Gå til innhold
Hundesonen.no

Raseklubber på Facebook


Symra&Pippin
 Share

Recommended Posts

Jeg ser at mange raser har laget seg Facebookgrupper nå. Er det vanlig å kreve at medlemmene i gruppene er medlemmer i raseklubben, eller er FB-gruppene åpne for alle med interesse for rasen? Hvordan fungerer de gruppene dere kjenner til, er de aktive? Blir det mye krangling? Har det skapt problemer at noen i rasemiljøet ikke er på FB (oftest eldre folk vel), og dermed blir litt utenfor det som skjer av diskusjoner? Har styrene i raseklubbene laget retningslinjer for FB-gruppene? Er det oppnevnt ansvarlige administrarorer?

Det lurer nemlig jeg på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ser at mange raser har laget seg Facebookgrupper nå. Er det vanlig å kreve at medlemmene i gruppene er medlemmer i raseklubben, eller er FB-gruppene åpne for alle med interesse for rasen? Hvordan fungerer de gruppene dere kjenner til, er de aktive? Blir det mye krangling? Har det skapt problemer at noen i rasemiljøet ikke er på FB (oftest eldre folk vel), og dermed blir litt utenfor det som skjer av diskusjoner? Har styrene i raseklubbene laget retningslinjer for FB-gruppene? Er det oppnevnt ansvarlige administrarorer?

Det lurer nemlig jeg på.

For min egen rase, Curly Coated Retriever, er det akkurat blitt opprettet en egen rasegruppe (den har vel eksistert i en måned eller noe sånt). Ettersom det er en liten rase, er gruppen ment som en måte for eiere å samles og dele erfaring om rasen. Gruppen er lukket, og man må legges til av noen som allerede er medlem i gruppen. Alle som er medlem av gruppen per i dag er eiere av curlyer. Hun som er administrator av gruppen sitter ikke i raserådet for curlyer, men har drevet oppdrett og er svært engasjert i rasen. Det er foreløpig en hyggelig tone i gruppa, kanskje fordi den er litt liten, og at rasemiljøet til curlyer i Norge er så lite at alle vet litt hvem alle er. Det diskuteres hvor man har hunder fra, og hvor man holder til, men de store debattene har foreløpig uteblitt.

Er også medlem av en mer internasjonal curly coated retriever gruppe, administrert av en av de mest kjente oppdretterene av rasen i Australia. Denne gruppen er åpen for alle, men det er en kjerne som er aktive og poster mye. Til dels deles det litt erfaring om sykdommer og pelsproblemer, men stort sett er det en kosegruppe hvor man legger ut koselige bilder. Om noen oppnår noe med hunden sin poster de ofte om det, og får en del hyggelige bemerkninger. Har aldri sett noe negativt eller som kan minne om krangling i gruppen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det inntrykket jeg har er at raseklubbene er åpne for alle som måtte ønske det. Man behøver ikke være medlem av klubben. Mye krangling har jeg ikke sett det har vært, og på ene gruppen jeg er medlem av slettes ting som bryter reglene som den ansvarlige for gruppen har satt opp. Denne gruppen gir et godt inntrykk av raseklubben, synes jeg. Det er grense på hvor mange bilder man kan legge inn av hundene sine slik at man slipper hundrevis av bilder av en og samme hund. Noe som kan være søtt nok det altså, men ikke i en raseklubbs FB-side.

Så er det andre grupper hvor det er haugevis av nusselige bilder av hundene med påfølgende søte/teite/fjollete kommentarer og gruppen i seg selv ikke gir så alt for godt inntrykk av hverken rasen eller klubben.

