Gå til innhold
Hundesonen.no

Wake-up light


Benedicte
 Share

Recommended Posts

Hvor godt funker disse vekkerklokkene? Jeg HATER å stå opp om morgningen, og føler meg trøtt uansett om jeg sover 7 timer eller 13 timer. Har aldri hatt troen på wake-up light, men så leste jeg denne artikkelen:

http://www.kvinneguiden.no/artikler/tungt_aa_staa_opp/104495

Det er nemlig ikke bare en myte at lys har mye å si for nattesøvnen vår. Med mindre lys i morgentimene føles det som om vi er like trøtte når vi står opp som da vi la oss kvelden før. Du har gjerne prøvd å legge deg tidligere? Det er ikke sikkert at det er så lurt.

Kanskje ikke disse vekkerklokkene er så dumme allikevel?

Clas Ohlson selger de for 499,-, men finnes de billigere andre steder? Orker ikke å bestille fra Ebay etc. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, tenkte akkurat på å lage en slik tråd idag Benedicte, men hadde helt glemt det. Jeg lurer på nøyaktig det samme som deg, og visste ikke at Clas Ohlson også hadde dem, er det i teorien helt like, eller er det mer instillinger på den fra Phillips (er det vel?)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi kjøpte en til bursdagen til tidenes mest skeptiske pappa. Han ELSKER den. Så da ble samboer nysgjerrig og fikk en til sin bursdag. Han elsket den, så da måtte jeg også ha en. Jeg elsker den også. Våkner opp utrolig våken og opplagt! Dessuten brukes den som nattlampe (så kraftig at det blir et fantastisk leselys) og min har dessuten radio. :) Vi har philips alle sammen.

Ang innstillinger så kan jeg sette på alarm (uuuuh), jeg kan ha forskjellige alarmlyder, radio. Lys og lyd kan stilles opp og ned i 20 forskjellige nivåer. Tror min kosta 700 kr, synes ikke det er så verst. Hvordan de billiglampene er vet jeg ikke, jeg synes det er greit at sånt er av skikkelig kvalitet.

veldig brukervennlig og enkel å stille inn, vil man slumre dytter man spaken ned en gang, så spretter den opp igjen og ringer igjen om 9 minutter. Lyden begynner gradvis (ikke like gradvis som lyset altså, men starter stille når klokka starter). Håper det hjalp.. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vi også, fra CO. Funker så som så synes jeg. Jeg våkner mest forvirret jeg, for vi må ha lyd i tillegg, bare lys våkner jeg ikke av. Så da er det radio og jeg er like forvirret hver morgen, om hvem det er som prater :D Og jeg personlig blir ikke mer opplagt av at det gradvis kommer lys, men det er nok fordi jeg sover like godt i lyst rom som i mørkt... Den funker bedre enn alt annet vi har prøvd, men ikke så bra som jeg forventet!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har brukt dagslyslampe i et par år, uten at jeg mener den har noe særlig effekt (bruker den fortsatt for gubbens skyld, da han mener den virker :P ).

Etter at jeg hadde en ganske kraftig vinterdepresjon pga. kulden i fjor vurderte jeg å prøve wake-up light i vinter, og fikk låne en av en venninne. Jeg satte den i vinduskarmen, ikke ved senga, og kjørte uten lyd (jeg takler ikke de gjentatte, monotone lydene, ei heller radio som er ganske tilfeldig. Selve vekkinga gjør jeg med mobilen).

Det er utrolig mye lettere å stå opp når det er lyst i rommet. Det slår ikke helt dagslys, men du står ikke opp til det kalde mørket ihvertfall. Nå er jeg sjelden faktisk ut av døra før det begynner å lysne, så for min del gjør det at jeg slipper å se mørket ute om morgenen i det hele tatt.

Den første lampen jeg kjøpte var den billigste på Elkjøp til 399, Philips. Den ser helt lik ut de fleste andre Philips-modeller, og den på Clas Ohlson er ganske tilsvarende. Jeg har prøvd de fleste av dem (!) av den grunnen at jeg ikke bruker lyden på den. Forskjellen på de billige og de dyrere er blant annet at på de billige kan du ikke skru lyden helt av. Du kan skru lyden ned til 0, men noen av dem skur lyden automatisk opp til 1 når den slår på lyset, og noen av dem hører du antydning til uansett.

