Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som kan passe et valpekull på dagtid? (Oslo)


Recommended Posts

Skrevet

Kan jeg bare få spørre litt OT (føler jeg kanskje har spurt om dette før) men hva sier man til jobben når man vil ha fri da? "Hunden min skal ha valpekull?" og respekterer de dette eller bare ler de? :P Alltid lurt på det!

Jeg har faktisk vært så heldig at jeg foreløpig har sluppet å spørre om fri jeg.

De første kullene hadde jeg mens jeg studerte, og da ble jeg bare hjemme de nødvendige dagene.

Deretter har kullene kommet når jeg har hatt fødselspermisjon. Nå rett før jul fikk Mille valper på den første dagen i den 14 dager lange juleferien :D

Men jeg kommer vel ikke til å være så heldig hver gang, så etterhvert kommer jeg nok til å spørre om fri. Da vil jeg informere på forhånd om at jeg kommer til å måtte ta fri 1-2 dager rundt den og den datoen (også kan mannen kanskje ta fri 1-2 dager han også). De får tenke hva de vil, men tror de er forståelsesfulle. Det er jo ikke SÅ ofte vi har kull.

Skrevet

Kan jeg bare få spørre litt OT (føler jeg kanskje har spurt om dette før) men hva sier man til jobben når man vil ha fri da? "Hunden min skal ha valpekull?" og respekterer de dette eller bare ler de? :P Alltid lurt på det!

Man trenger jo ikke si hvorfor man skal ha fri, men varsle om at da og da vil jeg ta ut ferie, avspasering osv osv, alt avhengig av hvilken type jobb man har. Det må selvsagt gjøres i rimelig tid, ikke dagen før termin liksom.

  • Like 2
Skrevet

Kan jeg bare få spørre litt OT (føler jeg kanskje har spurt om dette før) men hva sier man til jobben når man vil ha fri da? "Hunden min skal ha valpekull?" og respekterer de dette eller bare ler de? :P Alltid lurt på det!

Man trenger jo ikke si hvorfor man skal ha fri, men varsle om at da og da vil jeg ta ut ferie, avspasering osv osv, alt avhengig av hvilken type jobb man har. Det må selvsagt gjøres i rimelig tid, ikke dagen før termin liksom.

Veldig enig med Tulip - arbeidsgiver har strengt tatt ingen rett eller behov for å vite hvorfor du ønsker en uke fri - om det er for å bake seg i Syden, om det er for å sove ut, om det er for å speed date, om det er for å ha etegilde, om det er for å spille et nytt spill eller om det er for et valpekull.

Men muligheten for å få fri øker jo om en er tidlig ute og varskuer at det kan bli et behov for det da.

Så finnes det jo også mange ulike arbeidsplasser - der jeg jobbet hadde det vært veldig lett å ta hjemmekontor noen dager om jeg ville være hjemme med ei tispe som startet oppblokkingen før forventet, for eksempel. Det er ikke like lett om en står i kassa på McDonalds. Og når jeg nå etter hvert skal se etter ny jobb, vil faktisk muligheten for fleksible arbeidstider være en kvalitet jeg ser etter - så en kan avspasere en fredag eller mandag i forbindelse med utstilling, en kan få kjapt fri når tispa løper tidligere enn forventet, også videre.

Skrevet

Jeg har alltid sagt fra om hvorfor jeg vil ha fri og arbeidsgiver har alltid respektert det. Nå er de kanskje ganske så opptatt av hundene mine og "sjefen" har selv hund og hatt valpekull. Har gitt beskjed når jeg har bestemt meg for valpekull og det har vært lett å si ifra sånn cirka når valpene kommer.

Skrevet

Jeg har også vært heldig med arbeidsplassene mine mtp valpekull. Joda, de første 8 kullene mine hadde jeg når jeg jobbet på NKK, så DET var helt ukomplisert, såklart.

De to siste kullene har heller ikke skapt noen problemer. Jeg jobber på kontor, så bare vi på avdelingen blir enige om når hver av oss tar ferie, så er det helt greit for arbeidsgiveren. Og den jobben er på Det Norske Travselskap, så de har såklart også full forståelse for at man til tider bare MÅ være hjemme med dyrene sine.

Så jeg sier ifra når jeg parrer en hund også setter jeg opp en liten post-it lapp på kalenderen - "Susanne valpekull" og da lar de to andre på avd. være med å planlegge noe ferie den perioden.

Det samme gjelder jo også for den ene av oss på avd. som har barn som "plutselig" har planleggingsdager, vinter/høstferier, etc.

Så sånt pleier å ordne seg uten de store debattene. Men det ville sikkert vært vanskeligere hvis man var noe som andre er direkte avhengig av at man er på plass... F.eks. lærer? Vil tro det ikke er helt populært å gi klassen en vikar en uke eller to "bare" pga noen valper, liksom..

Susanne

Skrevet

Susanne: Nå har det seg slik at jeg ER lærer, og det å plutselig ta seg fri ER definitivt litt komplisert. Som sagt har det dog latt seg ordne uten fri i det hele tatt så langt. Også har mannen en mye mer fleksibel jobb enn meg, og jeg har også en meget erfaren "valpejordmor" i min svigermor som kan troppe opp om nødvendig. Ting løser seg alltid :)

Skrevet

I natt kom det hele ni små til verden. Fødselen gikk helt ukomplisert, og hun er foreløbig en eksemplarisk mor :)

Alle valpene er friske og jevnstore, og jeg gleder meg stort til å besøke dem etterhvert :D

Har fått tilsendt et bilde av de første sju:

post-2287-0-83031100-1327594601_thumb.jp

  • Like 4
Skrevet

Gratulerer med søte små!

Så godt å høre at alt gikk bra :) Gratulerer med de små !

Gratulerer! :)

Gratulerer!

Gratulere :)

Så flott at alt gikk bra med valper og mor og pass og alt sammen :)

Jeg skal ta å gratulere videre til svigers fra sonenfolket :D

  • 1 month later...
Skrevet

Alt står bra til med de små :) De er nå omtrent 4 og en halv uke.

35_1954414323.jpg

35_1761151307.jpg

Jeg har ikke vært og besøkt de enda, fordi jeg fortsatt er i Danmark. Men når de er sju og en halv uke skal jeg på besøk, og da tenker jeg de er søte! :wub:

  • Like 5
  • 2 weeks later...
Skrevet

På disse bildene er valpene 6 uker gamle:

35_-810816907.jpg

35_-1969822845.jpg

35_1870723286.jpg

35_1542317816.jpg

De er leveringsklare 22. mars, men noen av dem mangler fortsatt gode hjem.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...