Det er i grunnen litt bob bob det jeg har sett, generelt lite krangling men en og annen diskusjon, men som da blir godt kontrollert av den ansvarlige for gruppen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er med og styrer Australian Shepherd Norge, og vi har ingen egen for den norske aussieklubben. Vi godtar hvertfall alle som ønsker å bli medlem. Jeg er også med i flere andre raseklubber jeg ikke er medlem i, som norsk hollenderklubb og norsk basenjiklubb, svenske aussieklubben osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en gruppe for dalmatiner, der har det blitt litt krangling og sånn, og takhøyden for moderering er lav. Skal helst bare være informasjon og utstillingsresultater der tror jeg. Tviler på at noen sjekker du er medlem, men den er lukket, så folk må spørre om adgang iallefall. Jeg vet ikke hvor godt jeg synes den fungerer, er hele tiden de samme folkene som legger ut bilder der, og bruker det nesten som en "dagbok". Vi har jo tross alt et forum og, skjønner ikke hvorfor folk ikke kan bruke det istedenfor. Det må være litt enten eller synes jeg, en ren info og resultatgruppe, eller en syklubb der det må være lov med diskusjoner og.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en diskusjon gående nå på hvorvidt snuserklubbens gruppe skal være kun for klubbens medlemmer eller ikke. Pr i dag er den åpen for alle, men de må sende forespørsel på om de får være med (for å stoppe hundeprofiler ol).

Det har vært mange diskusjoner der, en god del krangling de siste månedene, men så lenge folk ikke slenger drit så lar jeg det stå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For kooiker er det en egen gruppe som heter "Norske kooikere". Den er ikke tilknyttet klubben og er åpen for alle, men det hender klubben legger ut info om turer/utstillinger osv der. Vi har vel kun tatt opp en evt facebookgruppe for klubben en gang, og var vel da enige om at vi ikke hadde behov for en egen gruppe, at vi ikke ville utelukke noen ved å legge opp til at ting skal foregå på facebook (for det er veldig lett at mye aktivitet havner der, siden det er en så effektiv måte å kommunisere på), og at vi som sitter i styret har et halvt øye på det som skjer på den gruppen som allerede er der... Og det har man jo for man er jo gjerne medlem i sånne grupper... På vår "rasefacebookside" har det ikke vært de heftigste diskusjonene, mest hyggelige nyheter og utveksling av erfaringer, vi er en liten rase og "alle kjenner alle", så de færreste vil vel eller har grunn til å starte de store diskusjonene. Mens vi har en mer "internasjonal gruppe" for rasen, hvor det av og til blir noen opphetede diskusjoner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er med i en for Dansk Svensk Gårdshund og ser bare innlegg av typen 'vi har treff der og der, vil du være med?' eller hyggelige bilder, ustillingsresultater (hvor alle gratulerer hverandre) osv. Nå er jeg ikke i miljøet i praksis ennå, men jeg har inntrykk av at det er både hyggelig og avslappet.

Gruppa jeg er med i er for alle som er interessert, men jeg tror man må søke om å få være med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle som vil kan bli medlem av Norsk Bichon Havanais Klubb på facebook, iallefall, vet det siden flere familiemedlemmer også er med på den FB-siden, og det kun siden jeg har Havanais (og han er jo et familiemedlem selv.) :)

Ikke sett at det har vært noe store diskusjoner der som jeg har fått med meg, annet enn at det var en gang diskutert sjokolade-fargen, om den burde være lovlig eller ikke. Mange som oppdaterer der inne med bilder, utstillingsresultater og andre ting, virker som et godt miljø, selvom jeg selv er der inne mest for å kikke selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er med i en for Dansk Svensk Gårdshund og ser bare innlegg av typen 'vi har treff der og der, vil du være med?' eller hyggelige bilder, ustillingsresultater (hvor alle gratulerer hverandre) osv. Nå er jeg ikke i miljøet i praksis ennå, men jeg har inntrykk av at det er både hyggelig og avslappet.

Gruppa jeg er med i er for alle som er interessert, men jeg tror man må søke om å få være med.

