Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg heter Nora og har ikke fått hund helt enda selv om det står at jeg har dansk svensk gårdshund - hunden blir anskaffet så snart jeg er ferdig med studier i England til sommeren og den kommer til å komme fra Kennel Lille Lo.

Jeg melder meg inn her fordi jeg har omtrent tusen nye spørsmål hver dag som det kan være fint å drøfte med andre hundefolk. Denne gårdshunden blir min første egne hund, men jeg drev masse med hund da jeg var yngre - har vært på 7-8 hundeleirer med Oslo Hundeskole og passet samtlige hunder i borettslaget og stallen. Dette begynner å bli ti år siden så jeg er nok heller rusten selv om mye kommer tilbake til meg nå som jeg driver og forbereder meg på å få valp :)

Og valp har jeg så godt som ingen erfaring med! Så alle råd mottas med takk.

Planen for hunden min er:

- rideturkamerat/stallhund

- kosegrishund (den skal definitivt få lov å komme opp i sofaen!)

- turhund av typen sove i telt, padle kano, bli med på båt, i fjellet etc

- hobbyhund av typen drive litt med spor, agility osv. Kjærsten vil gjerne bruke hunden litt til jakt og kantarellsøk uten at dette er årsaken til at hunden kommer i hus.

- mulig vi gjør en del lydighet fordi jeg syns det er moro og så må den stilles ut en gang eller to fordi det står i kontrakten. Hvis jeg får dilla på ustilling blir det nok noen av dem, men sånn jeg kjenner meg selv blir det nok mer skog- og gjørmerelaterte hobbier for oss :)

Utifra hva jeg har lest om og sett av gårdshunder tror jeg at jeg har funnet helt riktig rase for meg og nå kan bare ikke månedene gå fort nok! Jeg vil aller helst ha tispe siden det er første hund, men personlighet på valpen er viktigere enn kjønn. Den skal hete Bombini fordi det er det latinske navnet på humler (jeg er veldig glad i humler og har tre stykker tatovert på foten) :)

Det var vel det meste om meg og min framtidige hund, tror jeg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...