Gå til innhold
Hundesonen.no

JWW-11 Br Jr Ch Br baby ch Catatau Itapuca "Rio"


Recommended Posts

Skrevet

"Rio" er et resultat av et impuls-kjøp som kom igang etter at jeg så disse valpebildene på FB:

rio4_2.jpg

rio5.jpg

rio7.jpg

Jeg fikk lov til å kjøpe han, og det var superspennende å følge hans videre utst. karriere.

Han oppnåde flere BIR/ Gruppe og BIS plasseringer i Brasil, og oppnådde Baby og Jr Ch tittel så lett som bare det.

rio_ch.jpg

Han vokste seg stooor (vel, for å være ærlig litt FOR stor, ca 45-46 cm mot et ideal på 43 cm. Det er mye bein på han. Han er ingen kraftig hannhund) Men lekker allikevel...

riohj2.jpg

Planen var at oppdretteren hans skulle ta han med til WDS i Paris, og at vi skulle ta han med hjem derifra... helt fram til vi fant ut at Brasil er et"ikke listet 3. land" og selvom alt av Rabies, ID-chip, vaksinasjoner, ormekurer og helseattester var riktig til punkt og prikke hjalp ikke det en tøddel når han kom fra Brasil.

Selv ikke etter søknad, klage på avslag, og t.o.m. søknad til det svenske jorbruksverket.

Jeg fikk pent vente til reglene endret seg 01.01.2012.

Jeg tok kontakt med en oppdretter jeg kjenner i Paris, og hun sa seg villig til å passe og stille han fram til vi kunne ta han med til Norge :D

På WW utstillingen vant han Jr. classen og ble også BIR jr og JWW-11!

rioparis.jpg

Den franske oppdretteren har vist han tilsammen 5 ganger på det halvåret hun har hatt han, og på den tiden har han oppnådd 2 x franske CACIB og 2 x fransk CERT :)

I går hentet mannen han i Paris. Stakkars lille Rio. Det er nok litt mye for han med all denne flyttingen. Flyreise, nytt hjem, kaldt land....

Han er veldig forsiktig, og vil ikke "være til bry". Jentene her har satt han litt "på plass", og han er en skikkelig tøffel som godtar å være nederst på rangstigen uten å mukke.

Han er ikke vant med barn, men det skulle en ikke ha trodd. Han elsker barna! Han er en utrolig vennlig sjel med et stort og godt hjerte.

Etter å ha ventet i ca 1,5 år er det godt å få han hjem!

406756_10150463830367693_543512692_9058675_209629623_n.jpg

Planen har jo hele tiden vært å plassere han ut på för da vi ikke har ønsket å ha hannhund hjemme.

Har muligens et (sonen-) hjem klart, men vi vil ha han her en liten stund først for å bli kjent med han.

Gleder meg til å stille han ut her i Norge, selvom jeg VET at konkurransen blant hannhundene i Norge er på et meget høyt nivå, og jeg vet han er litt stor, så det blir spennende å se hvordan han gjør det her.

Han er dog altfor tynn nå, og må fetes opp. Bør jeg före på høyenergi-för? Vanlig tørrfor + vom/ hundemat? Valpeför (+vom)? Tips mottas med takk :)

  • Like 3
  • Svar 91
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Næsj, avls-sperre forkludrer sakene. Jeg som hadde store planer om å starte Baslington Terenjiavl. Og for å kunne annonsere med at dette garantert og 200 % sikkert blir fantastisk snille, allergivenn

Åh hvor skal man begynne da? Rio ble altså med meg hjem idag etter utstilling på Letohallen! Da vi kom hjem fikk han hilse på de to gale jentene ute før vi gikk en tur og deretter inn! Kua br

Rio takker mens han slapper av med tv titting sammen med minsten:

Skrevet

Guuud så vakker han har blitt :wub:

Blir veldig spennende å følge han videre, heldige den som får ha han boende hos seg :D Jeg er ikke misunnelig i det hele tatt!

Skrevet

Også et helt annet spørsmål, godkjenner fci(Nkk) de brasilianske baby/junior ch titlene fra Brasil? Blir de reg? :)

Nei, de blir ikke reg. i NKK, men det er nå titler han har fått læll. JWW tittelen er allerede registrert selvsagt :D

Mjo, han ligner litt på Kamar i tegninger og meget pene linjer "outline", men det er klart at Rio er mye mer mann foreløpig, og Kamar vil nok aldri bli like høy (Hvilket forsovet er bra :lol: )

Skrevet

Takketakk! Tar gjerne imot oppfetnings-tips. Det har vært et gjennomgående problem hos han. Ister/ spekk? V/H?

Hvilket blandsingsforhold?

Jeg har liten erfaring med rå-föring.

Skrevet

Wow så nyydelig :w00t: Jeg fikk sånn akutt lyst på Basenji :innocent: hehe! Håper jeg kan nøye meg med bilder, håper på mange flere bilder... Nydelig hund! heldig de som får ha han :D

  • Like 1
Skrevet

Grattis med endelig å ha fått ham hjem :). Han ser jo griselekker ut, så man kan jo håpe på at dommerne ser bort fra størrelsen når resten er så bra :D.