Men det finnes så vidt jeg vet ingen gruppe i regi av raseklubben - på FB. Det finnes sikkert 10 forskjellige grupper for gårdshunden på FB, der det meste består av kun bilder somregel, å har ingenting med den norske raseklubben å gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Norsk lundehund har gruppe på facebook og der har vi saklige diskusjoner.Det blir lagt inn forskjellige ting som skjer i klubben,men hjemmesiden blir også oppdatert.Der blir man lagt til av folk som er medlemmer eller man sender en forespørsel :D Vi har også retnings linjer vi skal holde oss til :D

Shetland sheepdog klubben har egen side,men der er det mest oppdateringer om utstillinger osv også har vi en shetland sheepdog side som er opprettet privat hvor det foregår en stor diskusjon nå..Hvordan det har vært der før aner jeg ikke for jeg blei medlem i går :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Norsk Boxerklubb har egen side på FB. Den er pr i dag åpen for alle slik at alle kan se hva som skrives der, men det er kun de som er moderatorer som kan skrive noe. Alle kan kommentere på noe som moderatorene har skrevet, men ingen kan starte egne innlegg utenom de. Siden er i dag lagt opp akkurat slik som NKK sin side er.

Siden er nok ment som et tillegg til klubbens hjemmeside, altså at informasjon til medlemmer osv legges der. Moderatorene er leder i klubben, webmaster og jeg som er redaktør for bladet klubben gir ut.

I starten kunne hvem som helst skrive. Da ble siden stort sett brukt til å legge inn bilder av sine søte små i tillegg til diskusjoner. Fordi diskusjoner og bilder ble liggende på "veggen" forsvant fort informasjon fra klubben for det havna så langt ned med en gang. Dermed ble det stengt for andre. Det var meningen det skulle gå an å diskutere i egen "diskusjonslenke" på siden, men FB fjernet den funksjonen på alle sider i høst.

Det har vært en del debatter etter at gruppen ble stengt slik at vanlige folk kunne skrive. Et par andre uavhengige boxergrupper ble dermed opprettet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er hvertfall høy temperatur på FB ang Collie om dagen :ermm:

Ja. En god diskusjon er alltid sunt! Det jeg synes er tristest er måten ting blir diskutert på, hersketeknikker, håning av andre and generelt ekstremt dårlig nettskikk- Det gjorde at jeg lett falt ut av diskusjonen fordi å senke meg ned på det nivået for å diskutere greier jeg bare ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gruppen for Tibetansk spaniel er veldig aktiv hver eneste dag! Masse bilder, morsomheter om rasen, annonser, spørsmål, diskusjoner - det er stort sett et godt og trivelig miljø. Gruppen er åpen for alle som er interesserte. Jeg vet at det også er noen oppdrettere der, og det er jo positivt:) Jeg vet ikke om facebookgruppen har skapt noen problemer.. Tror heller det er positivt for rasen og miljøet blant hundeeierne!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Norsk Spaniel Klub som helhet har ingen egen gruppe/side på Facebook, men en del av avdelingene har grupper/sider. Så vidt jeg vet er alle disse åpne for alle, og de brukes til både kommunikasjon mellom styret og medlemmer, annonsering av aktiviteter i regi av avdelingen, diskusjoner, råd og tips osv.

Jeg har mest oversikt over avdelingen Oslo/Akershus (tilhører denne regionen og er administrator der, vi er to fra styret som er administratorer), og den gruppen er relativt aktiv. Aktiviteter i regi av styret legges ut som arrangement, og viktige nyheter og oppdateringer blir lagt ut av administratorene. Medlemmene står ellers fritt til å planlegge treff eller andre ting på egenhånd, prate, diskutere, spørre om råd og ellers rett og slett komme i kontakt med hverandre. Foreløpig har det ikke vært behov for moderering, takhøyden er ganske så høy og tonen er god :)

I tillegg til Facebook har vi hjemmesiden, nyhetsbrev på e-post og klubbens medlemsblad som kommunikasjonkanaler, så man MÅ ikke være med på Facebook for å få med seg alt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...