Endte med å kjøpe en dyrere Philips-modell (899 på salg, 1199 elns normalt), som jeg er veldig fornøyd med. Om du vil ha med lyden er hvilken som helst av de billige antageligvis like bra.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wow, trodde ikke at det var så mange som hadde den. Jeg våkner lettere om sommeren enn om vinteren, så kanskje den vil passe meg. Jeg tenker å prøve en billigvariant, for jeg vil helst ha med lyd. Så får jeg heller ønske meg en dyrere til bursdagen om det skulle være ønskelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk også til jul (den fra Clas Ohlson som ligner på den fra Philips), og har bare prøvd den tre dager eller noe (man bruker da ikke vekkeklokke i juleferien!). Jeg syns det fungerer veldig greit! Jeg merker ikke at jeg våkner, men når radioen skrur seg på finner jeg ut at jeg er visst våken allikevel, og så hører jeg ferdig sangen som spilles, og står opp og er blid og fornøyd, omtrent.

Jeg savner ingen funksjoner i CO-lampa. Jeg kan stille inn hvor sterkt lys og hvor høy lyd jeg vil ha på maks (og ved å stille lyden på 0 får man altså kun lys). Man kan velge mellom en helt grusom summelyd (det hadde jeg første dagen - jeg trodde jeg hadde stilt på radio, men det hadde jeg altså ikke), sju litt snåle "natur"lyder (fuglekvitring, fossefall, tordenvær og sånt), og forhåndsinnstilt radiokanal. Jeg bruker det siste, og syns det fungerer greit, jeg. Kommer nok til å stille inn tiden slik at jeg kan få med meg morgennyheter hver dag. Ellers blir det jo selvfølgelig litt tilfeldig hva man våkner til, man kan jo risikere å våkne til verdens mest irriterende sang og så ha den på hjernen resten av dagen. Sånn sett er det kanskje bedre med en fra Philips, hvor man kan legge inn egne sanger (via minnepinne eller ipod?) og selv bestemme hva slags musikk man vil våkne til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers blir det jo selvfølgelig litt tilfeldig hva man våkner til, man kan jo risikere å våkne til verdens mest irriterende sang og så ha den på hjernen resten av dagen. Sånn sett er det kanskje bedre med en fra Philips, hvor man kan legge inn egne sanger (via minnepinne eller ipod?) og selv bestemme hva slags musikk man vil våkne til.

Hehe, tror jeg satser på radio i stedet for egen musikk. Mobilen min spilte av random låter (som jeg hadde lagt inn) hver morgen, og det gjorde at jeg nå ikke takler å høre på de samme sangene lengre pga negative assosiasjoner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg savner ingen funksjoner i CO-lampa. Jeg kan stille inn hvor sterkt lys og hvor høy lyd jeg vil ha på maks (og ved å stille lyden på 0 får man altså kun lys).

Beklager å skuffe deg, men man får ikke kun lys på 0. Høyt er det ikke, men om man ligger og sover (evt. prøver å sove) i et helt stille rom, så hører man lyd, som om det kommer langt utenfra, men monoton og repetitiv. Det gjelder ALLE lampene til CO (ja, jeg har prøvd. Alle.), og de billigere Philips-lampene. :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Beklager å skuffe deg, men man får ikke kun lys på 0. Høyt er det ikke, men om man ligger og sover (evt. prøver å sove) i et helt stille rom, så hører man lyd, som om det kommer langt utenfra, men monoton og repetitiv. Det gjelder ALLE lampene til CO (ja, jeg har prøvd. Alle.), og de billigere Philips-lampene. :(

Åja... Ja, men akkurat det spiller ikke så stor rolle. Jeg hadde ikke tatt sjansen på ikke å ha lyd uansett, jeg må ha noe som gjør meg sikker på at jeg våkner. Lave lyder hører jeg ikke uansett, da. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wow, trodde ikke at det var så mange som hadde den. Jeg våkner lettere om sommeren enn om vinteren, så kanskje den vil passe meg. Jeg tenker å prøve en billigvariant, for jeg vil helst ha med lyd. Så får jeg heller ønske meg en dyrere til bursdagen om det skulle være ønskelig.

Jeg tror ikke det er meningen at man skal våkne av lyset (sånn generell info). Greia er bare at når klokka ringer så åpner øynene seg uten å klistre seg sammen som skikkelig morratrøtte øyne gjør. Akkurat som om kroppen våkner og tenker at "ja, nå var det på tide å stå opp!". Helt fantastisk. Jeg kan i alle fall anbefale en med radio, jeg elsker å våkne til skravlinga på P4.. :D

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er muligens et dumt spørsmål men den passer vel ikke for par som skal våkne til forskjellig tid?

Edit: Den som ikke skal opp enda våkner av vanlig vekkerklokke også, men da går det stort sett greit å sovne fort igjen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er muligens et dumt spørsmål men den passer vel ikke for par som skal våkne til forskjellig tid?