Skrevet

Gosj, litt av en prosess det der :P

Grattis med å fått Rio hjem, blir spennende å se hvordan han er når han slipper seg mer løs :)

Skrevet

Oisann! Han var direkte smellvakker! Flotteste basenjien jeg har sett må jeg innrømme. Jeg likte kjønnspreget og uttrykket. Grattis!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Et tidsskjema fylles vanligvis med utgangspunkt i tiden per hund, og ja, ofte rundes tiden litt opp for å ha litt slingringsmonn. For kvalitetsklasse er det vanlig med ca. 3 minutter per hund, men for valper kan man bruke litt kortere tid, for eksempel 2–2,5 minutter. Konkurranseklasse påvirker ikke nødvendigvis tidsskjemaet direkte, men man bør sørge for at tidspunktene ikke overlapper hvis hundene skal vises i samme ring. Jeg ville satt opp tidsskjemaet slik at første hund starter kl. 09:00, og deretter legger til tiden per hund, runder opp til nærmeste 5-minutters intervall for enkelhet og oversikt. Eksempel: Golden retriever valp 3 hunder → 09:00–09:06, Golden retriever 14 hunder → 09:06–09:48, Labrador valp 2 → 09:48–09:52, og så videre. På denne måten får du et oversiktlig skjema hvor hver gruppe får sin tid, og du unngår at tidene blir for eksakte og uoversiktlige. 
    • Ja — det virker ikke som om pop‑up telt for utstilling er helt borte fra markedet, men utvalget har kanskje blitt mindre hos enkelte butikker, og noen farger/modeller kan være utsolgt akkurat nå. Hos norske nettbutikker kan du fortsatt finne utstillingstelt og pop‑up‑varianter som er ment for hund og konkurranser. For eksempel har petetelt i turkis stående som pop‑up‑modell hos enkelte leverandører, og det finnes også modeller i ulike størrelser og farger til hundeutstillinger. Noen steder har hatt telt som Dark Gray Green Pop‑up Camping Tent For Pets som passer som bærbart ly for hunder, og det er fortsatt mulig å finne pop‑up‑design både som mindre hundetelt og litt større varianter. Det kan være at Hundensbutikk har solgt ut de fargene du nevnte (rosa, lilla, turkis, grå og grønn), men andre butikker som VetZoo, Musti eller Hund i Norge fortsatt har pop‑up‑telt på lager — noen ganger i turkis og andre farger. Mitt tips er å sjekke flere nettbutikker og eventuelt sette deg på venteliste eller kontakte butikkene for å høre om de får inn flere farger og modeller etter hvert. Store utstillingstelt finnes også i større størrelser og mer robuste varianter hvis du trenger det til lange dager ute.
    • kan du finne fine plus‑size jakker, blazere og skjørt/kjoler hos norske og internasjonale butikker som Zizzi, Zalando, Ellos og bonprix, som har et bredt utvalg klær i store størrelser til formelle anledninger
    • Hvis hunden din er sjelden og konkurrerer alene i sin rase, kan den fortsatt få CK (certifikatkvalitet). Når den får CK, kan den også delta i konkurranser om videre titler som cert, CACIB og BIR, selv om den ikke har direkte konkurranse i sin rase. Det betyr at en sjelden hund kan oppnå de samme titlene som mer vanlige raser, men det kan oppleves annerledes. For vanlige raser som golden retriever er konkurransen ofte hardere, fordi flere hunder av høy kvalitet konkurrerer samtidig. Å vinne BIR eller cert i en stor rase kan derfor anses som mer imponerende, siden hunden har slått flere sterke konkurrenter. Men for dommeren kan det også være interessant og utfordrende å vurdere en sjelden rase, spesielt hvis de ikke ser rasen ofte. Til syvende og sist må kvaliteten på hunden vurderes ut fra rasestandarden, uavhengig av hvor mange konkurrenter den har. Så ja, både sjeldne og vanlige raser kan oppnå de samme titlene, men opplevelsen og utfordringen kan føles forskjellig.
    • Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Den er praktisk og lett å feste på hesteryggen eller på utstyr. Den passer til både nybegynnere og erfarne ryttere. Holdere med borrelås gir rask montering og demontering, noe som sparer tid på konkurranser. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Dette settet inkluderer flere fester og holder nummeret godt på plass under aktiv konkurranse. Det er spesielt populært blant ryttere som deltar i utendørs arrangementer med flere hinder. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Denne modellen er lett, slitesterk og tåler fuktighet og vind. Den gir også god synlighet av nummeret under hele konkurransen. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. Det gjør det enkelt for barn og juniorer å delta i konkurranser uten å bruke store og tunge holdere. Alle disse alternativene er laget for å sikre at nummeret sitter stabilt, uansett aktivitet. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra ші для створення картинок internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Magnetiske holdere er spesielt praktiske for ryttere som ønsker å spare tid under påkledning og montering. De kan brukes både på hesteryggen og på klær, og de gir en ren og enkel løsning. Noen ryttere kombinerer borrelås og magnetiske holdere for ekstra sikkerhet. Når du velger holder, bør du tenke på hvor ofte du konkurrerer og i hvilke disipliner. For eksempel kan cross‑country kreve mer slitesterke holdere enn dressur eller sprang. Det er også viktig å se på størrelsen på nummerlappen og at holderen passer til denne. Flere butikker tilbyr ulike farger og materialer, slik at du kan velge det som passer ші для створення картинок best for deg og hesten. Husk at komfort for hesten alltid bør prioriteres — ingen holder skal gnage eller sitte for stramt. Å investere i en god nummerlappholder gjør konkurransedagen enklere og mer oversiktlig. Både nybegynnere og erfarne ryttere kan dra nytte av disse praktiske løsningene. Ved å kombinere riktig holder med riktig nummerlapp, får du både funksjon og et ryddig utseende på konkurransebanen. Det finnes også spesielle holdere tilpasset ulike hesteraser og størrelser, slik at alt sitter perfekt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...