er ikke dette bare hunder under 40 cm?

Hvor skal man sette seg i toget? det er vell ikke lov med hund i alle "togrommene" ?

Skrevet

Jeg reiser mye med hund på toget. Det er bare å høre med konduktøren hvilken vogn du kan sitte i, men det bruker å være bilde på vognene, enten med hund og katt(da er det lov) eller hund og katt med rød strek over (da er det ikke lov). I de togene jeg har tatt bruker det å være en av de siste eller første vognene..

Er veldig ukomplisert egentlig :)

Skrevet

Du må sitte i dyrevogna ja. Men du trenger ikke bur. Passe på at den er plassert forran deg, og ikke ligger utover midtgangen. Gardermoen-Hamar tar jo ikke lange tiden. Så bare ta med ett tyggebein eller noe som hunden kan jobbe med. Så skal du se at turen brått er over ;) Hvis hunden er vandt med tog så legger den seg jo sikkert bare ned og sover.

Skrevet

Det er gjerne vogn 4 som er til hund (om jeg ikke husker feil). Men er et klistermerke på døren.

Det er visst blitt slik nå at om man har stor hund så har man rett til setet ved siden av, så hunden får gulvplassen inn mot vinduet. Det er jo bra iallefall :-)

Jeg har aldri hatt ham i bur, hadde ikke hatt plass til det heller.

Skrevet

Passe på at den er plassert forran deg, og ikke ligger utover midtgangen.

:lol: Det har ikke skjedd enn eneste gang at Valpis ikke har ligget minst delvis i midtgangen :lol: De to gangene vi har reist med signaturtog har hun vært NØDT til å ligge i midtgangen, ikke sjans til å få mer enn tærne inn under det lille bordet på hundeplassene :lol:

  • Like 1
Skrevet

Gardermoen - Hamar er en kort tur :) Jeg har kjørt mye tog med hunder. Jeg har ikke bil og ikke bur og det er alltid greit å ha med hund. Konduktøren hjelper deg å finne riktig vogn. Intercitytogene har mye bedre løsning enn Trondheimtoget. Dessuten går de en gang i timen. God tur :)

Guest Maritus
Skrevet

Jeg den eneste som har opplevd å komme på tog med hunden og inn i en stappfull dyrevogn og nærmest blit bedt av en av de som sitter der inne om jeg ikke kan gå i en annen vogn? :blink:

Neida, det har bare skjedd en gang. Som regel har jeg bare gode erfaringer med hund på tog, men med vilje prøver jeg å få tatt ett tog som jeg vet det ikke pleier å være så mange på. Altså det sier seg jo selv at det er flere som tar tog rundt jobb slutt og i helger spesielt fredag og søndag. Men er jo ikke det bestandig er mulig.

Skrevet

Jeg den eneste som har opplevd å komme på tog med hunden og inn i en stappfull dyrevogn og nærmest blit bedt av en av de som sitter der inne om jeg ikke kan gå i en annen vogn? :blink:

Jeg har havnet veldig nært på andre med hund. Det er nok ganske vanlig. En gang satt vi i fire seter mot hverandre. Vi hadde vår whippet på vår side, og på andre siden satt det en jente med en stor golden og en jente med en liten chihuahua. Kun snille hunder, men litt stress. En annen gang opplevde jeg en noe slitsom chow chow-valp satt like foran oss, men det gikk egentlig også helt fint.

Guest Maritus
Skrevet

Jeg har havnet veldig nært på andre med hund. Det er nok ganske vanlig. En gang satt vi i fire seter mot hverandre. Vi hadde vår whippet på vår side, og på andre siden satt det en jente med en stor golden og en jente med en liten chihuahua. Kun snille hunder, men litt stress. En annen gang opplevde jeg en noe slitsom chow chow-valp satt like foran oss, men det gikk egentlig også helt fint.

Ja, ikke sant. Alltid gått bra når det har vært andre med dyr i vogna og vi har havnet tett opp også. Men dårlig forklart nå seg jeg. Det som var at dyrevogna var stappfull, men det var ikke folk med dyr og jeg tror hun som spurte meg om jeg ikke kunne gå i en annen vogn ikke var helt klar over at hun faktisk satt i en dyrevogn. Litt irriterende at den eneste vognen du har mulighet til å sitte i er full av folk som egentlig har mulighet til å sitte hvor som helst ellers på toget. Men sånn er det, fikk nå en plass til slutt.

Skrevet

Ja, ikke sant. Alltid gått bra når det har vært andre med dyr i vogna og vi har havnet tett opp også. Men dårlig forklart nå seg jeg. Det som var at dyrevogna var stappfull, men det var ikke folk med dyr og jeg tror hun som spurte meg om jeg ikke kunne gå i en annen vogn ikke var helt klar over at hun faktisk satt i en dyrevogn. Litt irriterende at den eneste vognen du har mulighet til å sitte i er full av folk som egentlig har mulighet til å sitte hvor som helst ellers på toget. Men sånn er det, fikk nå en plass til slutt.

Jeg har bedt folk flyttet seg, jeg. Når man høflig gjør dem oppmerksom på at de sitter på plasser reservert de med hund eller katt, pleier de å flytte seg. Hvis ikke, er jeg brått ikke så høflig lenger :D

  • Like 1
Skrevet

Har også tatt tog et par ganger med Teo. Som oftest strekningen Hønefoss - Bergen. Det går stort sett greit, selv om det kan bli trangt innimellom. Men er det flere med hund i kupeen, så ordner vi det gjerne sånn at alle får god plass, sånn at det blir en behagelig reise for alle parter :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...