Edit: Den som ikke skal opp enda våkner av vanlig vekkerklokke også, men da går det stort sett greit å sovne fort igjen?

Det er nok ganske individuelt. Jeg har ikke noe problem med å sove forbi lyset. Jeg har det fordi jeg gjerne vil sovne i mørke, men våkne når det er lyst, jeg våkner ikke av lyset i seg selv, egentlig. Om man bruker lyd som man vekkes av uansett så spiller det jo ikke så stor rolle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har philips sin, hatt den i 3-4 år nå tror jeg. Bruker den mest som nattbordlampe. Våkner av lyset, men føler meg ikke mer opplagt av det, desverre. Det jeg liker best med den er at man kan stille styrken på tallene til klokka. Så jeg slipper de ekle lysene som trigger migrene :lol: Litt vrient å se klokka da, men i mørket så går det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://atferdskonsulenter.no/ har stort sett gode folk, selv om jeg ikke kan gå god for alle. Anna Bjurgård Compton, Hilde Arneberg, Kjersti Bjøntegaard, Gry Eskeland, Nina Haaland og Lise Fredriksen kjenner jeg til og kan anbefale. Arne Aarrestad og Siri Linnerud har jeg lest nok av og såvidt møtt til at jeg vil gå god for dem.  
    • Bekymringer ifht kronisk stress fra belastning på binyrer i oppvekst er fullstendig forduftet. Bekymringen kom fra kompetente som bare har sett ham i settinger han har høye forventninger til - og var fullstendig legitim gitt hans STRESS i de situasjonene - men jeg selv senker skuldrene fullstendig nå, etter en forholdsvis nydelig dag.  Han er fortsatt ung, vilter, energisk, lav impulskontroll, men fremgang er så tydelig, jeg har ingen bekymringer for å ende med en vanskelig håndterbar voksen. Han hadde i dag ingen problemer med å legge seg ned og slappe helt av på et helt nytt sted med så mange spennende distraksjoner som var mulige å få til på en gang. Fra ankomst travelt turområde med masse folk, masse unger, hunder og skrål og digre plener og lang strand - både strand og plen er noe han av vane forbinder med å få løpe og leke på - og en ujevn strøm av syklister i alle størrelser som passerte tett bak benken vi slo oss ned på - så tok det ham mindre enn 5 minutter å gå fra pesende i helspenn av forventninger til mer avslappet kroppsspråk, til å sniffe litt og så legge seg ned og faktisk slappe av - ikke bare skuespille, men faktisk slappe av - og bare følge nysgjerrig med på omgivelsene, uten noe stress. Han sladret veloppdragent på hver eneste forbipasserende, både på sykkel og til fots. Vidunderlig følelse. Alibiet for turen var verre. Vi skulle hente en pose med bakevarer fra en travel kafe, med en tett strøm av barnefamilier inn og ut, og folk på alle bordene tett utenfor. Jeg kviet, men det måtte gjøres. Ikke så naiv at jeg forventet samme avslappede ro gjennom det oppdraget der. Første stressbjeff kom allerede et par meter fra benken. Lett å håndtere med en sitt-kommando. Første ignorering av sitt-kommando kom ca 5 meter fra bordene. Valgte snu ham rundt en runde et par ganger. Kommunisere at den bjeffingen er uønsket og ikke fører dit han vil. Ventet ham ut på sitt-kommando. Det hadde effekt. Etter noen repetisjoner med full stans og krav om tyst og sitt for fremdrift kom vi oss mellom bordene, opp trappen og til døren. Ikke på slakt bånd, men uten trekking, på det såkalte trafikkhåndtaket. En ny favoritt. Super handy å manøvrere med.  Vi fikk ikke komme inn, men fikk servert på platten utenfor, hvor vi ble stående og stående og stående og stående og stående i halve evigheten. Jeg aner ikke nøyaktig hvor lenge, men antakelig i mer enn 20 minutter totalt. Det ble selvsagt noe bjeffing, og det ble selvsagt noen forsøk på å oppsøke blikkflørtere og vibbere ved bordene nedenfor, men alt i alt er jeg veldig fornøyd med unge Edeward. Det der var verdens mest distraherende miljø for ham. Jeg var kjip med bittesmå tørrforkuler kun servert for sladring og krevde veldig mye selvdisiplin av ham uten annen tilbakemelding enn ros. Han var jevnt over veldig flink til å beherske seg.  På tur derfra, etter å ha kommet oss litt bort fra bordene fjernet jeg alle krav i noen minutter, på tross av å ha en kaffe latte i hånden. Tenkte han trengte blåse litt ut med litt byks og lek. Tror det var en god vurdering å bare la ham få være i noen minutter, for han oppførte seg aldeles eksemplarisk igjen, helt på eget initiativ, innen et par minutter senere, og resten av turen, som ikke i det hele tatt ble som planlagt. INGENTING ble som planlagt, btw. Det skulle regne og det var helligdag. Vi skulle få både busser og sted for oss selv, trodde jeg, fra værmeldingen. Hadde pakket langline og leker for å ha det gøy sammen på et folketomt friluftsområde i 14 grader og regn. Istedenfor var det sol og ganske varmt og STAPPFULLT på bussen, av gniere med digre kofferter, som synes melkerute rutebuss til Værnes var bedre enn flybuss, så vi stod som sild i tønne på kokeplate. Ede oppførte seg SÅ fint på den kvelende varme og stappfulle bussen. Han imponerte de andre passasjerene. Den settingen der er noe han mestrer med glans. Ikke mange forsøkene på sniffing av underliv og sko jeg trengte: –Æppæpp'e for avbryte. Resten aldeles eksemplarisk adferd.  Ede er trygg på buss og tok seg en blund på turen tilbake til byen, uforstyrret av bussens bevegelser og pratet fra passasjerene. Det var som forventet at han ville blunde etter turen. Det som ikke var forventet var å bli frakjørt av bussen som skulle ta oss hjem. Den DRITTSEKKEN av en bussjåfør så oss komme LØPENDE fra en forsinket buss vi steg av fra holdeplassen RETT FORAN HAM. Han SÅ meg veive med armene i full galopp. Det var MINDRE ENN FEM METER IGJEN da han svingte ut fra holdeplassen og kjørte avgårde. Han trengte ikke å gjøre det der. Han kunne ventet. Den ruta hans har et flere minutter langt stopp i sentrum, bare to holdeplasser lenger frem. Å vente på oss hadde ikke forsinket bussen. Den ***** DRITTSEKKEN av en bussjåfør gjorde det der fordi han ikke ville ha med hunden.  Det var TO TIMER til neste avgang. To laaaange timer med ingenting å gjøre, ikke noe mykt Ede kunne ligge på, det var meldt REGN, og Ede burde få komme hjem og sove. Istedenfor stod vi stuck i sentrum på trangt budsjett uten noe å hvile på. Jeg begynte gråte fortvilet, vel vitende om hvordan overstimulert valp pleier slå ut i ville raptuser, og hva slags dyremishandling jeg synes det er å be en hund legge seg til å sove på steinhardt steingulv inne på sentralstasjonen eller hard asfalt i regnvær utenfor.  Rusletur i sentrum fremstod som det minste ondet, så vi ruslet avgårde. Planen var å få kjøpt oss en softis og finne et sted hvor Ede kunne slappe av. Vi ruslet og ruslet og ruslet og ruslet. Ingensteds hadde noen tilgjengelig servering. Eneste servering vi fant var noen shady og overprisede matvogner uten verken kaffe eller softis, og vi fant heller ikke noen benk med gress tett nok på til at vi begge kunne raste der. Det var enten benk til meg eller gress til ham. Ufattelig lite hundevennlig by. Vi ruslet og ruslet og ruslet som forvirrede hjemløse.  Til min overraskelse kom aldri den raptusen han pleier få om jeg drar strikken for langt hva angår lengde på tur eller mengde inntrykk. Han hadde virkelig fått dosen sin av begge deler, men han var helt rolig og veloppdragen. Fremstod nesten som voksen.  Uinteressert i mer lek, ingen forventninger om godis. Vi bare gikk og koste oss i en forholdsvis folksom by, gitt helligdag og værmelding. Regnet uteble, lik den forventede raptusen.  Vi entret en park med en bråte bråkete duer og måker, ikke engang antydning til byttedrift. Så dem, hørte dem, passerte nonchalant en halvmeter fra dem. Greit nok, han var litt nysgjerrig på dem, men dette er å være avslappet i settingen:   Viser seg altså at Edeward identifiserer seg selv som bygutt. Sentrum er hans komfortsone. Har igjen for miljøtreningen i pregningsperioden.  Vi tuslet rundt i byen i nesten 1.5 timer. Kun få ganger trakk han litt mot noe spennende, ikke mot folk ✅ Som en bonus fikk vi etterpå handlet is på sentralstasjonen uten lyd og uten labber på disken. Han var super tålmodig og flink på *leave it* mens vi spiste den og han gikk pent av bussen på egne bein da vi kom hjem.  En god dag 🥰  
    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...